امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۳:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40074
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 88
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، رئیس جمهور قرقیزستان در دیدار با کارشناسان شورای عالی مشاوره زیر نظر رئیس جمهور مهمترین چالش‌های ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، رئیس جمهور قرقیزستان در دیدار با کارشناسان شورای عالی مشاوره زیر نظر رئیس جمهور مهمترین چالش‌های پیش‌روی این کشور را مورد بررسی قرار داد.

در این دیدار وی با بیان عملکرد این شورا در یکسال گذشته، تصریح کرد به سبب عملکرد شایسته این شورا، همکاری و پشتیبانی ارگان‌های مختلف در دولت بهتر و هماهنگ‌تر شده است ضمن اینکه ما هنوز از بسیاری از پتانسیل‌های موجود در قرقیزستان استفاده نکرده‌ایم.

وی افزود نباید تهدیدات بین‌قومی و نفوذ افراط‌گرایی را از نظر دور داشت چرا که این 2 موضوع مهمترین مسائلی هستند که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرند.

آتامبایف در ادامه اظهار داشت که ما در قرقیزستان ملیت‌های مختلفی داریم که هر کدام از آنها می‌توانند علاوه بر فاکتور مثبت همزمان عامل تهدید نیز باشند ضمن این که نباید از فعالیت گروه‌های افراط‌گرا غافل شد.

وی با اشاره به اینکه مشکلات و چالش‌های مذهبی و بین‌قومی از سال‌های گذشته وجود داشته و بر روی هم انباشته شده‌اند، تصریح کرد که این مشکلات باید امروزه مورد توجه جدی قرار گیرند.

این مسئله در حالی است که با توجه به کثیرالملیت بودن قرقیزستان، همواره این مسئله دستاویزی برای دخالت قدرت‌های خارجی در این کشور بوده است.

در این رابطه پس از انقلاب آوریل سال 2010 در این کشور، در ماه ژوئن همان سال یک درگیری گسترده بین قرقیزها و ازبک‌های جنوب این کشور درگرفت که در آن عده زیادی کشته و مجروح و تعداد کثیری هم مجبور به خارج شدن از مرز شدند.

حال با توجه به تأکید دولت قرقیزستان بر لزوم خروج پایگاه «ماناس» از این کشور، برخی تحلیلگران بر این باورند که واشنگتن در صورت تشدید فشارها برای خروج این پایگاه با استفاده از سازمان‌های بین‌المللی طرفدار غرب که تعداد آنها در قرقیزستان بسیار زیاد است، اقدام به دامن زدن به تشدید اختلافات قومی در این کشور به منظور فشار بر دولت بیشکک خواهد کرد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها