امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۸:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40029
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۵
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الریاض عربستان، دکتر حسن‌علی الغانم نخستین سینماگر تاریخ عربستان سعودی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الریاض عربستان، دکتر حسن‌علی الغانم نخستین سینماگر تاریخ عربستان سعودی روز گذشته درگذشت.

بنابر این گزارش این کارگردان سعودی از شیعیان عربستان و متولد شهر قطیف در منطقه الشرقیه بود که در کودکی به خارج از این کشور مهاجرت کرد و دکترای امراض معدوی، فوق‌لیسانس آموزش بهداشت و لیسانس علوم اجتماعی داشت.

وی از موسسان حرکت رسانه‌ای و سینمایی در عربستان سعودی بود که برای نخستین بار پیش از 50 سال پیش در شبکه تلویزیونی مخصوص شرکت آرامکو در منطقه شرقیه برنامه‌هایی برای پیشگیری از بیماری‌ها ساخت.

این کارگردان سینمای عربستان همچنین در سال 1950 در نخستین فیلم سعودی با عنوان «مگس» که توسط تیمی حرفه‌ای از هالیوود در این کشور فیلمبرداری شد، بازی کرد و در سال 2008 در جریان جشنواره فیلم‌های سعودی در دمام به عنوان نخستین سینماگر عربستانی مورد تقدیر قرار گرفت.

به گزارش فارس در میانه مخالفت جریان وهابی با سینما در این کشور، شیعیان عربستانی نقش بسیاری در عرصه سینما و تلویزیون این کشور دارند که بسیاری از بهترین بازیگران این کشور از شیعیان هستند.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها