امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۱:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40464
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 86
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «نیکولای باردیوژا» در پایان مذاکرات خود با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «نیکولای باردیوژا» در پایان مذاکرات خود با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان به خبرنگاران اعلام کرد که بررسی مسائل مربوط به همکاری سازمان پیمان امنیت جمعی با تاجیکستان و همچنین گفت‌وگو در مورد برخی از اقدامات پیشنهاد شده از سوی مقامات تاجیک، محور مذاکرات 2 روزه وی بوده است.

وی افزود که براساس توافق به‌ دست‌آمده، سازمان پیمان امنیت جمعی طرح پیشنهادی برای تقویت حفاظت از مرز تاجیکستان و افغانستان را آماده و برای بررسی و تصویب به شورای سران کشورهای عضو این نهاد ارائه می‌کند.

به گفته این مقام سازمان پیمان امنیت جمعی، هدف از پیشنهاد کمک به تقویت مرز تاجیکستان، به حداقل رساندن عواقب ناشی از خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از افغانستان در سال 2014 است.

ژنرال باردیوژا که در پایان برنامه سفر و مذاکره با مقامات تاجیک با رسانه‌ها سخن می‌گفت، تصریح کرد که گروهی از کارشناسان این سازمان نظامی- سیاسی با وضعیت در مرز تاجیکستان و افغانستان آشنا شده و پیشنهاداتی را جهت بررسی در اجلاس سران سازمان پیمان امنیت جمعی ارائه خواهند کرد.

به گفته وی، نشست آتی سران کشورهای اعضای این سازمان برای تاریخ 23 سپتامبر در شهر مسکو برنامه‌ریزی شده‌ است.

باردیوژا گفت: ما باید برای هرگونه تشدید اوضاع در مرز تاجیکستان و افغانستان آماده باشیم به این دلیل که به احتمال قوی وضعیت برخی از نقاط مرزی امکان تشنج دارد.

وی افزایش بیش از یک برابری میزان درگیری‌های مسلحانه در مناطق مرزی افغانستان با تاجیکستان را دلیلی برای چنین نگرانی عنوان کرد.

دبیرکل پیمان امنیت جمعی تأکید کرد: برای مرزبانان تاجیکستان که خود به طور مستقل مرز مشترک با افغانستان را حفاظت می‌کنند، مدت هشت سال گذشته دوران آزمایش و کسب تجربه رزمی بوده است اما در حال حاضر این نیروها فاقد تجهیزات فنی مدرن نظامی هستند.

وی اذعان کرد: با این وجود، نیروهای مرزبان تاجیکستان در این مدت به عنوان واحدهای حرفه‌ای به خوبی آموزش‌دیده و در سطح نیروهایی که به طور کامل مجهز باشند، برنامه حفاظت این مرز مشترک را انجام داده‌اند.

باردیوژا همچنین تصریح کرد: بازرسی از فعالیت نیروها این واقعیت را منعکس کرد که دولت تاجیکستان در مدت استقلال به طور متوازن در جهت حفاظت از مرز، حداکثر اقدامات کارآمد را به اجرا رسانده است.

اما چنین به نظر می‌رسد که با وجود همه توصیف‌هایی که از سوی این مقام سازمان امنیت جمعی ارائه شد، کشورهای عضو این نهاد نگران پیامدها و احتمال تشدید اوضاع امنیتی در مرز تاجیکستان و افغانستان هستند.

مسلم است که تاجیکستان به عنوان کشوری با مرز حدود 1400 کیلومتری با افغانستان بیشتر از سایر کشورهای هم‌پیمان در معرض خطر است.

به این دلیل بود که در این هفته مسائل مربوط به امنیت و تقویت حفاظت مرز با افغانستان، در دستور کار نشست شورای امنیت این کشور قرار گرفت.

شورای امنیت تاجیکستان که روز دوشنبه گذشته (4 شهریور) به ریاست «امامعلی رحمان» و همزمان با ورود دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی به این کشور برگزار شد، طرح برنامه‌ای در زمینه اجرای اقدامات تکمیلی جهت حفاظت از مرزها را بررسی و تدوین کرد.

بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، در جلسه شورای امنیت این کشور به آمادگی نیروهای مسلح نسبت به تأمین بیشتر ثبات در مناطق مرزی بخصوص مرز با افغانستان، مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و کاهش جرم و جنایت و همچنین مقابله با فعالیت گروه‌های جنایی سازمان‌یافته فراملی، توجه ویژه‌ای شد.

برگزاری جلسه شورای امنیت تاجیکستان با محوریت تقویت حفاظت از مرز با افغانستان در حالی بود که هفته گذشته وزارت امور خارجه تاجیکستان اعلام کرد که موضوع افغانستان پس از سال 2014 نه تنها برای منطقه بلکه به طور کل برای جامعه جهانی به مسئله‌ای حیاتی تبدیل خواهد شد.

بنابر بیانیه این نهاد سیاسی تاجیکستان، هم‌اکنون افغانستان در مرحله حساسی از روند گذار قرار دارد که در آن انتقال تدریجی مسئولیت کامل برای حفظ امنیت و دفاع به نیروهای ملی این کشور واگذار می‌شود.

وزارت خارجه تاجیکستان در این بیانیه انتخابات آینده ریاست جمهور افغانستان را که قرار است در آوریل سال 2014 برگزار ‌شود و همچنین انتخابات اعضای شورای ولایتی در افغانستان را گامی برای تقویت صلح و وحدت مردم افغانستان دانست.

کارشناسان توجه مقامات تاجیک به چگونگی تحولات در افغانستان و همچنین ابراز نگرانی آنان از پیامدهای غیر قابل پیشگویی اوضاع در مرحله خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان را واقعی ارزیابی می‌کنند.

به گفته این کارشناسان، هر کشوری دیگری هم اگر وضعیت جغرافیایی تاجیکستان را می‌داشت چنین رفتاری می‌کرد.

«نورعلی دولت‌اف» یک کارشناس مسائل امنیت منطقه بر این نظر است که داشتن مرز طولانی با افغانستان منبع هر نوع نگرانی بوده و لازم است که سایر کشورهای هم‌پیمان دوشنبه در سازمان امنیت جمعی این واقعیت و خطرات ناشی از تحولات احتمالی در وضعیت امنیتی و ثبات افغانستان را دقیق و درست درک کنند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس افزود: مقامات دوشنبه این واقعیت را نیز درک می‌کنند که مناطق مرزی با افغانستان از مدت‌ها قبل به مسیر حمل‌ونقل مواد مخدر تولید شده در افغانستان تبدیل شده و سایر کشورها باید تاجیکستان‌ را به عنوان خط مقدم مبارزه با قاچاق مواد مخدر در نظر بگیرند.

به گفته وی، جامعه جهانی نیز با درک حساسیت این موضوع، باید تلاش‌های خود را برای تقویت مالی و فنی و همچنین تکمیل تجهیزات مدرن و مستحکم در مرز با افغانستان، بیشتر کند.

وی معتقد است: سازمان پیمان امنیت جمعی که تاجیکستان عضویت آن را دارد با توجه به چنین شرایطی و احتمال تشدید اوضاع در آینده، باید موضوع تقویت مرز با افغانستان را که همزمان مرز جنوبی محدوده این نهاد عنوان می‌شود، در دستور کار خود قرار دهد.

توافق برای ایجاد پیمان امنیت جمعی که یک اتحاد سیاسی و نظامی است، از سوی چند کشور پس از فروپاشی شوروی در تاریخ 15 می سال 1992 امضا شد.

سران کشورهای عضو این پیمان در جلسه‌ 14 می سال 2002 در مسکو با تبدیل نام این سازمان، آن را سازمانی تمام عیار بین‌المللی اعلام کرده و تصمیماتی را در مورد تکمیل آن اتخاذ کردند.

هم‌اکنون ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان عضویت این سازمان را دارند.

ازبکستان که نیز مدتی عضو این سازمان بود، در دسامبر سال گذشته عضویت خود را در آن به حالت تعلیق درآورد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها