امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۶:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40124
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۰
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان سه‌شنبه شب در برنامه نگاه یک شبکه ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان سه‌شنبه شب در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما به تشریح برنامه‌های دستگاه سیاست خارجی دولت یازدهم پرداخت و به سؤالات مطرح شده پاسخ گفت.

وی در ابتدا در خصوص سالگرد شهادت شهیدان رجایی و باهنر گفت: هر چه داریم از این انقلاب، کشور و مردم است و باید همه چیز خود را برای این کشور و مردم فدا کنیم. این شهدا این سعادت را داشتند که با جانشان این موضوع را به اثبات برسانند و امیدواریم با هر چیز دیگری این به اثبات برسانیم.

وزیر امور خارجه محورهای سفر جفری فلتمن معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل و همچنین سلطان قابوس پادشاه عمان به تهران را متفاوت و در عین حال دارای شباهت‌هایی خواند و عنوان کرد: پادشاه عمان به دلیل روابط بسیار خوب 2 کشور به عنوان همسایه قصد داشت در اقدامی نمادین، اولین رئیس کشوری باشد که بعد از مراسم تحلیف آقای روحانی به ایران سفر و درباره موضوعات مختلف صحبت کند. مباحث مختلف روابط دوجانبه همکاری‌های اقتصادی و تجاری در حوزه نفت و گاز و ترانزیت بین دو کشور مطرح و توافقات خوبی بین 2 دولت و وزرای مربوطه انجام شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه در این سفر مباحث منطقه‌ای مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، اظهار داشت: منطقه ما با تهدیدات و خطراتی مواجه است از جمله تهدید فرقه گرایی، افراط، سوء استفاده از وضعیت‌های بحرانی، دخالت خارجی، کوتاه بینی و کوتاه نظری و پیگیری اهداف سیاسی به قیمت حیات مردم و جان انسان‌های بیگناه که 2 کشور دیدگاه‌های نزدیکی نسبت به این تهدیدات داریم که در این زمینه‌ها صحبت شد.

وی ادامه داد: با توجه به تحرک نسبتا قابل توجه عمان در صحنه جهانی، تحولات بین‌المللی مورد گفت‌وگوی مقامات دو کشور بود و پادشاه عمان ملاقات خوبی نیز با مقام معظم رهبری داشت.

ظریف درباره سفر فلتمن نیز گفت: آقای فلتمن مأموریت ویژه‌ در رابطه با سوریه و تحولات خاورمیانه از جمله مصر داشت. ملاقات کوتاهی با من و با همکاران ملاقاتی طولانی‌تر و محتوایی‌تر داشت. ما بر مواضعمان در سوریه از جمله ضرورت یافتن راه‌حل سیاسی و پایان دادن به کشتار، برادرکشی، جنگ و خونریزی در سوریه، پایان دادن به دخالت خارجی و یافتن راه‌حل سیاسی تأکید کردیم.

ظریف با بیان اینکه برخی معقتدند که سوریه راه‌حل نظامی دارد، عنوان کرد: متاسفانه این روزها اخبار زیادی از تهدید به استفاده از زور می‌شنویم که نگران کننده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این تهدیدات را جدی می‌دانید؟ پاسخ داد: اصلا مهم نیست که جدی باشد یا نه؛ مهم این است که یکسری از دولت‌ها به خود اجازه می‌دهند در قرن 21 به روش قرن 19 زندگی کنند. فراموش کرده اند که کشورهای متمدن 60 سال پیش تصمیم گرفتند تهدید به استفاده از زور را از روی میز بردارند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد:اینگونه نیست که هر کشوری اجازه داشته باشد مثل قرون وسطی هر زمانی که خواست به زور متوسل شود، این قانون جنگل مدت‌هاست که در روابط بین‌الملل حذف شده است.

امروز برخی خود را در موضع قاضی و هیئت منصفه، دادستان قرار داده و در آخر می‌خواهند تصمیم خود را اعمال کنند که بسیار باعث تأسف است.

وی با ابراز تأسف از جنگ در سوریه و کشتار مردم بیگناه و اینکه امکان استفاده از سلاح شیمیایی ایجاد شده، خاطرنشان کرد: ایران قربانی سلاح شیمیایی است و هیچ کس و هیچ دولتی به اندازه ایران این حق را ندارد که استفاده از این سلاح را به هر شکل آن محکوم کند. دیگرانی که دیروز اسنادش منتشر شد علی‌رغم اینکه می‌دانستند رژیم صدام از سلاح شیمیایی استفاده می‌کند به صدام اطلاعاتی می‌دادند که در استفاده از همان سلاح شیمیایی به کار می‌گرفت و علیه غیرنظامیان در سردشت و حلبچه از آن سلاح‌ها استفاده می‌کرد. امروز به یک بهانه و بدون اینکه چیزی ثابت شده باشد و اینکه چه کسی مسئول این جنایت عظیم علیه بشریت است برای خود تصمیم می‌گیرند که جنایت دیگری مرتکب شوند و آن تهدید به استفاده از زور است.

به گفته وزیر امور خارجه تهدید به استفاده از زور در جهان کنونی موضوعیت ندارد.

*حمایت‌هایی که در آخر بلای جان خودشان شد

ظریف در ادامه و در پاسخ به این سؤال که خصومت آمریکا و برخی کشورهای عربی منطقه و رژیم صهیونیستی با دولت سوریه چیست؟‌ گفت:‌ اینها از شرایطی که متاسفانه در سوریه اتفاق افتاده استفاده و این شرایط را برای پیشبرد اهداف خود تشدید می‌کنند. برخی از این اهداف توسعه طلبانه و در حمایت از رژیم صهیونیستی است و برخی از آنها دامن زدن به اختلافات فرقه‌ای است و برخی نگاه کوتاه بینانه از شرایط و وارد شدن به رقابت‌هایی است که اصلا وجود ندارد.

وی افزود: ما اعتقاد نداریم که نیازمندیم با کشورهای دیگر در منطقه رقابت کنیم. ما با همه کشورهای منطقه و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، کشورهای همسایه مسلمان و سایر کشورهای مسلمان منافع و نگرانی‌های مشترکی داریم.

ظریف با بیان اینکه خطر افراط همه ما را تهدید می‌کند، اظهار داشت: شاید این خطر آنها را بیش از دیگران تهدید می‌کند؛ ولی متاسفانه در طول چند دهه گذشته بعد از انقلاب اسلامی با نگاه کوتاه و بدون تحلیل واقعی از گروه‌ها و رژیم‌هایی مثل صدام، القاعده و طالبان حمایت کردند که در آخر بلای جان خودشان شده و خودشان را گرفتار کردند. اینکه در منطقه ما جنگ داخلی، کشتار و قتل مردم بیگناه اتفاق می‌افتد باعث نگرانی است و باید محکوم شود.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: کشتن حتی یک انسان جرم است و حتی استفاده از کمترین سلاح شیمیایی یک جرم بین‌المللی است و باید به هر شکل و در هر صورت محکوم شود.

*لشکرکشی به منطقه را تحمل نمی‌کنیم

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ایران به عنوان قربانی سلاح شیمیایی به هیچ وجه آمادگی ندارد که استفاده از سلاح شیمیایی را تحمل کند، عنوان کرد: ایران آمادگی ندارد که تحمل کند گروهی از کشورها علی‌رغم سابقه خودشان به یک بهانه یا بهانه‌های دیگری به منطقه لشکرکشی کرده و منطقه را به خاک و خون بکشند و افراط را در منطقه ترویج کرده و منطقه را به پرتگاه خشونت و درگیری ببرند که حتما آثار و تبعات آن از مرزهای سوریه و مصر فراتر می‌رود و دامن بسیاری از این کشورها و خارج از منطقه را خواهد گرفت.

*تبعات هرگونه ماجراجویی در منطقه کل منطقه را در برمی‌گیرد

ظریف درباره اینکه آیا با فلتمن درباره حمله نظامی آمریکا به سوریه صحبت کردید؟ پاسخ داد: به آقای فلتمن گفتم تبعات هرگونه ماجراجویی و دخالت خارجی در منطقه، حتما فراتر از مرزهای آن کشور خواهد بود و کل منطقه را به آتش می‌کشد و این آتش که آتش فرقه گرایی، اختلافات طائفی و اختلافاتی است که وجود ندارد و برای منافع کوته بینانه خود بی جهت به آن دامن می‌ز‌نند، نمی‌تواند در یک منطقه محصور شود.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: پاسخ افراط گرایی که در افغانستان ترویج دادند در برج‌های دوقلوی نیویورک گرفتند. افراط و خشونت حد و مرز نمی‌شناسد. شما باید با مبنای افراط و خشونت برخورد کنید نه اینکه فکر کنید اگر آتش افراط را در خانه همسایه به پا کردید این آتش را از خودتان دور کردید، این در دنیای به هم پیوسته کنونی یک خیال خام باطل است.

* شأن پادشاه عمان بالاتر از آوردن پیام است

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سؤال که آیا فلتمن و پادشاه عمان حامل پیامی برای ایران بودند؟ با بیان اینکه شأن پادشاه عمان بالاتر از آن است که پیام بیاورد، خاطرنشان کرد:‌روش‌های رسمی بین آمریکا و ایران برای انتقال پیام وجود دارد و دولت سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا، پیام‌های رسمی 2 کشور را منتقل می‌کند.

وی با بیان اینکه آمریکا و ایران 35 سال گفت‌وگوی مستقیم نداشتند، گفت:‌کشورهایی که با دو طرف ارتباط و امکان برقراری تماس دارند برداشت‌های خود را از دیدگاه‌های آمریکا به ما و احتمالا برداشت‌هایشان را از دیدگاه‌های ما به آمریکایی‌ها منتقل می‌کنند که من این را انتقال پیام نمی‌نامم و بیشتر به عنوان انتقال برداشت‌ها و کمک به فهم بیشتر شرایط و مساعی جمیله و استفاده از امکاناتی است که کشورهای دوست برای کم کردن تنش و حل و فصل مشکلات صورت می‌دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: سلطان عمان دیدگاه‌های طرف آمریکایی و سایر کشورها در سطح بین‌الملل را در گفت‌وگو با مقامات عالی ایران مطرح و نظرات ما را شنیدند و تصور می‌رود ممکن است این نظرات را در گفت‌وگوهایی که دارد به طرف‌های دیگر منتقل کند. این طبیعت روابط دوجانبه وروابط بین‌الملل است.

*سفر فلتمن به عنوان معاون دبیرکل

وی اینکه فلتمن حامل پیامی باشد را رد کرد و افزود: درست است آقای فلتمن شهروند آمریکاست و قبلا مقام وزارت خارجه آمریکا بوده، ولی ایشان این کلاه را از سرش برداشته است. زمانی که افراد به سازمان بین‌المللی می‌پیوندند باید خدمتگذار جامعه بین‌المللی باشند. البته ممکن است برخی منافع کشور خود و کشوری که تابع آن هستند را کماکان دنبال کنند. اما سفر آقای فلتمن به ایران به عنوان معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل بود و در آن قالب با ما در خصوص مسائل منطقه و سوریه گفت‌وگو و نظرات خود و سایر کنشگران را به ما منتقل کرد و ما نیز نظرات خود را بیان کردیم.

ظریف با بیان اینکه معتقدیم سازمان ملل متحد می‌تواند و می‌باید نقش برجسته و محوری در پایان دادن به این درگیری و خشونت ایفا کند، اظهار داشت: معتقدیم باید دنبال راه‌حل سیاسی رفت و روشی را پیدا کرد که همه مردم، گروه‌ها، اقوام، ادیان و مذاهب در سوریه با هم زندگی کنند؛ کما اینکه سال‌ها در صلح و آرامش زندگی کردند.

وی خاطرنشان کرد: این یک بازی خطرناک خارجی است که این گروه‌ها را به جان هم انداخته، امروز مردم بیگناه در سوریه کشته می‌شوند و هنوز برخی‌ها فکر می‌کنند سوریه راه‌حل نظامی دارد. بسیار متاسفم که می‌شنوم برخی از همسایگان در مذاکراتشان گفته‌اند که باید برای سوریه راه‌حل نظامی پیدا کرد. این نشانگر آن است که اصلا درک صحیحی از شرایط در منطقه و درک صحیحی از قرن 21 ندارند.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: امروز نمی‌توان برای مشکلات پاسخ نظامی پیدا کرد، امروز باید برای مشکلات پاسخ‌هایی از طریق یافتن منافع مشترک و روش‌های همکاری پیدا کرد.

وزیر خارجه یادآور شد: اگر بخواهید با پاسخ نظامی مشکل را حل کنید، یک آتشی را زیر خاکستر می‌کنید که هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد و با نیروی نظامی و سرکوب نمی‌شود مشکلات را حل کرد.

*سوریه راه‌حل نظامی ندارد

به گفته وی این تصور که می‌شود برای سوریه پاسخ نظامی پیدا کرد، تصوری واهی و باطل است و باید سازمان ملل نقش ایفا کرده و به این تصور پایان دهد تا گروه‌های مختلف سوریه به راه‌حل مورد توافق برسند.

ظریف ابراز امیدواری کرد که سازمان ملل در عمل به دنبال حل سیاسی موضوع سوریه باشد و یادآور شد: اگر دنبال راه دیگری باشند حتما محکوم به شکست است.

وی با اشاره به گفت‌وگوهای تلفنی با همتایان و مقامات برخی سازمان‌ها و رایزنی درباره تحولات مصر و سوریه، خاطرنشان کرد: این گفت‌وگوها ادامه دارد و مشغول رایزنی گسترده با کشورهای مختلف منطقه، کشورهای غربی،‌روسیه و دیگر کنشگران در صحنه بین المللی هستیم تا مانع یک فاجعه در منطقه شویم. فاجعه‌ای که ممکن است شروع شود ولی پایان آن معلوم نیست. فاجعه‌ای که به اعتقاد من یک تله است، تله‌ای که افراطیون برای آمریکا و دیگران ایجاد کردند.

* تله‌ای که برای اوباما در منطقه ایجاد کرده‌اند

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به شرایط کنونی آمریکا، گفت: به نظر نمی‌رسد در شرایط کنونی داخلی آمریکا آقای اوباما نیاز به جنگ داشته باشد. وضعیت اقتصادی آمریکا نشانگر آن است که رئیس جمهور آمریکا با مشکلات جدی مواجه است.

وی با بیان اینکه تله خطرناکی را برای اوباما در منطقه ما ایجاد کرده‌اند، اظهار داشت: اگر در این دام گرفتار شود حتما خاطره بسیار بدی از دوران ریاست جمهوری اوباما در ذهن‌ها باقی خواهد ماند.

* سیاست خارجی حوزه حاکمیت است

وزیر خارجه در خصوص سیاست خارجی دولت یازدهم با بیان اینکه هیچ دولتی در دنیای کنونی نمی‌تواند سیاست‌های متفاوت داشته باشد، گفت: ممکن بود شما یک روزی سیاست‌های متفاوت داشتید، ولی امروز با وجود شبکه‌های ارتباطی ناگزیرید یک سیاست داشته باشید.

ظریف سیاست خارجی را حوزه حاکمیت خواند و افزود: هر حاکمیتی یک صدا دارد. درست است در داخل حاکمیت‌ها دیدگاه‌های متفاوت وجود دارد و حاکمیت‌ها یکپارچه نیستند، اما در نهایت مجموعه حاکمیت باید یک سیاست خارجی را دنبال کند. اگر هر کسی بخواهد ساز خود را بزند دیگر یک صدای متوازن زیبا و قابل قبولی از این مجموعه خارج نخواهد شد و همه باید براساس یک قاعده و رهبر ارکستر این ساز را بنوازند تا صدای دلنوازی از این مجموعه خارج شود.

وزیر خارجه سیاست خارجی را حوزه تخصصی و حاکمیتی برشمرد و گفت: باید یک سیاست را دنبال کنید، حتی اگر یک فرد گارگزارمعتقد باشد که آن سیاست غلط است.

*سیاست خارجی حوزه تلاش برای تشویق شدن از سوی دیگران نیست

وی با بیان اینکه ما دو وظیفه داریم یک وظیفه به عنوان تحلیلگر که هر چه را می‌بینیم بررسی و به مقامات بالاتر ارائه دهیم و وظیفه دیگر به عنوان مجری که وظیفه داریم سیاستی که براساس مجموعه ملاحظات است را اجرا کنیم، خاطرنشان کرد: کشور باید یک سیاست خارجی داشته باشد. حوزه سیاست خارجی حوزه شعار و بازی جناحی و دعوای داخلی و تلاش برای اینکه از سوی برخی‌ها تشویق شوید، نیست؛ بلکه حوزه پیگیری مستمر آرمان‌ها و منافع ملی است و باید در این حوزه با یک صدا حرکت کنیم که بر شرایط پیچیده دنیای امروز فائق آمده و کشور را با آرامش به سامان برسانیم.

* روحانی قصد ندارد از معاونت بین‌الملل استفاده کند

وی در خصوص اظهارات سعیدلو معاون بین‌الملل احمدی‌نژاد مبنی بر اینکه در این سمت کماکان به فعالیت خواهد پرداخت و اینکه آیا این معاونت در دولت یازدهم کماکان به کارش ادامه می‌دهد؟ پاسخ داد: آنچه من از آقای روحانی شنیدم این است که قصد ندارند از این معاونت استفاده کنند، چون معتقد هستند این کار وزارت امور خارجه است و باید در این وزارتخانه دنبال شود.

ظریف یادآور شد: البته خود ایشان باید این تصمیم‌گیری را انجام دهد. اینکه دستگاه‌های مختلف بخواهند سیاست خارجی را پیش ببرند و هر دستگاهی یک سازوکاری داشته باشد ضرورت ندارد. وزارت خارجه یک دستگاه صنفی نیست، بلکه دستگاه حاکمیتی و در خدمت کل حاکمیت است.

وی با اشاره به اظهارات مقام معظم رهبری که وزارت خارجه نیمی از کشور است، خاطرنشان کرد: ما موظفیم از طرف همه دولت و نظام سیاست خارجی را پیش ببریم. اینکه هر جایی بخواهد سازوکاری را درست کند که برای خود سیاستی را پیش ببرد، ضروری نیست. وزارت خارجه می‌تواند در خدمت همه دستگاه‌ها باشد. وزارت خارجه معاونت بین‌الملل رئیس جمهور است و وظایف سیاست خارجی را برای رئیس جمهور و نظام انجام می‌دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم اضافه کرد: امیدوارم در دولت تدبیر و امور با تدبیر آقای رئیس جمهور همه کارهای سیاست خارجی را در یک مجموعه در خدمت منافع ملی قرار داد و دستگاه وزارت خارجه با تخصص کارشناسان بتواند در این حوزه در خدمت مردم باشد.

وی درباره سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه این سازمان دستگاه قانونی است که وزارت خارجه در آنجا نقش و همکاری دارد، اظهار داشت: وزارت خارجه در نمایندگی‌هایش از رایزنان فرهنگی این سازمان استفاده می‌کند. در نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور رایزنان و وابسته‌هایی از سایر دستگاه‌ها از جمله نیروهای مسلح حضور دارند.

وزیر خارجه ادامه داد: وزارت خارجه در حوزه خارجی باید سایر دستگاه‌ها را هدایت کند. هر کسی نمی‌تواند به سیاست خارجی رسید ساز خود را بزند، هر کسی نمی‌تواند مواضع متضادی در حوزه سیاست خارجی اعلام کند. حرف‌ها در دنیای امروز بار ویژه معنایی دارند و می‌تواند برای کشور نفوذ یا آسیب پذیری ایجاد کنند. باید با تشخیص، آینده‌نگری و پرهیز از شعار و شتاب‌زدگی صورت گیرد و دستگاه سیاست خارجی این وظیفه را دارد که این کار را انجام دهد.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در ادامه سخنان خود در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما در خصوص انتصاب سفرا، با بیان اینکه سفرا به پیشنهاد وزیر خارجه و تأیید رئیس جمهور منصوب می‌شوند، گفت:‌ در 2 هفته اخیر مشغول مشورت برای انتخاب معاونان بودم. وزارت خارجه دستگاهی در حال چرخش است. 150 نمایندگی در خارج از کشور داریم که مسئولان این نمایندگی‌ها و کارشناسان از بدنه وزارت خارجه انتخاب می‌شوند و هر ساله تابستان رئیس، معاونان و کارشناسان نمایندگی‌های ما تغییر می‌کنند.

ظریف ادامه داد: کار سنگینم این روزها این است که مسئولان نمایندگی‌هایی که دوره ماموریتشان پایان یافته را با مدیران داخلی جایگزین کنم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به اینکه برای انتصاب سفرا و معاونان با چه کسانی مشورت می‌کنید؟ اظهار داشت: با همکاران در وزارت خارجه و معاونان کنونی مشورت کرده‌‌ام.

وی با بیان اینکه تعداد قابل توجهی از دیپلمات‌های برجسته کشور هشت سال است که خانه نشین هستند، گفت: اینها سرمایه‌های کشور هستند و این توانمندی‌ها نباید هدر رود. امیدوارم در دوران مسئولیتم هیچ فرد توانمندی به خاطر دیدگاه‌های سیاسی و گرایشات فکری کنار گذاشته نشود. همه باید در پیشبرد منافع کشور و بهبود معیشت مردم با هم همکاری کنند.

ظریف با بیان اینکه تعداد قابل توجهی از دوستان با اینکه معتقد به نظام و رهبری هستند، مدت‌هاست که کنار می‌باشند. آنها دلشان برای ایران می‌تپد و تمام زندگی کاری خود را صرف خدمت کردند، اظهار داشت: با آنها، رئیس جمهور و دوستان در مجلس مشورت می‌کنم. به خاطر یک کلاه دانشگاهی که دارم با دوستان در حوزه اندیشه و تدریس و تحقیق ارتباط کم و بیش دارم و آنها دیدگاه‌هایشان را مطرح می‌کنند و مجموعه این دیدگاه‌ها را می‌پذیریم و بعد خود تصمیم می‌گیریم.

وی با تأکید بر اینکه تصمیم‌گیری تحمیلی نخواهد بود، درباره معیارهایش برای انتصاب سفرا و معاونان، تخصص را یکی از این معیارها برشمرد و افزود:‌ وزارت امور خارجه حوزه آزمون و خطا نیست. فردی که مسئولیت را در این وزارت می‌پذیرد باید آبدیدگی لازم را داشته، جهان دیده باشد و آزموده شده باشد نه اینکه فردی را بگذارید که تازه از راه رسیده بدون هیچ سابقه و تخصص بخواهد با هزینه ملت یاد بگیرد.

وزیر امور خارجه با یادآوری این نکته که برخی از ما به هزینه این ملت یاد گرفتیم، اظهار داشت: من می‌خواهم از مردم عذرخواهی کنم، آن زمانی که ما از هزینه شما یاد گرفتیم چاره‌ای نبود، انقلاب شده بود ما مجبور بودیم. اما الان 35 سال از انقلاب می‌گذرد ما یک نسل کارگزار این نظام را تربیت کردیم و الان وقت آزمون و خطا نیست و وقت استفاده از تجربه و دانش است.

وی ادامه داد: یک زمانی ممکن بود از کسانی که دانش این حوزه را نداشتند استفاده کنیم، ولی الان این همه دانشجو در کارشناسی ارشد و دکترا داریم که رشته‌های مطلوب وزارت امور خارجه هستند.

ظریف با تأکید بر استفاده از این دانشجویان، خاطرنشان کرد: وزارت خارجه یک دستگاه سلسله مراتبی و شبیه ارتش است. باید مراحل به ترتیب طی شود. دوستانی که از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند نباید توقع داشته باشند فردا سفیر و مدیرکل و ... شوند. باید مسیر را برای آنها باز و بر تخصص و تعهد تأکید کرد.

*تا امروز نقشی در گزینش و استخدام افراد نداشته‌ام

وی در خصوص وضعیت کارمندان قراردادی در وزارت امور خارجه با بیان اینکه در طول مدت خدمت شاهد بودم دوستان بسیار خوبی به دلیل موانعی که برای استخدام وجود داشته، ناگزیر بودند از روش‌‌های قراردادی استفاده کنند، گفت:‌باید دید که قانون چه امکانی برای ما فراهم می‌کند که این عزیزان به عنوان کارمندان رسمی استفاده شوند.

ظریف با اشاره به مقررات وزارت خارجه برای ورود به این وزارتخانه، خاطرنشان کرد: باید آزمون استخدامی برگزار شود و افراد براساس توانمندی‌هایشان گزینش می‌شوند و وارد این وزارتخانه می‌شوند و این روند باید به طور طبیعی ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه بنده تا امروز نقشی در گزینش و استخدام افراد نداشته‌ام، افزود: الان که مسئولیت دارم تمام تلاش خود را به کار خواهم برد که مبنا شایسته سالاری باشد و کسانی که شایستگی دارند وارد وزارت امور خارجه شوند. خیلی از کارهای مهم ما توسط دوستان و همکارانی صورت می‌گیرد که با روش‌های دیگری و از طریق قراردادی وارد این وزارتخانه. امیدوارم همه اینها را تبدیل وضعیت کرد و از مزایای کارمند رسمی استفاده کنند البته بدون اینکه قولی بدهم که خلاف قانون کاری انجام دهم.

* روحانی و سایر مقامات عالی نظام تصمیم می‌گیرند

به گزارش فارس وزیر خارجه کشورمان در ادامه این برنامه درباره اینکه آیا تکلیف مسئول پرونده هسته‌ای مشخص شده است؟ گفت: این تصمیمی است که آقای روحانی و سایر مقامات عالی نظام باید بگیرند که چه کسی در حوزه هسته‌ای مذاکره و پرونده هسته‌ای در کجا پیگیری و چه سازوکاری برای این قضیه باشد. من با توجه به بضاعت کم در این حوزه هر امکانی داشته باشم در اختیار دولت و نظام قرار خواهم داد، چه مسئولیت مستقیم و چه حاشیه‌ای. امکان وزارت خارجه و وزیر خارجه در اختیار رئیس جمهور است و هرگونه تصمیم بگیرند از این امکانات می‌توان استفاده کرد.

ظریف در پاسخ به این پرسش که اگر این پرونده از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه منتقل شود چه تأثیری بر حل موضوع خواهد داشت؟ گفت: نمی‌دانم نیاز است پرونده از جایی به جایی منتقل شود. ممکن است امکان مذاکره‌ وزارت خارجه بیشتر از سایر دستگاه‌ها باشد. اما نمی‌خواهم پیشداوری کرده و تصمیمی بگیرم که حوزه اختیارات من نیست. این حوزه اختیارات ریاست جمهوری است و هر تصمیمی اتخاذ کنند ما نقش خود را ایفا می‌کنیم.

*خیلی خوب دیدگاه‌هایمان را برای دنیا مطرح نکردیم

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه باید دیدگاه حقوقی و سیاسی خود را به طور شفاف درباره این بحث‌ها ارائه دهیم، افزود: ما خیلی خوب و با زبانی که دنیا متوجه شود دیدگاه‌های خود را برای دنیا مطرح نکردیم.

* 5+1 اراده سیاسی داشته باشد

وزیر امور خارجه درباره مذاکرات بعدی ایران و 1+5 گفت: در فاصله تعیین سازوکار مذاکراتی کشور تا مجمع عمومی سازمان ملل که کمتر از یک ماه دیگر برگزار می‌شود، تحولاتی باید در حوزه مذاکره اتفاق بیفتد. خانم اشتون در تماس برای تبریک انتخاب بنده به این مسئولیت آمادگی را برای از سرگیری مذاکرات اعلام کرد.

وی گفت: آنها باید اراده سیاسی را در طرف خود شکل دهند و تصمیم به حل مسئله داشته باشند.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: امیدواریم در رفتار 1+5 و دو سه کشوری که بیشتر از دیگران سیاست فشار بر ایران را دنبال می‌کنند این تغییر را ببینیم که می‌خواهند از مذاکرات به حل موضوع برسند؛ یعنی اینکه حق مردم ایران برای داشتن فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای شامل غنی سازی محفوظ باشد و در ضمن اگر جامعه بین‌المللی نگرانی دارد، برطرف شود.

وی با بیان اینکه معتقدیم این نگرانی‌ها اصلا جایگاهی ندارند، خاطرنشان کرد: اگر آنها به این اراده سیاسی برسند که راهی پیدا کنند که این دو را تضمین کنند می‌توان به یک راه‌حل رسید.

*بهانه از دست گروه‌های فشار گرفته شود

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه گروه‌هایی هستند که از بحث هسته‌ای برای فشار به ایران استفاده می‌کنند، افزود: 1+5 و ایران باید روش‌هایی را انتخاب کنند که این بهانه از دست این گروه‌ها گرفته شود. رهبران سیاسی باید هدایت کنند و نباید دنباله رو باشند.

وی با بیان اینکه الان به نظر می‌رسد که رهبران سیاسی در آمریکا و برخی کشورهای غربی دنباله رو گروه‌های فشار هستند، اظهار داشت: گروه‌های فشار به دنبال ادامه تنش هستند، زیرا منافع آنها در درگیری و خشونت و تنش است.

ظریف با ذکر این نکته که الزاما منافع آمریکا و انگلیس در تنش نیست، یادآور شد: آنها مشکلات اقتصادی خود را دارند و می‌خواهند شرایط اقتصادی مردم را بهبود ببخشند.الزاما منافع مجموعه‌ای چون آمریکا، دولت بریتانیا و فرانسه در این نیست که تنش وجود داشته باشد. گرو‌ه‌های قدرتمندی در داخل این کشورها هستند که به دنبال تنش هستند. آنها باید به این اراده سیاسی برسند که منافع مردم و کشور خود را فدای چند گروه سیاسی که خیلی پرسر و صدا و مدعا هستند، فدا نکنند.

وی با بیان اینکه معمولا تندروها طرفدار کم دارند اما سرو صدایشان خیلی زیاد است، خاطرنشان کرد: ما نباید خیلی نگران این سر و صداها باشیم. مسئولان کشورها موظفند هدایت کنند، نباید دنباله‌رو سر و صدای یک گروه اندک پر سر و صدای تندرو باشند.

* مذاکره در پشت میز مذاکره انجام می‌شود

ظریف درباره اینکه شروط و خواسته‌های ما در مذاکرات با 1+5 چیست؟ گفت: من مفید نمی‌دانم مذاکره را در رسانه‌ انجام دهیم، مذاکره در پشت میز مذاکره انجام می‌شود.

وی گفت: محور مذاکره دو اصل است حق ایران در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و رفع نگرانی در مورد اهداف ایران که به نظر من جای نگرانی وجود ندارد؛ اگر کسی نگرانی دارد باید رفع شود. اینکه چه روش‌هایی برای رسیدن به هدف وجود دارد این است که مذاکره باید با حسن نیت، جدیت و عزم سیاسی برای رسیدن به راه‌حل انجام شود.

وی در پاسخ به این سوال که اولویت جدید در سیاست خارجی شما چیست؟ گفت: اولویت من ارتقای عزت ایران و ایرانی است و فکر می‌کنم این اولویت همه ماست. ما باید جایگاه ایران و ایرانی را به جایی برسیم که شأن ایرانی است و تمام غبارهایی که بدخواهان بر چهره ایران و ایرانی نشانده‌اند، پاک کنیم و چهره واقعی ایران و ایرانی را به دنیا نشان دهیم.

ظریف بهبود وضعیتی معیشتی مردم را یکی دیگر از اولویت‌های سیاست خارجی دولت جدید خواند و افزود: امروز بسیاری از مشکلات زندگی مردم با شرایط بین‌المللی و جهانی ارتباط پیدا می‌کند، نه فقط درباره تحریم، بلکه سیاست خارجی اصولاً باید در خدمت توسعه همه جانبه و پیشرفت هدفمند کشور باشد. در بسیاری از کشورها در حوزه سیاست خارجی امکانات پیشبرد روابط اقتصادی، پیدا کردن بازارهای جدید و شرکای جدید اقتصادی جزو اولویت‌ها قرار دارد که برای ما هم باید چنین باشد.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به تأکید حسن روحانی روی این موضوع در فعالیت‌های انتخاباتی خود، اظهار داشت: پس از انتخابات نیز گفتند که به تعهداتی که در زمان انتخابات کردند، پایبندند و امیدواریم که سیاست خارجی در خدمت مردم و بهبود وضعیت آنها قرار بگیرد.

ظریف ادامه داد: اولویت دیگری که هر سیاست خارجی دارد، بهبود روابط با بقیه دنیاست، بویژه محیط پیرامونی. محیط مهمی برای هر کشوری است و ما هم در محیط بسیار پر آشوبی زندگی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه شرایط جغرافیایی ما که از ایران یک نیروی موثر در سطح بین‌المللی ساخته این است که ما محیط حساس و متاسفانه پرتنشی داشته‌ایم و لذا وظیفه داریم که روابط حسن همجواری را با سایر همسایگان گسترش دهیم و گفت‌وگوها را افزایش دهیم و سوءتفاهمات را برطرف کنیم و زمینه را برای همکاری افزایش دهیم، یادآور شد: در سطح بین‌المللی دنبال این هستیم که تنش‌زدایی کنیم. تنش بی‌جا با هیچکس نمی‌کنیم، ما به دنبال جنگ با هیچکس نیستیم.

وزیر خارجه کشورمان ایران را کشوری دانست که ذاتاً صلح طلب است و اظهار داشت: ما با مردممان راحتیم، نیروی انسانی خوبی داریم و هر امکان طبیعی که بخواهیم در اختیارمان است. ایران کشوری است که در یک جای آن تابستان است و در جای دیگر زمستان است، ایران کشوری است که تمام امکاناتی که نیاز دارد را در اختیار دارد، لذا نیازی به کشور‌گشایی ندارد. 250 سال است که ایران علیه هیچ همسایه‌ای اقدام نظامی نکرده است. چند بار مورد تجاوز قرار گرفته و با شهامت از خود دفاع کرد، اما به هیچ کس تجاوز نکرده است.

ظریف با ذکر این نکته که همه دنیا باید با مشخصه‌های این کشور بزرگ آشنا شده و همه دنیا باید آن را بشناسند، اظهار داشت: ما در سیاست خارجی می‌خواهیم که یک چهره قدرتمند، عزتمند و صلح‌طلب از ایران به دنیا نشان دهیم. کشوری که آماده است با هر کشوری که دست دوستی دراز می‌کند دوستی برقرار کند و با چشمان باز، دیدگاه بلند و نگاه به آینده به پیش رود و منافع ملی و آرمانی خود را فراهم کند.

وی عمده‌ترین چالش موجود را شرایطی دانست که در سطح بین‌المللی به ناحق برای کشور ایجاد کرده‌اند و افزود: آنها موضوع هسته‌ای را بدون هیچ وجه قانونی به عنوان یک تهدید مطرح می‌کنند و بعضی ندانم کاری‌ها ممکن است به این موضوع کمک کرده باشند و نه اینکه دلیل آن باشند.

وزیر خارجه دلیل این موضوع را سیاست‌هایی خواند که توسط گروه‌هایی که دنبال جنگ هستند و از تنش بهره می‌برند، دنبال می‌شود، یادآور شد: نباید فراموش کنیم گروه‌هایی در دنیا هستند که از تنش و جنگ در اختلاف دنیا بهره می‌برند، بعضی از آنها حیاتشان وابسته به اختلاف است و ما نباید برای آنها زمینه‌ای فراهم کنیم و اگر زمینه‌ای فراهم شده باید از دست آنها بگیریم.

وزیر خارجه کشورمان سیاست خارجی روحانی و خود به عنوان کارگزار و سیاست خارجی دولت تدبیر و امید را در این مسیر خواند که اجازه ندهد با سوء استفاده از شرایط بتوانند از ایران چهره‌ای بسازند که با واقعیت تفاوت بسیاری دارد و ادامه داد: ایران ضمن اینکه اجازه نخواهد داد حقوقش ضایع شود، ضمن اینکه تاکید می‌کند بر حق مردم ایران در بهره گیری از فناوری‌های نوین منجمله فناوری هسته‌ای، اما در عین حال هیچ نیازی به سلاح هسته‌ای ندارد.

ظریف خاطرنشان کرد: سیاست ما و شرایط جغرافیایی سیاسی و نظامی ما اینطور حکم می‌کند و علاوه بر اینکه دیدگاه مذهبی ما هم همین طور است. بر اساس مبانی مذهبی که مقام معظم رهبری تعیین و تبیین کرده‌اند، استفاده از سلاح کشتار جمعی یک جرم است، نه یک جرم بین‌المللی بلکه یک جرم شرعی و جنایت در برابر خداوند می‌دانیم که حرام است و این شعار نیست.

وی افزود: علاوه بر اینکه آن را یک حرام شرعی می‌دانیم، یک خطر برای امنیت ملی نیز می‌دانیم و من احساس می‌کنم حتی این تصور که ایران دنبال برنامه غیر صلح‌آمیز هسته‌ای است نیز برای امنیت ملی مضر است.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به اینکه در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که ایران بزرگترین قدرت طبیعی آن است، یادآور شد: ما احتیاجی به سلاح نداریم تا اینکه قدرت خود را نشان دهیم، ضمن اینکه اگر یک تعریف واقع‌بینانه‌تری از قدرت داشته باشید، امروز قدرت نظامی حرف اول را در دنیا نمی‌زند. آنچه به شما قدرت می‌دهد و آن حوزه‌ای که برای شما قدرت ایجاد می‌کند گفتمان انقلاب اسلامی و استقلال است. ظریف ایران را یک الگو دانست که یک حرف جدید در دنیا برای زدن دارد و گفت: ما یک نمونه جدیدی را ارائه می‌دهیم که این نمونه محدود به مرزهایمان نیست. مردمسالاری که نه سفارش و نه وارداتی است بلکه مبتنی بر ارزش‌های مذهبی و ملی می‌باشد.

وی ادامه داد: این یک حرف جدید است و جا برای پردازش در دنیا دارد و همین است که کسانی را که نمی‌خواهند حضور جدی ما را سطح بین‌المللی ببینند، نگران می‌کند.

وزیر خارجه کشورمان با ذکر این نکته که اگر به ادبیات جدید روابط بین‌المللی مراجعه کنید، می‌بینید که قدرت معنایی قابل گفتمان برای ایجاد نفوذ شما در سطح بین‌المللی بسیار حائز اهمیت است، یادآور شد: این طور نیست که اگر شما تعداد تانک و توپ خود را اضافه کردید نفوذ پیدا می‌کنید، بلکه ممکن است آن باعث آسیب‌پذیری شما شود. آنچه به شما در صحنه بین‌المللی نفوذ می‌دهد این است که دیگران از شما به عنوان یک الگوی مثبت یاد کنند و بشناسند، آنچه آمریکایی‌ها به آن می‌گویند تسخیر قلب‌ها.

ظریف بزرگترین قدرت نظامی دنیا را آمریکا خواند و افزود: اطلاع داریم که قدرت نظامی این کشور بسیار بالاست که بعضی وقت‌ها مورد تمسخر قرار می‌گیرد. آمریکا و روسیه می‌توانند با سلاح‌های مخرب هسته‌ای که دارند، خود و دیگران را از بین ببرند.

وی یادآور شد: همین است که به بازدارندگی هسته‌ای اصطلاحاً دیوانگی می‌گویند. در انگلیسی بازدارندگی هسته‌ای به معنای تضمین نابودی متقابل است که مخفف آن «مرگ» یا «دیوانگی» است. وزیر خارجه کشورمان با ذکر این نکته که این دیوانگی یعنی اینکه شما بتوانید به طرف مقابل ثابت کنید برای اینکه ادامه حیات دهید و در آرامش زنگی کنید همواره باید در این کابوس زندگی کنید که طرف مقابلتان می‌تواند 10 بار شما، خودش و بقیه دنیا را نابود کند، گفت: این شد امنیت؟ این وضعیتی است که برخی به عنوان امنیت هسته‌ای دنبال می‌کنند.

ظریف با بیان اینکه این امنیت جایی در ایران ندارد، نه جایی در تفکر مذهبی و استراتژیک ما دارد و نه نیازی به آن داریم و نه قدرت استراتژیک ما نیازی به آن دارد، یادآور شد: اینها باید برای دنیا روشن شود.

برای مردم ما روشن است و آنها می‌دانند که ما اگر روی حق هسته‌ای خود پافشاری می‌کنیم، برای این است که عزت کشور را می‌خواهیم و اجازه ندهیم که کسی بر ما دیکته کند که چه کاری بکنیم و چه کاری نکنیم.

وی در پاسخ به این سوال که موضوع هسته‌ای و سیاست ما یک بهانه برای آمریکاست یا یا علت آن؟ گفت: در واقع یک روشی است برای کاستن قدرت ایران، یعنی اینکه ایران را متهم کنند به موضوعی که در آن نیست و یک موضوعی که در دنیا جدی گرفته می‌شود و دنیا نگران است و با ایجاد ترس و واهمه زندگی می‌کنند. ترور به همین معناست یعنی دنیا را بترسانیم.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه همه آمریکایی‌ها نیستند که این روش را دنبال می‌کنند، اظهار داشت: آمریکا یک جامعه به هم پیوسته نیست. دیدگاه‌ها و نظرات و منافع مختلفی است که متاسفانه برخی مواقع این منافع خود را بر سیاست خارجی این کشور تحمیل می‌کند. منافع گروه‌های فشار بخصوص گروه‌های فشار صهیونیستی در داخل آمریکا که خیلی بالاتر از قدرت واقعی، تعداد و میزان نفوذشان توانسته‌اند با سفسطه و ارعاب سیاستمداران آمریکایی، سیاست خود را تحمیل کنند به سیاست و مردم آمریکا.

ظریف افزود: آنها دنبال نگران کردن دنیا هستند و حوزه‌ای که مردم دنیا را خیلی زود نگران می‌کند سلاح‌های کشتار جمعی است. این که یک کشور یا دولتی به سلاح‌های کشتار جمعی دسترسی پیدا کند نگرانی ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه دنیا دنبال این نیست که کشورهای دیگری به گروه دارندگان سلاح هسته‌ای اضافه شوند، بلکه دنیا دنبال آن است که آنهایی هم که دارند آن را کنار بگذارند، ادامه داد: دیوان بین‌المللی دادگستری در یک نظر مشورتی اعلام کرد که همه کشورهای دارنده سلاح‌های هسته‌ای موظف هستند که این سلاح‌ها را از بین ببرند و در «ان پی تی» هم همین تأکید را کردند، ولی تضمین اجرایی ندارد و بنابراین مجبورند در کابوس نابودی متقابل تضمین شده زندگی کنند، این زندگی خیلی امن نیست که شما در این کابوس زندگی کنید. فکر نمی‌کنم کسی بخواهد در ایران در این کابوس زندگی کند و حتماً این شرایطی نیست که مقامات کشور خواسته باشند، لذا سیاست ما مشخص و دیدگاه ما در حوزه هسته‌ای کاملاً روشن است.

وزیر خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: ما بدنبال حفظ حقوق‌مان هستیم و هیچ تمایل و منافعی در داشتن سلاح هسته‌ای و حتی نزدیک‌ شدن به سلاح هسته‌ای نداریم و این را باید به دنیا نشان دهیم.

ظریف با بیان اینکه در مقابل فضایی که ایجاد شده باید مانع از آن شد که گروه‌هایی که منافع آنها در جنگ و درگیری است بتوانند بهانه‌جویی کنند تا فضای بین‌المللی را همراه خود کنند، خاطرنشان کرد: در اسفند ماه سال 84 خانم رایس که تازه وزیر خارجه آمریکا شده بود، اعلام کرد که نمی‌داند ایرانی‌ها چه کرده‌اند که دنیا ما را مقصر می‌داند و ما باید کاری کنیم که ایران در دنیا مقصر شناخته شود.

ظریف با ذکر این نکته که ما نباید این اجازه را دهیم به کسانی که در دنیا به دنبال تنش، ایجاد وحشت و ترس در دنیا هستند اهداف خود را پیش ببرند، گفت: آنها از این طریق می‌خواهند حکومت کنند و ما نباید اجازه دهیم که دنیا را از ما بترسانند و بعد نشان دهیم که برنامه ما صلح‌آمیز است. اینکه رایس مجبور می‌شود اعتراف کند که ایران توانسته دنیا را قانع کند و آمریکا مسئول است این یک دستاورد بزرگ برای ایران است و نشان می‌دهد که ما حسن نیت خود را نشان دادیم و آنها نتوانستند از این حسن نیت ایران استفاده کنند.

وی ادامه داد: الان هم ایران باید از یک طرف با نشان دادن عزم جدی خود برای پیگیری منافع و از سوی دیگر اراده سیاسی برای آنکه هرگونه سوءتفاهمی را در مورد برنامه هسته‌ای خود رفع کند، امور خود را پیش ببرد و عباراتی را که ممکن است نا آگاهانه استفاده شده و سوءتفاهم در دنیا ایجاد کرده باشد، نشان دهد که این عبارت و دیدگاه‌ها بیشتر با توجه به فضای داخلی مطرح شده بدون توجه به فضای بین‌المللی و نشان دهد که برنامه هسته‌ای ما صلح‌آمیز است و بهانه را از دست کسانی که خواهان منافع و عزت مردم نیستند، بگیرد و به دنیا ثابت کند که این معضل یک معضل ساختگی در روابط بین‌الملل است و براحتی قابل حل می‌باشد.

وزیر خارجه کشورمان یادآور شد: همانطور که رهبری فرمودند، اگر اراده سیاسی وجود داشته باشد، این معضل قابل حل است.

ظریف با بیان اینکه هنر سیاست خارجی در این است که دیگران را ناگزیر کنید تا واقعیات را بپذیرند، گفت: این روش خود را دارد و گفتمان و زبان و نیز خود را می‌طلبد. امیدواریم که بتوانیم از این زبان و گفتمان استفاده کنیم و منافع کشور را به پیش ببریم، ضمن اینکه دنیا هم باید بپذیرد مردمی که با این شکوه و عظمت در انتخابات شرکت می‌کنند، روی حقوق خود معامله نمی‌کنند و دولتی که از انتخابات این مردم برآمده، نمی‌تواند روی حقوق مردم معامله کند.

*اراده جدی در طرف مقابل ندیدم

وی در پاسخ به این سؤال که این اراده جدی را در طرف مقابل مشاهده می‌کنید؟‌ گفت:‌ هنوز ندیدم. فکر می‌کنم طرف مقابل مشکل برداشت و مشکل فهم از انتخابات دارد. اینکه چرا مردم این انتخاب را کردند و فهم از شرایط داخلی ایران.

ظریف خاطرنشان کرد: طرف مقابل خیلی فهم خوبی از شرایط جهانی و بین‌المللی ندارد. هنوز آمریکا به این باور نرسیده که دنیای کنونی دنیای بازی با حاصل جمع صفر نیست. شما نمی‌توانید به قیمت ناامنی دیگران امنیت داشته باشید. اگر می‌شد 11 سپتامبر اتفاق نمی‌افتاد .اگر می‌شد اتفاقاتی که در لندن،‌ رم و سایر کشورهای غربی رخ نمی‌داد.

به گفته رئیس دستگاه دیپلماسی، امنیت یک واقعیت به هم پیوسته است و باید در همه جای دنیا باشد.

وی گفت:‌پیشرفت، توسعه اقتصادی و رفاه یک کالای همگانی است و کالاهای خصوصی در دنیای به هم پیوسته نیستند. غربی‌ها و به خصوص یک دیدگاه حاکمی در آمریکا هنوز به این فهم واقع بینانه از روابط بین‌الملل نرسیده‌اند و این فهم باید ایجاد شود.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران منادی گفت‌وگوی تمدن‌ها و درک و تمدن است و این زمینه را داشته و دارد که کمک کند این فهم در دنیا جا بیفتد، اظهار داشت: ما واقعا از آن دنیایی که در گذشته بوده خیلی فاصله گرفته‌ایم، شرایط بین‌المللی دیگر شرایط قبل نیست. نیاز به درک جدید است، اگر این درک جدید نباشد شما همواره در تنش، خونریزی و کشتارخواهید بود شبیه آنچه در سوریه است. گروهی به خاطر منافع کوتاه خود مردم رابه جان هم انداخته‌اند و صدها نفر در یک حمله شیمیایی ددمنشانه کشته می‌شوند و فوری می‌خواهند از آن بهره‌برداری سیاسی کنند و خودشان بشوند دادستان، قاضی، مجری و تصمیم بگیرند و دوباره یک جنگ ناخواسته را به خود و منطقه تحمیل کنند.

به گفته وی اینها نشانگر عدم فهم و شناخت غلط است.

محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه برنامه نگاه یک شبکه یک سیما، تحریم‌ها را ناشی از شناخت غلط خواند و افزود: تحریم‌ها نمی‌توانند سیاستی را به ملتی تحمیل کنند. تحریم‌ها بر مردم فشار می‌آورند اما هیچ وقت نتوانسته سیاست‌ها را عوض کند.

وزیر خارجه ادامه داد: آنچه باعث می‌شود به اعتماد برسند، گفت‌وگو، تفاهم و رسیدن به یک فهم مشترک است. معتقدیم برنامه هسته‌ای ایران تهدید علیه هیچ کس نیست که نیاز داشته باشد با فشار حل شود. برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است و ممکن است با روش‌های مختلفی این اطمینان را ایجاد کرد که این برنامه هیچ وقت به سمت اهداف غیرصلح‌‌آمیز منحرف نخواهد شد. چون این منفعت ماست. نه تنها منفعت ماست که این برنامه همیشه صلح‌آمیز بماند بلکه منفعت ماست که دنیا باور داشته باشد برنامه ما همیشه صلح آمیز است.

ظریف گفت: هر اقدامی را در چارچوب حقوق و با حفظ حقوقمان انجام می‌دهیم که هیچ گاه این تصور ایجاد نشود که این برنامه هدفی غیرصلح‌آمیز دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی انتقال پرونده ایران از آژانس به شورای امنیت را با مقررات اساسنامه و پادمان هسته‌ای منطبق ندانست و افزود: نیاز است فشارها را خنثی کنیم که نیازمند برنامه‌ریزی و عدم شتابزدگی و سنجیده سخن گفتن و بهانه ندادن با حرف‌های بی‌مورد در صحنه بین‌المللی است. امیدوارم همه دست اندرکاران حوزه‌های مختلف که فرمایشاتشان روی سیاست خارجی تاثیر می‌گذارد به وزن حرف‌ها و واژه‌ها توجه داشته باشند و صرفا از واژه‌هایی استفاده کنند که مطابق با اهداف برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران است.

*تحریم‌ها علیه ایران مبنایی ندارد

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره راهکار وزارت امور خارجه برای مقابله با تحریم‌ها، عنوان کرد: راهکار نشان دادن این است که این تحریم‌ها مبنای حقوقی ندارند. البته نمی‌شود صرفا به این بسنده کرد چرا که با استفاده از ابزارهای مختلف بر کشورهای مختلف اعمال فشار می‌شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از تحریم‌هایی که در حال حاضر بر ایران اعمال می‌شود هیچ مبنایی حتی در قطعنامه‌های شورای امنیت ندارد، گفت: معتقدیم قطعنامه‌های شورای امنیت ظالمانه است و مبنای حقوقی ندارد. بسیاری از تحریم‌ها به خصوص تحریم‌های بانکی و نفتی مبنایی در قطعنامه شورای امنیت ندارد و آمریکایی‌ها صرفا توانسته‌اند با سوء استفاده از این قطعنامه‌ها یکسری سیاست‌های خود که برخی ممکن است برای منافع ویژه‌ای طراحی شده باشد، به سایر کشورها تحمیل کند.

ظریف با طرح این پرسش که چگونه می‌توان این سیاست‌ها را ناکارآمد کرد؟ پاسخ داد: با نشان دادن نامشروع بودن اصل کار و از بین بردن مبانی سازمان مللی و تلاش‌ برای رسیدن به جایی که تحریم‌های شورای امنیت دیگر موضوعیت نداشته باشد.

وزیر خارجه ادامه داد: آمریکا 35 سال است علیه ایران به بهانه‌های مختلف تحریم اعمال می‌کند و متاسفانه این بار این تحریم‌ها را با استفاده از تحریم‌های شورای امنیت به سایر کشورها تحمیل می‌کند. برنامه‌ریزی این است که اگر آمریکا بخواهد آن سیاست خصمانه را دنبال کند باید محملی که از آن برای اعمال تحریم‌ها استفاده می‌کند را از بین ببریم یعنی محمل شورای امنیت و طراحی ما در این حوزه خواهد بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان از مجاری قانونی علیه آمریکا و کشورهایی که تحریم‌های یکجانبه را اعمال می‌کنند، شکایت کنیم؟ گفت: روش‌هایی برای اقدام برای افراد وجود دارد. خیلی افراد و گروه‌ها و حتی شرکت‌هایی که در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند توانسته‌اند از طریق مراجعه به محاکمه قانونی در اروپا احکامی را علیه تحریم‌ها بگیرند. بسیاری از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه برخی بانک‌های ایرانی در دادگاه‌های خود آنها نقد شد و این یکی از روش‌هایی است که می‌شود به شکل منظم از آن استفاده کرد و ادامه داد.

وی افزود: به نظر من روش درست از بین بردن مبانی مشروعیتی تحریم‌هاست. مجموعه‌ای از اقدامات باید در نظر گرفته شود. هیچ کاری به تنهایی نمی‌تواند در دنیای امروز به نتیجه برسد. درست است علاقه‌مندیم حقوق بین‌الملل حاکم شود ولی باید بدانیم دیدگاه‌ها، منافع و فشارهای سیاسی برخی اوقات بر مقررات حقوق بین‌الملل سرپوش می‌گذارند و نیاز است همه این راه‌ها را با هم دنبال کرد.
*رژیم صهیونیستی تهدید امنیتی منطقه

وی با اشاره به پروژه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها علیه ایران در راستای امنیتی نشان دادن ایران، گفت: رژیم صهیونیستی تهدید امنیتی منطقه است و باید فضای کنونی در امنیتی ساختن ایران شکسته شود که نیازمند طراحی و هوشمندی است. نباید سیاست ما واکنشی باشد و اجازه دهیم آنها ما را دنبال خودشان بکشانند. ما حرف‌ برای گفتن داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی به قدرت جمهوری اسلامی ایران نیز اشاره کرد.

ظریف درباره تفاوت جهان امروز با جهان 8 سال پیش با اشاره به نهضت بزرگ بیداری اسلامی در منطقه، اظهار داشت: مردم این منطقه دین مدار هستند و به اعتقادات مذهبی پایبندند. نکته‌ای که خیلی کشورهای غربی به آن توجه نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه کمونیست‌ها 70 سال سعی ‌کردند در اروپای شرق و شوروی سابق دین را سرکوب کنند، گفت:‌ در حال حاضر شاید هیچ جایی از دنیای مسیحیت به اندازه اروپای شرقی دین حضور ندارد و نشان داد که این تلاش‌ها موفق نبوده است.

*دیدگاه آرمانی را با منافع زودگذر کنار نمی‌گذاریم

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص برنامه‌های دولت یازدهم در حمایت از مقاومت، با بیان اینکه آرمان‌ها در جهت منافع ملی است، گفت:‌ آنچه به جمهوری اسلامی قدرت داد همین دیدگاه آرمانی است.

ظریف ادامه داد: حمایت از خواست مردم موضوعاتی بوده که همواره جمهوری اسلامی را در سطح منطقه و جهان برجسته کرده است. امروز نگرانیم مردم در سوریه و مصر کشته می‌شوند. این مواضع را بر اساس دیدگاه آرمانی داریم و منافع زودگذر باعث نمی‌شود دیدگاه آرمانی خود را کنار بگذاریم.

وی خاطرنشان کرد: دیدگاه آرمانی ما این است که استفاده از سلاح‌های شیمیایی ممنوع است.

* امیدواریم رئیس جمهور در نشست مجمع عمومی شرکت کند

وزیر امور خارجه درباره حضور رئیس جمهور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، با بیان اینکه رئیس‌جمهور خیلی سخت‌گیر است و البته خیلی هم رسم نیست که رئیس‌ جمهورها هر ساله در اجلاس مجمع عمومی شرکت کنند، گفت: امیدوارم ایشان این تصمیم را به طور قاطعانه گرفته و در این نشست شرکت کنند زیرا ما حضور ایشان را موثر می‌دانیم.

وی با اشاره به برگزاری نشست خلع سلاح در حاشیه اجلاس مجمع عمومی و با اشاره به ریاست ایران بر جنبش عدم تعهد و پیشتازی این سازمان در خلع سلاح جهانی، گفت: حضور آقای روحانی می‌تواند روشنگر باشد و امیدواریم ایشان را قانع کنیم که در این نشست شرکت کند.

* هنوز درباره نماینده جدید ایران در سازمان ملل تصمیمی گرفته نشده است

وی درباره انتخاب نماینده ایران در سازمان ملل با بیان اینکه آقای خزاعی نماینده کنونی 6 سال این وظیفه سنگین را عهده‌دار است، گفت: هنوز تصمیم گیری راجع به جانشین ایشان صورت نگرفته است، اول کار هستیم و عرقمان خشک نشده است.

*انتصاب سفیر و سخنگوی زن

وزیر خارجه درباره انتصاب سفیر و سخنگوی زن در وزارت خارجه نیز اظهار داشت: اعتقاد داریم بانوان فرهیخته و توانمند باید در همه حوزه‌ها به ویژه سیاست خارجی نقش داشته باشند و تصویر واقعی از جامعه مسلمان و معتقد ایران را به دنیا نشان دهند.

ظریف ادامه داد: استفاده از ظرفیت‌های همه همکار‌ان باید بر اساس تخصص و توانمندی باشد. سفرا به پیشنهاد وزیر خارجه و توسط رئیس ‌جمهور منصوب می‌شوند. پیشنهادهایی را برای برخی سفارت‌ها از بین بانوان توانمند ارائه می‌دهیم. امیدواریم در چند روز آینده اسامی معاونان را اعلام کنم.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی گفت که یکی از وظایف وزارت خارجه همکاری با سایر دستگاه‌های کشور برای یافتن بازارهای جدید است. یکی از اولویت‌ها ما این است که سیاست خارجی در خدمت اقتصاد و توسعه کشور باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین عنوان کرد: برای تحقق حماسه اقتصادی دولت باید به عنوان یک مجموعه منسجم به پیش برود.

*برای ایران زندگی کرده‌ام

به گزارش خبرنگار فارس، محمدجواد ظریف در ابتدای این برنامه تلویزیونی در پاسخ به سؤالی عنوان کرد که دیپلماسی به معنای دروغ نیست بلکه استفاده درست از واژه‌هاست.

وی همچنین گفت که در طی 54 سال زندگی‌اش بیشتر برای ایران زندگی کرده است.

ظریف در خصوص اینکه چرا روحانی وی را به این سمت انتخاب کرده؟ خاطرنشان کرد: بنده این فرصت را داشتم که از زمان مذاکرات مربوط به قطعنامه 598 با ایشان همکاری کنم و علی رغم مخالفتم من را برای این سمت انتخاب کردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره اینکه آیا خانواده شما از این سمتتان رضایت دارند؟ گفت:‌خانواده من خیلی علاقه نداشتند کار دولتی انجام دهم، ولی در این مورد تأکید داشتند که وظیفه است و باید بپذیری.

ظریف درباره رفاقتش با برخی از مقامات آمریکایی، اظهار داشت:‌ زمانی که در سازمان ملل بودم مجوزهایی داشتم که با افراد خارج از دولت آمریکا رابطه داشته باشم که الان در این دولت مشغول به فعالیتند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها