امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۷:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40325
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس آئین گشایش استودیو موزه موسیقی عصر روز گذشته، چهارشنبه ششم شهریورماه با حضور ...

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس آئین گشایش استودیو موزه موسیقی عصر روز گذشته، چهارشنبه ششم شهریورماه با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاونت هنری وزارت ارشاد، محمدباقر قالیباف شهردار تهران و جمع کثیری از هنرمندان در موزه موسیقی برگزار شد.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم سخنان خود را با تشکر از قالیباف برای گسترش موزه موسیقی و تقویت و حمایت از آن آغاز کرد.

* گنجینه آثار استودیو موزه موسیقی بی‌نظیر است

وی در ادامه ضمن ابراز خرسندی از این که استودیو موزه موسیقی گشایش یافته گفت: آقای مراد‌خانی با تلاش و کوشش و جدیت این مجموعه آبرومند را به پا داشتند. من بارها از این مجموعه بازدید کردم. به باور من گنجینه آثار موسیقایی این مکان بی‌نظیر است. مایه مباهات همه ماست که جمهوری اسلامی ایران توانسته‌است از این گنجینه ارزشمند در یک بخش غیر دولتی از این گنجینه ارزشمند صیانت کند. بسیار خرسندم که امروز شاهد افتتاح این استودیو هستم.

* امیدوارم استودیو موزه موسیقی پاتوق خوبی برای اهالی هنر باشد

جنتی در ادامه با اشاره به ارزش‌های موزه موسیقی گفت: بسیاری از سفرای مقیم تهران از این مجموعه با شگفتی یاد می‌کنند. سفرایی که تا به امروز با آنها در تماس بودم از شناخت این مجموعه دچار حیرت شدند. این استودیو که اکنون 2 سال است در حال ساخت و تجهیز بوده امروز گشایش می‌یابد و از این بابت خرسندم، امیدوارم که این مرکز پاتوق خوبی برای همه هنرمندان و اهالی موسیقی و کمک کار آنها باشد.

* خانه موسیقی حاصل تلاش مرادخانی است

جنتی ابراز امیدواری کرد که وزارت ارشاد بتواند رسالتی را که بر عهده دارد به خوبی انجام دهد و افزود: خوشحالم که علی مراد‌خانی این سمت را پذیرفت، به باور ما «خانه موسیقی» محصول زحمات این انسان شریف است و امیدوارم در معاونت هنری نیز از ما حمایت و به ما کمک کنند.

وزیر ارشاد ادامه داد: بدون هرگونه شائبه از دکتر قالیباف تشکر می‌کنم که به مسائل فرهنگ و هنر توجهی خاص نشان دادند، ساخت فرهنگسراهایی که امروز فعال هستند، مجموعه آثار فرهنگی هنری که به همت ایشان بازسازی شد امروز به پایگاهی برای همه هنرمندان بدل شده است و این جای تقدیر و تشکر دارد، امیدوارم مردم تهران در دولت جدید بتواند از حاصل خدمات ایشان به نحو احسن بهره ببرد به ویژه به اهالی فرهنگ و هنر چشم دوخته‌ام تا با همکاری نزدیک میان ارشاد و شهرداری دست در دست هم دهیم و اهالی فرهنگ و هنر را نشاطی تازه بخشیم.

* باید از امیدواری به وجود آمده صیانت کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه از فضای حاکم بر جامعه یاد کرد و گفت: سالیان گذشته که چهره‌های افسرده در کوچه و خیابان می‌دیدم بسیار متأثر می‌شدم امروز امیدوارم قادر باشیم از امیدواری جدیدی که بوجود آمده صیانت کنیم و نشاط در جامعه تقویت شود.

وی افزود: از آقای مسجد جامعی تشکر می‌کنم که حضورشان کمک فوق‌العاده‌ای برای ما امیدواریم ادامه دهنده خوبی برای راهی باشیم که سید محمد خاتمی آن را آغاز کرد، پیش از رأی اعتماد از نظرات ایشان استفاده کردم و به یقین پس از این نیز از کمک‌های ایشان بهره‌مند می‌شوم.

در ادامه این مراسم علی مرادخانی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آغاز کلام خود از مساعدت قالیباف یاد کرد و گفت: به باور من مهمترین کار در حوزه شهری یعنی آنچه هویت فرهنگی یک ملت است خدمت به انسان‌هایی است که با هموار‌سازی امکانات می‌توان زمینه‌های ماندگاری‌شان را فراهم کرد.

مراد‌خانی با اشاره به سابقه موزه موسیقی گفت: سال 1373 بهشتی مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی پیشنهاد ساخت موزه موسیقی را مطرح کردند. فعالیت خود را شروع کردیم و در این مجموعه من با همراهی آقای ایازی شروع به فراهم آوردن مجموعه‌ای از آثار موسیقایی برای موزه کردند. هم‌اکنون آرشیو موسیقایی موزه موسیقی به باور من بی‌نظیر است.

وی ادامه داد: سفیر تونس در بازدید از موزه موسیقی بر این موضوع اذعان داشت و گفت: «همه رویاهای من به تحقق پیوست وقتی این موزه را پیدا کردم.» در حوزه فرهنگ موزه موسیقی به عنوان یکی از مراکز مهم فرهنگی ویترین و هویت ما به حساب می‌آید.

وی در ادامه از حضور هنرمندان تشکر کرد و گفت: وقتی شما هنرمندان در کنار من حضور دارید به انجام فعالیت‌های مهم دلگرم هستم.

مرادخانی ابراز امیدواری کرد با حمایت‌های جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز با کسب حمایت‌های شهرداری بتواند در حوزه فرهنگ به مردم ایران کمک کند.

* فخرالدینی: با کمک این هنر می‌توان در جهان به خود بالید

پس از سخنرانی مراد‌خانی، فرهاد فخر‌الدینی از آهنگسازان به نام کشور در جایگاه حاضر شد و ضمن تاکید بر این نکته که مایل نیست از چگونگی وضعیت موسیقی سخن بگوید، گفت: با کمک این هنر می‌توان در دنیا به خود بالید گرچه بسیاری با سخنان خود شأن موسیقی را تنزل می‌دهند اما باید عنوان کنم که اگر موسیقی دارای منزلتی والا نبود ابن‌سینا به این مبحث در متون ارزشمند خود نمی‌پرداخت. به باور من موسیقی در میان علوم بالاترین رتبه را دارد.

فخر‌الدینی اضافه کرد: موسیقی به جامعه روح و نشاط می‌بخشد و از آقای جنتی و قالیباف خواهش می‌کنم تا با همکاری هم کمک کنند موسیقی رواج بیشتری پیدا کند. مردم باید به موسیقی فاخر و ارزشمند دسترسی داشته باشند چرا که موسیقی از انحراف و ناهنجاری جلوگیری می‌کند. همگی باید دست به دست هم دهیم و تدبیری کنیم تا مردم از این هنر والا به بهترین نحو بهره‌مند شوند. تنها خواهش من هم این است.

* اعتمادی: می‌توان موسیقی را به صنعتی مستحکم تبدیل کرد

در ادامه این مراسم خشایار اعتمادی از خوانندگان پیشکسوت پاپ در جایگاه حاضر شد و رو به شهردار تهران کرد و گفت: خدمات شما پیش از منصوب شدنتان به شهردار تهران فراموش نشدنی است. شاید کسی این را به یاد نیاورد اما وقتی مرحوم بابک بیات در بیمارستان بستری بود شما تمام هزینه‌های بیمارستان او را بی ادعا متقبل شدید.

وی اضافه کرد: مهم حسن‌نظر شما نسبت به اهالی موسیقی است. توجه به نیاز جامعه به موسیقی به ویژه نیاز جوانان  در اولویت است. با حمایت خدا، حمایت مردم و خلاقیت همکاران می‌توان موسیقی را به صنعتی مستحکم بدل کرد. گرچه لازم می دانم عنوان کنم که موسیقی بدون انتظار و بی‌هیچ چشمداشتی تا امروز روی پای خود ایستاده است.

این خواننده پاپ کشورمان درباره دغدغه‌های امروز موسیقی گفت: بحث اصلی امروز رقابت و مقاومت در برابر موسیقی وارداتی است. این دغدغه عمده اهالی موسیقی است. سیستم ضبط و استودیوهای مجهز نیاز عمده آهنگسازان به شمار می‌رود .ما گاه مجبور می‌شویم برای ضبط موسیقی به خارج از کشور سفر کنیم، هزینه‌های کلان پرداخت کنیم.

اعتمادی در پایان خاطرنشان کرد: دغدغه‌های اصلی ما حساسیت‌های اجتماعی است که متمرکز بر هنرمندان است. دغدغه‌های اجتماعی و آسیب‌هایی که به ما می‌رسد نیازمند حمایت و هدایت مدیریتی فارغ از تبعیض در میان هنرمندان است.

* گنجه‌ای: در این موقعیت حساس باید صفا و دوستی پیشه کنیم

در ادامه این مراسم داوود گنجه‌ای نوازنده کمانچه و ویلن در جایگاه حاضر شد و گفت: از سال 1369 با علی مرادخانی در اداره ارشاد آشنا شدم که در آن زمان ایشان جوان بودند. زمانی که مرادخانی سکان این کشتی را در دست گرفت هرجا که نیاز داشت با او همکاری کردم چرا که انسانیت او همیشه برایم ارزشمند بود.

گنجه‌ای افزود: در این موقعیت حساس باید محبت دوستی و صفا پیشه کنیم و از این سرمایه خداداد بهره گیریم.

سپس او به مرادخانی تبریک گفت و نیز به جنتی که مرادخانی را بر این کار گماشته است. او خاطرنشان کرد به رئیس‌جمهور قبلی تاکید کردم که اگر به فرهنگ توجه نکنید که امروز در شرایط بحرانی قرار دارد ممکن است شرایط فرهنگ بدتر نیز بشود و به هنرمندان بیمار رسیدگی کنید.

* قالیباف: شهرداری را از یک سازمان خدماتی به نهادی اجتماعی سوق دادیم

در ادامه این مراسم محمدباقر قالیباف شهردار تهران در جایگاه حاضر شد و ضمن خیر مقدم به دکتر جنتی و مسجد جامعی گفت: هنر وقتی با انسانیت و آزادگی عجین می‌شود به اوج اثرگذاری بر جامعه می‌رسد.

وی ادامه داد: یک نکته را مورد اشاره قرار می‌دهم و آن اینکه در طول مدتی که در شهرداری خدمت می‌کردم فعالیت‌های من هرگز کفایت بزرگی مردم را نمی‌کرد، در همان آغاز فعالیت به این موضوع تاکید کردم که در طول خدمتم شهرداری را از یک سازمان خدماتی به نهادی اجتماعی سوق خواهم داد، امروز خدا را شاکرم که در پایان دوره هشت ساله موفق شدم تا حدی به این هدف تحقق بخشم، وقتی به این هشت سال نگاه می‌کنم مطمئن می‌شوم در این راستا اقدامات مثبتی انجام گرفته هرچند بضاعت ما بیش از این نبود، هرگز از امور تربیتی و فرهنگی و استحکام جوهر دینی شهر غفلت نکردیم.

قالیباف ادامه داد: امروز 5 هزار صندلی سینما با بهترین کیفیت ساخته شده و 4 هزار و 500 سالن تئاتر اضافه شده است. علاوه بر این از افتخارات ما ساخت باغ موزه دفاع مقدس، باغ‌موزه زندان قصر و مجموعه‌هایی از این دست است.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها