امروز : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 21
۱۷:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40509
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۳
تعداد بازدید: 142
«کریم بقرادونی» رئیس اسبق حزب کتائب لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، افزود: مسأله حمله آمریکا به ...

«کریم بقرادونی» رئیس اسبق حزب کتائب لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، افزود: مسأله حمله آمریکا به سوریه هنوز توسط مقامات آمریکایی در حال بررسی است و حتی اگر این حمله نظامی انجام شود، ابعادی محدود خواهد داشت.

در آستانه وقوع جنگی منطقه‌ای قرار داریم

بقرادونی گفت: ما در آستانه وقوع جنگی هستیم که به احتمال زیاد به جنگی منطقه‌ای مبدل خواهد شد، زیرا هرگونه حمله به سوریه، چه با ابعاد محدود باشد و چه گسترده، خاورمیانه را به میدان جنگی منطقه‌ای مبدل می سازد و این غرب است که زیان خواهد دید زیرا با دستان خود، منافع خود را با خطر مواجه ساخته است.

رئیس اسبق حزب کتائب لبنان تأکید کرد: این اولین بار نیست که آمریکا در سیاست خارجی خود مرتکب اشتباه می‌شود؛ از سوی دیگر این کشور بر اساس اینکه خود را ابرقدرت می‌پندارد، هزینه اشتباهات خود را نمی پردازد بلکه آن را به حساب دیگران واریز می‌کند.

آمریکا اگر به منافعش بیاندیشد، به سوریه حمله نمی‌کند

وی افزود: آمریکا امروز اگر به منافع خود بیندیشد، هرگز به سوریه یورش نمی‌برد، همچنین تهدیدات این چند روز گذشته بسیار شبیه به تهدیدات پیوسته این کشور در خصوص حمله نظامی به ایران است.

وزیر سابق لبنانی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره پیامدهای حمله نظامی احتمالی به لبنان خاطرنشان کرد: لبنان بیش از دیگر کشورها از این هجوم اسرائیل تأثیر می‌پذیرد زیرا نسبت به دیگر کشورها، از منطقه پیرامون خود تأثیرپذیری بیشتری دارد.

وی افزود: در ابتدا باید از نظر نظامی این پیامدها را بررسی کرد؛ زیرا ممکن است که لبنان به صحنه‌ای از درگیری‌های نظامی مختلف تبدیل شود. از زاویه‌ای دیگر می‌توان به پیامد‌های سیاسی این جنگ اشاره کرد؛ در این خصوص امکان دارد لبنان از بحران کنونی در دولت، وارد مرحله بحران حکومتی شود.

اگر ایران و حزب الله نبود، اسرائیل برای حمله سوریه منتظر نمی‌ماند

بقرادونی از منظر اقتصاد نیز این پیامدها را برشمرد و گفت: در این زمینه می‌توان به تأثیرات ناشی از افزایش پناهندگان سوری به لبنان و همچنین مهاجرت لبنانی‌ها به خارج از کشور اشاره کرد.

این مقام لبنانی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال ایجاد جبهه جنگی جدید با اسرائیل، اظهارداشت: اسرائیل همیشه برای جنگ آماده است و از هر فرصتی برای آغاز آن استفاده می‌کند. این رژیم هنوز تا این لحظه، در معرض موشک‌های حزب الله بوده و همچنین از موشک‌های ایرانی می‌هراسد. با این حال اگر این دو عامل پرخطر برای او مطرح نبود، منتظر حمله آمریکا نمی‌شد و خود به تنهایی، جنگ جدیدی را آغاز می کرد.

روسیه ساکت نمی‌ماند

رئیس اسبق حزب کتائب درباره مواضع روسیه و ایران در صورت حمله آمریکا به سوریه خاطر نشان کرد که روسیه نمی‌تواند در موضع دعوت به حکمت و اعتدال باقی بماند و قطعا اگر جنگی گسترده آغاز شود، روسیه برای دفاع از منافع خود در شرق، در آن حضور خواهد داشت. ایران اما از خاستگاه اعتقادی در این جنگ شرکت خواهد کرد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار