امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40380
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، وزارت امور خارجه ازبکستان در بیانیه‌ای مسائل توسعه روابط دوجانبه و چشم‌انداز رشد همکاری‌های تل‌آویو و ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، وزارت امور خارجه ازبکستان در بیانیه‌ای مسائل توسعه روابط دوجانبه و چشم‌انداز رشد همکاری‌های تل‌آویو و تاشکند در بخش‌های مختلف را از محورهای مذاکرات «کارملا شامر» سفیر جدید اسرائیل با «عبدالعزیز کامل‌اف» وزیر امور خارجه ازبکستان عنوان کرد.

بنا به گفته این منبع، سفیر اسرائیل و وزیر خارجه ازبکستان ضمن این دیدار همچنین در مورد مسائل خاص منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه متقابل تبادل‌نظر کردند.

بنا به گفته منابع خبری، شامر که از سوی تل‌آویو 2 ماه پیش به این سمت منصوب شد، دوازدهمین زن اسرائیلی است که سفارت‌خانه‌های این رژیم در خارج را مدیریت می‌کنند.

لازم به ذکر است که، اسرائیل از جمله اولین کشورهایی بود که در سال 1991 میلادی استقلال ازبکستان را به رسمیت شناخت و پس از یک سال در این کشور آسیای مرکزی سفارت خود را راه‌اندازی کرد.

بنا به نوشته پایگاه خبری «ایز‌روس»، در مدت 21 سال روابط دیپلماتیک، طرفین 15 سند بین‌دولتی و 3 موافقت‌نامه همکاری بین نهادهای رسمی را امضا و تصویب کرده‌اند.

اما به اقرار این منبع، در مدت هشت سال اخیر هیچ پیشرفت و تحولی در روابط دوجانبه مشاهده نشده‌ است.

این پایگاه اینترنتی با استناد به نظر کارشناسان، دلیل چنین حالت رکود در مناسبات دوجانبه تاشکند و تل‌آویو را مناقشه‌های رخ داده در ماه می سال 2005 در شهر «اندیجان» واقع در دره فرغانه در شرق ازبکستان دانسته‌ است.

به گفته این منبع، اقدام دولت ازبکستان برای سرکوب شرکت‌کنندگان این تظاهرات با استفاده از نیروی نظامی باعث شد که ایالات متحده، بریتانیا و سایر متحدان آن برنامه‌های همکاری خود با تاشکند را تجدیدنظر کردند و موضع انتقاد بی‌سابقه‌ای را در برابر سیاست دولت و مقامات این کشور به کار بستند.

به نوشته این پایگاه، این در حالی بود که مقامات ازبکستان انتظار داشتند که اسرائیل به عنوان یک شریک استراتژیک برای حمایت از سیاست تاشکند در عرصه بین‌المللی بویژه در چارچوب سازمان ملل متحد، اقدام کند اما چنین اتفاقی نیفتاد.

این منبع دلیل دیگر سردی در روابط تاشکند– تل‌آویو را تصمیم «امی مهل» سفیر وقت اسرائیل در تقلید از دیپلمات‌های آمریکایی برای تخلیه ازبکستان از سوی کارکنان سفارت اسرائیل و خانواده‌های آنان ذکر کرده‌ است.

در این گزارش همچنین آمده‌ است: چنین به نظر می‌رسد که، مقامات اورشلیم با این تصمیم در واقع شک و تردید در توانایی مقامات ازبک برای کنترل وضعیت در تاشکند را نشان دادند.

به اعتقاد این منبع، از سوی مقامات تاشکند چنین اقدامی و بخصوص عدم حمایت اسرائیل در ارتباط با حوادث در اندیجان، اهانت به «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور ازبکستان تلقی و منجر به امتناع از گسترش بیشتر روابط دوجانبه شد.

به گفته این منبع ، این اقدام غیرمنتظره سفیر تل‌آویو این واقعیت را بازگو کرد که «مهل»به عنوان یک دیپلمات چندان مناسب و آگاه در آن شرایط نبود.

کارشناسان مسائل همکاری‌های خارجی ازبکستان معتقدند در دورانی که تاشکند از روابط نزدیک با اسرائیل امتناع کرد، فعالیت دیپلماتیک رژیم صهیونستی با «آستانه» و «باکو» 2 کشور دیگر با جمعیت غالب مسلمان، تقویت شد.

این کارشناسان سطح روابط دوجانبه تاشکند و تل‌آویو در دوران مأموریت «هلل نیومان» سفیر قبلی اسرائیل را که «شامر» در ازبکستان جانشین او شد، نیز چندان موفق نمی‌دانند.

این کارشناسان دانش نه چندان قوی سفیر سابق اسرائیل را که خود زاده و پرورده آفریقای جنوبی بود و با تخصص مترجم زبان انگلیسی تا زمان انتصاب به این سمت تنها برای مقامات وزارت امور خارجه اسرائیل این وظیفه را انجام می‌داد، آن زمان چندان برای شرایط جامعه کشورهای واقع در محدوده شوروی سابق مؤثر نبود.

این کارشناسان همچنین معتقدند که با توجه به نتایج چنین اقدام غیرمؤثری در جهت توسعه همکاری با ازبکستان انتصاب یک زن در یک کشور مسلمان بویژه در آسیای مرکزی باز هم بیانگر کم‌توجهی تل‌آویو برای افزایش سطح روابط با این کشور است.

این کارشناسان تصریح می‌کنند که اسرائیل یک بار دیگر نفری را به کار دیپلماتیک به تاشکند اعزام کرده که تجربه چندانی در بخش دیپلماسی ندارد.

آنان با اشاره به این که شامر قبلا در نهادهای دیپلماتیک اسرائیل در کشورهای غربی فعالیت کرده، تأکید می‌کنند که مأموریت در کشورهای غربی به معنای آن است که وی هیچ چیزی در مورد تفاوت‌های ظریف در فضای کشورهای پساشوروی نمی‌داند و از وضعیت این منطقه نیز آنطور که لازم است، آگاه نیست.

چنین به نظر می‌رسد که تاشکند نیز سفیر جدید اسرائیل را بدون تأخیر غیرضروری پذیرفته، زیرا کاملا درست شناخته که این تصمیم «نشان» یا یک اقدام نمادی است و نه چیزی بیشتر.

می‌توان عنوان کرد که انتصاب شامیر بدان معناست که اسرائیل در سال‌های آینده برای ازبکستان پرجمعیت‌ترین کشور آسیای مرکزی باز هم نقش ثانویه را در سیاست خارجی خود اختصاص می‌دهد.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها