امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۴:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40067
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 232
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبر تعیین ضرب‌الاجل ایران برای اخراج مهاجران افغان چند روزی است که به ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبر تعیین ضرب‌الاجل ایران برای اخراج مهاجران افغان چند روزی است که به تیتر اول برخی رسانه‌های فرصت‌طلب افغان و خارجی تبدیل شده است.

خبری که به استناد اظهارات سخنگوی وزارت امور مهاجرین افغانستان از اساس شایعه‌سازی و جنجال خبری است.

«اسلام الدین جرأت» سخنگوی وزارت امور مهاجرین افغانستان در گفت‌وگویی با «تلویزیون یک» این کشور با اشاره به جنجال برخی رسانه‌های افغانستان در این زمینه گفت: این خبر خبری غیر موثق است که بعضی از رسانه‌ها آن را با وجود عدم تأیید وزارت امور مهاجرین منتشر کرده‌اند.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به همکاری ایران با وزارت مهاجرین افغانستان گفت: در حال حاضر با وجود توافقات یک سال پیش با دولت ایران، هیچ دانش‌آموز مهاجر افغان محدودیت تحصیلی در ایران ندارد و حتی افرادی که فاقد مدرک قانونی هستند می‌توانند به تحصیل خود در این کشور ادامه دهند و هم اکنون حدود 36 هزار افغان در ایران در حال تحصیل هستند و می‌بینیم که بیش از 40 درصد افرادی که در نظام و دستگاه دولتی افغانستان مشغول به کار هستند، فارغ‌التحصیل کشور ایران و پاکستان هستند.

متن مصاحبه این مقام افغان با تلویزیون یک افغانستان در ادامه آمده است.

وان تی وی: دولت ایران تصمیم به اخراج 2 میلیون مهاجر افغان از ایران گرفته آیا به نظر شما این تصمیم تا 15 شهریور عملی می‌شود؟

جرأت: من با وجود این که در یک مرکز رسمی مهاجرین مشغول به کار هستم تاکنون حرفی در مورد خروج افغان ها از ایران نشنیده‌ام.

زمانی که رسانه‌ها روزنامه‌ها و بعضی از شبکه‌های خارجی انتشار این خبر را آغاز کردند من تحقیقات خود را آغاز کردم و به این نتیجه رسیدم که این مسئله اصلاً وجود خارجی ندارد.

در ایران 2 نوع مهاجر زندگی می‌کنند که گروهی قانونی و با مدرک بوده و گروه دیگر غیرقانونی و بدون مدرک هستند.

وان تی وی: آمار مهاجرین قانونی و غیر قانونی در ایران چه میزان است؟

جرأت: کسانی که با مدرک در ایران هستند کمتر از یک میلیون نفرند و حضور آنها سالی یک بار در ایران تمدید خواهد شد و تا کنون مشکلی متوجه آنان نبوده است.

از سال‌های گذشته تاکنون یک میلیون 400 هزار نفر بدون مدرک در ایران زندگی می‌کردند که در سال گذشته طی طرحی توافقی بین 2 کشور افغانستان و ایران مصوب شد که پاسپورت افغانی به 2 طرف داده شود و برای کار از آنها در ایران استفاده شود.

400 تا 600 هزار تن از این افراد تاریخ پاسپورتشان در شهریورماه امسال به پایان خواهد رسید و به همین خاطر از یک ماه قبل سفیر افغانستان در ایران طی گفت‌وگوها و نشست‌هایی از مسئولان ایرانی درخواست کرد که پاسپورت این افراد تمدید شود.

ایران نتیجه این گفت‌وگوها را به وقت دیگری موکول کرد چرا که آنها اظهار داشتند که رئیس جمهور ایران به تازگی انتخاب شده و وزیر کشور تازه معرفی شده است.

روز یکشنبه با مدیر کل امور اتباع خارجی ایران تماس داشتیم و آنها این خبر را تکذیب کردند و گفتند تا هفته آینده تصمیم خود را اعلام خواهند کرد و این خبر کذب تنها در 2 روزنامه منتشر شد.

وان تی وی: اما این خبر به طور گسترده‌ای چه در فضای مجازی و در روزنامه «هشت صبح» و یا «جامعه باز» و سایر رسانه‌ها انتشار پیدا کرد.

ایران ضرب‌العجل تعیین کرده است که اگر مهاجران افغان تا 15 شهریور این کشور را ترک نکنند باید روزانه 30 هزار تومان جریمه نقدی پرداخت کنند و این خبر هم در رسانه‌های افغانستان و هم در رسانه‌های ایران به چشم می‌خورد. با در نظر گرفتن این مسئله که شاید این تصمیم عملی شود، وزارت مهاجرین افغانستان به چه میزان آمادگی پذیرش این افراد دارد؟  

جرأت: روزنامه هشت صبح در خبر خود آورده بود که یکی از مقامات وزارت امور مهاجرین که نخواست نامش فاش شود این خبر را گفته است.

اما این در حالی است که بنده 2 شماره تماس دارم که همه روزه پاسخ خبرنگاران را می‌دهم و این خبرگزاری می‌توانست با بنده تماس گرفته و از صحت این خبر مطلع شود.

شما سؤالی فرضی را مطرح کردید و من در جواب باید به شما پاسخ فرضی بدهم.

اگر یک کشور بخواهد 2 میلیون مهاجر را از کشورش بیرون کند برای دولت افغانستان بسیار دشوار خواهد شد.

نه تنها افغانستان بلکه برای هر کشور اروپایی این مسئله دشوار خواهد بود، اما تفاهمات دینی و زبانی و سابقه تاریخی نشان می‌دهد که همواره پاکستان و ایران در 3 دهه گذشته میزبان خوبی برای افغان‌ها بوده‌اند.

در نشست‌هایی که ما با جمهوری اسلامی داشته‌ایم هیچ گاه از اخراج مهاجران افغان سخنی گفته نشده است.

وان تی وی: وزارت کشور گفت که این مشکل را از مجرای دیپلماسی حل خواهیم کرد، اگر افغان‌ها را از یک کشور اخراج کنند. شما به عنوان سخنگوی وزارت مهاجرین ظرفیت افغانستان برای برگشت افغان‌ها را چقدر ارزیابی می‌کنید؟

جرأت: ما در سال 2013 پذیرای 400 هزار مهاجر بودیم که اگر از کشورهای همسایه به افغانستان برگردند ما می‌توانیم و برای این تعداد از نظر حقوقی، پاسپورت، انتقال این افراد به محل اصلی زادگاهشان، کمک‌های اولیه جابجایی و مسکن آمادگی داریم.    

وان تی وی: اما مهاجرین از کمک‌های اولیه‌ای همچون آب آشامیدنی، مسکن و... بسیار شاکی بودند؟

جرأت: ما تنها آمادگی پذیرش 400 هزار تن را داریم و اگر بیش از این رقم از کشوری اخراج شوند وزارت امور مهاجرین قابلیت و توانایی پذیرش این افراد را نخواهد داشت و کشور افغانستان با بحرانی بزرگ مواجه خواهد شد. 

وان تی وی: با مهاجران افغانی که در ایران تماس داشتیم گفتند 800 هزار تن از افغان‌ها مهاجر قانونی هستند ولی دولت ایران تعهدی برای تمدید مدارک آنان نداده است.

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده است که از راه دیپلماسی برای تمدید پاسپورت‌های افغان‌ها تلاش خواهد کرد اما ایران در این مورد اظهار نظری نکرده است. آیا وزارت امور مهاجرین در زمینه تمدید راه‌حلی ارائه کرده است؟

جرأت: در سال گذشته در زمینه اعطای ویزای کار به مهاجرین رایزنی شد و بر همین اساس قرار شد افراد مجرد به افغانستان برگردند و از طریق کنسولگری‌ها این ویزا را دریافت کنند و دوباره به ایران برگردند اما افراد متأهل که برایشان برگشت به افغانستان و گرفتن ویزا کاری مشکل به نظر می‌رسید قرار شد در خود ایران از طریق سفارت افغانستان ویزا دریافت کنند.

تنها از یک میلیون، 400 هزار تن مهلت قانونی ویزایشان پایان می‌یابد و تلاش داریم مهلت این پاسپورت‌ها را تمدید کنیم.

اگر مهاجران در یک کشور برای آن کشور مفید واقع نشوند مطمئناً آن کشور دست به اخراج آنها خواهند زد.

وان تی وی: شما اشاره کردید که دولت افغانستان قابلیت پذیرش همه مهاجرین را به این کشور ندارد اما اخیراً وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده است که ما تمایل داریم که مهاجران افغان آبرومندانه به کشور خودشان برگردند، این تناقض در گفتار ناشی از چیست؟

جرأت: پس از سال 2001 و بر اساس سیاست افغانستان و فرمان 0097 کرزی تمامی مهاجرین افغانستان می‌توانند داوطلبانه به کشور خود برگردند ما تنها میزبان مهاجران داوطلب افغان هستیم.

از جانب ما، سازمان ملل و تمامی نهادهای بین‌المللی در زمینه مهاجران به هیچ کشوری اجازه داده نمی‌شود که مهاجران را به صورت اجباری از کشورشان اخراج کنند.

وان تی وی: شما از حمایت حرف زدید این در حالی است که دانشجویان و دانش آموزان افغان ‌نمی‌توانند با برنامه‌ریزی درست در دانشگاه‌ها و مدارس تحصیل کنند. چرا برنامه‌ای برای این دانشجویان و دانش‌آموزان طرح‌ریزی نشده است؟

جرأت: در ایران کسانی که مدرک ندارند می‌توانند به تحصیل ادامه دهند.

36 هزار افغان در دانشگاه‌ها و مدارس ایران در حال تحصیل هستند و پس از فرمان رئیس جمهور ایران مبنی بر این که مهاجران فاقد مدارک هم می‌توانند در مدارس تحصیل کنند، زمینه تحصیل برای همه مهاجرین فراهم شده است.

وان تی وی: مهاجرین افغان در ایران از موضوع تحصیل رنج می‌برند و تنها افرادی کمی در این مکان‌ها تحصیل می‌کنند. آیا شما مشخصاً برنامه‌ای برای این مهاجرین دارید؟

جرأت: اگر مکانی در ایران برای تحصیل وجود داشته باشد مطمئناً افغان‌ها به غیر از 2 شهر در ایران می‌توانند در آنجا تحصیل کنند.

در ساختار نظام و دولت افغانستان بیش از 40 درصد، افرادی هستند که فارغ التحصیل از ایران و پاکستان بوده‌اند و در جایگاه‌های بزرگی از نظام مشغول به کار هستند و خود رئیس جمهور و بعضی از وزرا نیز خود نیز در ایران تحصیل کرده‌اند.

همچینن شواهد و قرائن میزبانی ایران در چند دهه اخیر نشان می‌دهد که این مدارک 2 بار تمدید می‌شود و تصمیم ایران در این زمینه هفته دیگر اعلام خواهد شد. 
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها