امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۰۶:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40017
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۴
تعداد بازدید: 66
صادق کرمیار، مدیر کارگاه قصه و رمان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره نشست سیاستگذاری تعیین ...

صادق کرمیار، مدیر کارگاه قصه و رمان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره نشست سیاستگذاری تعیین برنامه‌های آتی کارگاه قصه و رمان حوزه هنری که عصر روز گذشته در تالار اوستای حوزه هنری برگزار شد، اظهار داشت: نشست سیاستگذاری تعیین برنامه‌های آتی کارگاه قصه و رمان عصر روز گذشته برگزار شد و دوستان درباره سیاستگذاری‌های ادبیات به خصوص ادبیات داستانی در حوزه هنری انقلاب اسلامی بحث کردند.

* سفر گروهی داخلی و خارجی نویسندگان و ارتباط جهانی
 
وی در ادامه افزود: در این نشست آقای مجتبی رحماندوست دیدگاه‌هایی درباره سفرهای گروهی داخلی و خارجی نویسندگان، ارتباط نویسندگان در حوزه جهانی با توجه به اوضاع کنونی در جهان مواردی را مطرح کردند و در ادامه پیرامون آثار تولید شده در حوزه هنری و ترجمه و ارسال آنها به همه کشورها مواردی بیان شد.

* ایجاد فضای باز ادبی در حوزه هنری / تعامل با همه نویسندگان

مدیر کارگاه قصه و رمان حوزه هنری انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه حاضران بر فضای کنونی ادبیات داستانی هم اشاره داشتند، بیان کرد: در نشست روز گذشته تاکید بر این شد که حوزه هنری باید از فضای کنونی ادبی فاصله بگیرد و فضای بازتری ایجاد کند، تا جذب حداکثری تحقق پیدا کند و باید افرادی که مخالف جذب حداکثری هستند را قانع کرد که نویسندگان دیگری هم در کشور داریم که توانایی‌های خوبی دارند که این افراد باید در حوزه هنری فعالیت کنند چرا که حوزه هنری انقلاب اسلامی متعلق به همه گروه‌ها است.

* آموزش محور کلیدی کارگاه قصه و رمان/ پیوند نسل جدید با پیشکسوتان

کرمیار درباره موضوع آموزش و چگونگی پیوند نویسندگان جدید و پیشکسوت توضیح داد: این موضوع را بنده مطرح کرده و عنوان کردم که بحث «آموزش» برای ما مهم است، آموزش باعث می‌شود تمرکز ما تنها در تهران نباشد، چون نویسندگان به نام و پیشکسوت ما متعلق به شهرستان‌های سراسر کشور هستند که تاثیر بسزایی در ادبیات ما داشته‌اند، از این رو در حال حاضر هم جوانان مستعدی در شهرستان‌هایی همانند سنندج، سیستان بلوچستان، خوزستان و... هستند که باید شناسایی شده و تحت آموزش قرار گیرند؛ آموزش باعث می‌شود نسل جدید با پیشکسوتان پیوند پیدا کنند، هرچه این پیوند مستمر و محکم باشد ادبیات ما هم قوی‌تر خواهد شد، اگر پیوند دو نسل قطع شود ادبیات ما دچار حفره‌های فرهنگی می‌شود که لطمه آن به شکل غیر مستقیم به جامعه وارد می‌شود.

* حمایت و مشارکت حوزه هنری با نهادهای دیگر/ تشکیل جامعه یک‌دست در حوزه ادبیات

وی به موضوع حمایت اشاره و با تاکید بر این مهم افزود: یکی از امور مربوط به حوزه هنری حمایت و مشارکت با نهادهای دیگر است، حوزه هنری نباید به عنوان یک نهاد تک افتاده در حوزه ادبیات برای خود برنامه‌ریزی و کار کند، حوزه هنری باید با همه نهادهای فرهنگی که در این حوزه کار می‌کنند کارهای مشترکی انجام دهد و از آنهایی که ضعیف هستند حمایت کند تا جامعه یک‌دست در حوزه ادبیات را شاهد باشیم، اجرای امور مشترک با وزارت ارشاد، صداوسیما، سازمان فرهنگی هنری شهرداری و... مورد توجه است.

* سعی داریم کتاب‌های کم اما با کیفیت خوب را تولید کنیم

کرمیار به موضوع «تولید» که یکی دیگر از محورهای مطرح شده در نشست دیروز بود اشاره و تصریح کرد: در نشست سیاستگذاری هم عنوان شد که در بحث تولید نباید فاصله بیفتد، سعی داریم کتاب‌های کم اما با کیفیت خوب را تولید کنیم، تا نویسنده از چاپ کتابش راضی باشد؛ نمی‌خواهیم تنها ناشر از چاپ کتاب راضی باشد، وقتی کتاب قوی باشد همه راضی هستند، اما وقتی ضعف‌هایی وجود داشته باشد و کتاب به لحاظ محتوایی، فرم و ساختار بی کیفیت باشد انتشارات هم قطعا رغبتی به چاپ نداشته و خواننده هم از آن استقبال نمی‌کند، بر این اساس در این کارگاه سعی می‌کنیم بر کیفیت آثار توجه کنیم، البته کیفیت بالای آثار مستلزم آن است که هزینه‌های بیشتری شود تا نویسندگان فرصت تحقیق و پژوهش داشته باشند.

مدیر کارگاه قصه و رمان حوزه هنری درباره زمان برگزاری نشست‌های سیاستگذاری تعیین برنامه‌های آتی کارگاه قصه و رمان توضیح داد: هنوز پیش بینی نشده اما هر چند یک وقت یک بار که احساس نیاز شد باید گرد هم بیاییم از نویسندگان دعوت کرده و از نظرات آنها استفاده می‌کنیم.

* دعوت از تمام نویسندگان برای حضور در جلسات کارگاه قصه و رمان

کرمیار درباره نویسندگانی که به نشست سیاستگذاری دعوت می‌شوند آنها را متغیر دانست و ابراز داشت: افراد شاخصی ادبیات که با حوزه هنری کار می‌کنند در نشست دیروز حضور داشتند، اما از نویسندگان شاخص دیگری هم که با حوزه هنری انقلاب اسلامی فعالیت نمی‌کنند دعوت خواهیم کرد تا با حوزه در تعامل باشند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار