امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40112
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، سفیر قزاقستان در ترکمنستان امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی در هتل «اغوزکنت» ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، سفیر قزاقستان در ترکمنستان امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی در هتل «اغوزکنت» عشق‏‌آباد که با حضور خبرنگاران خارجی، محلی و نیز دیپلمات‌های کشورهای خارجی مقیم این کشور برگزار شد، ضمن تأیید مطلب فوق تصریح کرد که «غیرت مامی» ( Kairat Mami) رئیس سنای قزاقستان در روزهای پنجم الی ششم سپتامبر ماه سال جاری میلادی به عشق‏‌آباد سفر خواهد کرد.

«اورمان نوربایوف» سفیر قزاقستان در عشق‏‌آباد تصریح کرد که ملاقات با رئیس جمهور ترکمنستان و رئیس مجلس این کشور نیز از مهمترین اهداف سفر 2 روزه رئیس مجلس سنای قزاقستان به ترکمنستان برنامه‌ریزی شده است.

وی همچنین روابط و همکاری‏‌های میان قزاقستان و ترکمنستان را بسیار خوب توصیف و بر اهمیت سفر رئیس مجلس سنای قزاقستان در ارتقا سطح مراودات میان آستانه و عشق‏‌آباد نیز تأکید کرد.

سفیر قزاقستان در عشق‏‌آباد همچنین بر اهمیت خط آهن قزاقستان- ترکمنستان- ایران نیز تأکید و اعلام کرد که این طرح فواید زیاد اقتصادی برای کشورهای ذینفع در آن را به دنبال خواهد داشت.

با راه‌‏اندازی فاز اول این خط‌آهن قرار است سالانه 3 الی 5 میلیون تن کالا و در فازهای بعدی نیز سالانه 10 الی 12 میلیون تن محموله جابجا شود.

کارشناسان بخش حمل‌و‌نقل بین‌المللی معتقدند که با راه‌اندازی این خط‌آهن، بیش از 600 کیلومتر از طول مسیر حمل‌‌و نقل بین‌المللی کشورهای همسود تا خلیج فارس و اروپا کاسته می‌شود.

موافقت‌نامه اولیه احداث این خط‌آهن، در اردیبهشت 1386 در شهر «ترکمنباشی» بین رؤسای جمهور ترکمنستان و قزاقستان به امضا رسید و بیانیه مشترک صادره توسط سران 3 کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان در حاشیه اجلاس رؤسای جمهور حاشیه دریای خزر که در مهر 1386 در تهران برگزار شد، موافقت‌نامه نهایی احداث این مسیر ریلی را تثبیت کرد.

کل مسیر این راه‌آهن در 3 کشور یادشده 960 کیلومتر است که از منطقه ژان‌اوزن در کشور قزاقستان آغاز می‌شود و پس از عبور از کشور ترکمنستان و رسیدن به محدوده اترک در خاک ایران از اینچه برون به ایستگاه گرگان متصل خواهد شد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها