امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40357
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 142
ابوالفضل ورمزیار، نقال بین‌المللی و نمایشنامه‌نویس در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به مناسبت فرا ...

ابوالفضل ورمزیار، نقال بین‌المللی و نمایشنامه‌نویس در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به مناسبت فرا رسیدن 21 شوال سالروز فتح آندلس به دست مسلمانان با اشاره به اینکه بخش نخست این نمایشگاه با نام «اندلوس تیغ برهنه» به چگونگی فتح این کشور می‌پردازد، گفت: بخش دوم نمایشنامه‌ام آن «اندلس همیشه جاوید» نام دارد که در دست انتشار است.

وی با بیان اینکه نگارش این نمایشنامه به پانزده ـ شانزده سال پیش مربوط می‌شود، ادامه داد: ملاقاتی با مقام معظم رهبری به همراه هنرمندان داشتیم و من نیز افتخار داشتم که به عنوان یک عضو کوچک در عرصه هنر در فهرست ملاقات شوندگان قرار بگیرم. رهبر انقلاب آن روز به فتح اندلس و سقوط آن اشاره کردند که بر من بسیار تأثیر گذاشت.

این نقال بین‌المللی ادامه داد: بخش نخست این نمایشنامه در مسابقه نمایشنامه‌نویسی مشاهیر اسلام در سال 75 برنده رتبه نخست شد، منتها از آنجایی که برای اجرای این نمایشنامه پشتوانه نداشتیم این کار به اجرا درنیامد ولی آمادگی لازم برای اجرای آن وجود دارد.
 


 

* تاریخ تکرار نمی‌شود بلکه قوانینش تکرارپذیر است

وی در ادامه توضیح داد: نکته رهبری این بود که تاریخ تکرار نمی‌شود بلکه این قوانین تاریخ است که تکرارپذیر است برخلاف نگاهی که مارکسیست‌ها به تاریخ دارند که تاریخ تکرار پذیر است حقیقتا تاریخ تکرار نمی شود بلکه قوانیش تغییر می‌کند و این نگاهی است که قرآن کریم که ظلم ماندنی نیست.

نقال «علی نامه» با اشاره به اینکه رهبری در سخنانشان به ماجرای فتح اندلس و 800 سال حکومت مسلمانان آنجا اشاره کردند، افزود: این فتح ابتدای قرن دوم هجری توسط طارق بن زیاد به سرعت رخ داد و تا کوه‌های پرینی امتداد یافت و پیش از آنکه به لیون فرانسه و اوینیون، مرکز پاپ برسد، متوقف شد.
 


 

* آندلس دقیقاً در همان سالی سقوط کرد که قاره آمریکا کشف شد

وی ادامه داد: مسلمانان تدریجاً پس ازاین سال‌ها تمام اسپانیا و پرتغال را گرفتند، به غیر از یک کوه که همان باعث شد تا مسیحیان در آن‌جا نهضتی راه بیاندازند و به بازپس‌گیری متصرفات مسلمانان همت کنند و در نهایت در سال 1492 یعنی درست همان سالی که قاره آمریکا کشف شد، فقط یک شهر گرانادا در اختیار مسلمانان بود که آن هم سقوط کرد. بنده در نمایشنامه‌ام به تمام این مباحث اشاره کرده‌ام.

ورمزیار با تأکید براینکه نگاهش به تاریخ، سفر به نقاط پنهان حوادث است، اظهار داشت: درست است که دراین نمایشنامه ماجرای فتح اسپانیا تا رسیدن به نهضت مسیحیان را نوشتم اما دقیقا در فتح اندلس علل سقوط اندلس را هم بررسی کردم چرا که به تعبیر مقام معظم رهبری باید حواسمان باشد انقلاب ما که مثل پیروزی برق‌آسای اندلس رخ داد به سرنوشت آن دچار نشود.

وی در پاسخ به این سؤال فارس که آیا برای نگارش این نمایشنامه به اسپانیا سفر کرده یا خیر، گفت: من با صور خیال به این کشور رفتم ولی اطلاعات کافی از شهرهای مختلف اسپانیا کسب کرده بودم.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها