امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۸:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40514
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۴
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، کتاب «تعزیه، تراژدی و سینما» نوشته احمد طالبی‌نژاد  با حضور مهدی عظیمی میرآبادی، اکبر حر، جمال شورجه، پناه‌برخدا ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، کتاب «تعزیه، تراژدی و سینما» نوشته احمد طالبی‌نژاد  با حضور مهدی عظیمی میرآبادی، اکبر حر، جمال شورجه، پناه‌برخدا رضایی، نسرین مقانلو، طهماسب صلح‌جو، حبیب کاوش، حسین خورشیدی، سعید الهی، مصطفی دالایی،محمد صدری و انسیه شاه‌حسینی در حاشیه دومین جشنواره سراسری فیلم میلاد سرخ در سرعین رونمایی شد.

در مراسم رونمایی از این کتاب که به همت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی چاپ شده است، محمدتقی فهیم با ابراز تاسف از پایین‌بودن آمار مطالعه در ایران گفت: به‌نظرم یکی از دلایل پایین این آمار، نبود منابع کتابخوانی خوب است و همین باعث شده منابع نازلی مانند اینترنت باعث استفاده علاقمندان شود.

این منتقد درباره کتاب جدید طالبی‌نژاد خاطرنشان کرد: این کتاب اشتباه کم ندارد اما ویژگی مثبت نیز بسیار زیاد دارد که یکی از آن‌ها ذکر گسترده منابع کتاب است که متاسفانه امروز کمتر به این کار اخلاقی توجه می‌شود.

براساس این گزارش،احمد طالبی‌نژاد  نویسنده کتاب «تعزیه،تراژدی،سینما» درباره انگیزه‌ نگارش این کتاب گفت: دو روایت می‌تواند بگویم، اول اینکه ما را هل دادند و جلو رفتیم. دوم هم اینکه سال‌ها در این فکر بودم چرا در دانشکده‌های سینمایی ما از متون کلاسیک و غنی خودمان استفاده نمی‌شود؛ متونی مانند شاهنامه حتی دکوپاژ شده است.

وی ادامه داد: تعزیه یکی از چیزهایی بوده که همیشه در کنارمان قرار داشته اما هیچ وقت به آن توجه نکرده‌ایم. ظرفیت‌ها در تعزیه فراوان است. آنچیزی که ما از آن غافل شده‌ایم این است که تعزیه در عین سادگی چگونه می‌تواند تا این حد با تماشاگر ارتباط برقرار کند در حالی که بعضی نمایش‌ها و فیلم‌های پرهزینه ما نمی‌تواند با مخاطبش ارتباط برقرار کند. این یکی از دغدغه‌های اصلی من بود که از حدود دو سال قبل درگیر پژوهش و نگارش آن شدم.

طالبی‌نژاد خاطرنشان کرد: مرکز گسترش ابراز علاقه کرد که این کتاب را منتشر کند و این اواخر ندا آمد که شنواره میلاد سرخ نزدیک است و خیلی فشرده روی آن کار کردم. فکر می‌کنم باید در چاپ دوم اصلاحاتی در آن انجام شود.

در ادامه، جلیل عرفان‌منش (معاون آثار سازمان سینمایی) هم با تقدیر از برگزاری جشنواره میلاد سرخ گفت: اردبیل شهری با پیشینه تاریخی و مذهبی است. این شهر، ‌شهر محبان اهل بیت (ع) است.

وی درباره کتاب «تعزیه، تراژدی، سینما» و لزوم نشر کتاب‌هایی از این دست اظهار کرد: هنر تعزیه یک نمایش آیینی است که ریشه در ایران باستان دارد.  این هنر نه کپی از غرب بود و نه خیمه شب بازی بود. خواستگاه تعزیه ایران باستان است و یک هنر مردمی است که با جوشش در عامه مردم سیر تکوینی خود را طی کرده است. واقعا باید گفت تعزیه سند افتخار ادبیات نمایشی ایران است.

عرفان منش تصریح کرد:ما نیازمند به این هستیم که برای تعالی سینما باید به منابع اصیل از جله سینما باز گردیم و این کتاب انصافا کار ارزشمندی است و بنده به عنوان یک فیلمنامه نویس و پژوهشگر از تلاش ایشان تقدیر می کنم.

در ادامه این نشست شفیع آقامحمدیان: از ایشان قول می گیریم که برای چاپ دوم گسترده تر باشد اما خیلی هم مقصر نیسیتم. از زمانی که به مرزکز آمدیم اصرار داشتیم که تالیف را چاپ کنم اما خیلی تحت فشار بودیم از سوی کسانی که ترجمه می نویسند و ترجمه فکر می کنند. به همین دلیل باید از آقای طالبی نژاد تشکر کنیم.

وی افزود: من اعتقاد داشتم اگر ان کتاب به این مناسبت چاپ نود شاید دیگر امکان آن نداشته باشد و قول می‌گیریم که اگر دوستانی را در زمینه سینما می‌شناسند که تالیفی می اندیشند و تالیفی می‌نویسند به ما معرفی شود چرا که کمک به جامعه سینمایی است.

براساس این گزارش، در بخش از این نشست حبیب کاوش و انسیه شاه حسینی مطلبی را در مورد ترجمه بودن فیلمنامه «روز واقعه» نوشته بهرام بیضایی از روی کتاب جرجی زیدان به احمد طالبی نژاد متذکر شدند که با واکنش حبیب باوی ساجد مواجه شد.
انتهای پیام/
   
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها