امروز : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۰۸:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40388
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، وزیر نفت پاکستان تصریح کرد که پروژه خط لوله گاز ایران- پاکستان موسوم به ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، وزیر نفت پاکستان تصریح کرد که پروژه خط لوله گاز ایران- پاکستان موسوم به «خط لوله صلح» در زمان تعیین شده تکمیل خواهد شد.

«شاهد خاقان عباسی» که برای پاسخ به پرسش‌های نمایندگان در صحن مجلس حاضر شده بود، گفت: پاکستان تا اول ژانویه سال 2015 موظف به خرید گاز از ایران است در غیر این‌صورت باید به ازای هر روز دیرکرد، 3 میلیون دلار جریمه به ایران پرداخت کند.

وی افزود: به‌رغم وجود برخی موانع، دولت متعهد است که این پروژه را در زمان مقرر تکمیل کند.

به گفته عباسی، تقویت بخش تولید گاز در داخل کشور، واردات گاز از ایران و ترکمنستان و واردات گاز طبیعی مایع از قطر از جمله برنامه‌های اسلام‌آباد برای رفع کمبود نفت و گاز در کشور است.

وزیر نفت پاکستان تصریح کرد که این کشور با ایران و ترکمنستان توافقنامه خرید گاز امضا کرده و کار تکمیل این پروژه‌ها در دست اقدام است.

وی درباره پروژه خط لوله گاز «تاپی» (ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند) نیز گفت که پاکستان در این پروژه صرفا یک خریدار است و هیچ سرمایه‌گذاری در این طرح نکرده است.

عباسی همچنین تصریح کرد که دولت برای کاهش بحران انرژی در این کشور، در پنج سال گذشته، چند توافقنامه اکتشاف نفت و گاز با شش شرکت داخلی و شش شرکت خارجی به امضا رسانده است.

چند روز پیش نیز وزیر نفت پاکستان با اشاره به نقش حیاتی پروژه خط لوله گاز صلح برای تأمین نیازهای فزاینده این کشور، گفت که اسلام‌آباد مصمم به اجرای این پروژه است و هیچ ترسی از تحریم‌های آمریکا ندارد.

اسفند سال گذشته، روسای جمهور 2 کشور ایران و پاکستان قرارداد تکمیل خط لوله گاز صلح در خاک پاکستان را به‌رغم فشارها و تهدیدات آمریکا به امضا رساندند.

طبق توافق انجام شده میان 2 کشور، قرار است با تکمیل این خط لوله 1930 کیلومتری تا پایان سال 2014، روزانه 750 میلیون فوت مکعب گاز از ایران به پاکستان صادر شود.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها