امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۲۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40655
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اواسط هفته گذشته سلطان عمان همراه با برخی از وزرا از جمله وزیر نفت این کشور به ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اواسط هفته گذشته سلطان عمان همراه با برخی از وزرا از جمله وزیر نفت این کشور به ایران سفر کرد که در جریان این سفر 3 روزه ضمن دیدار با مسئولان عالی رتبه کشورمان تفاهمنامه صادرات گاز ایران به این کشور امضا شد.

بر اساس این گزارش وزیر نفت پس از امضای این تفاهمنامه اعلام کرده است مقرر شده گاز ایران به مدت 25 سال از طریق خط لوله به عمان صادر شود که ارزش کل صادرات گاز در طول این مدت 60 میلیارد دلار است.

پیگیری‌های خبرنگار فارس از جزئیات تفاهمنامه صادرات گاز ایران  به عمان اطلاعات تازه‌ای را به دست می‌دهد که از این قرار است:

*صادرات روزانه یک میلیارد فوت مکعب یا 30 میلیون متر مکعب

براساس مطالعاتی که در دولت دهم انجام شد قراراست خط لوله صادرات گاز ایران به عمان از طریق دریا احداث شود،در واقع این اولین خط لوله صادراتی دریایی ایران محسوب می شود و براساس این تفاهمنامه باید تیم های کارشناسی ایران و عمان هرچه زودتر چگونگی احداث و پیمانکاران را مشخص کنند،انتخاب پیمانکار و هزینه احداث و زمان احداث در جلسه ای که به زودی بین دوطرف برگزار می شود معین خواهد شد.

این گزارش اضافه می کند: اگرچه هنوز به طور مشخص معلوم نیست گاز کدام میدان قرار است به عمان صادر شود اما آنچه در این تفاهمنامه مشخص شده قرار است گاز صادراتی به عمان از طریق یکی از میادین مشترک ایران تامین شود که به احتمال زیاد این گاز از میدان پارس جنوبی تامین می شود.

در این تفاهمنامه تنها به صادرات گاز به عمان اشاره شده و هنوز زمان مشخصی برای ارسال آن در نظر گرفته نشده است، اما دو طرف پایبند هستند تا هرچه زودتر این گاز به عمان ارسال شود، همچنین قبل از عقد قرارداد رسمی صادرات گاز باید در مورد قیمت نهایی و نحوه ارسال و زمان ارسال توافقات نهایی صورت پذیرد.

نکته بسیار مهم در این قرار داد این است که تفاهمنامه صادرات گاز به عمان بدون هیچ شرکت واسطی با دولت عمان به امضا رسیده است و اگر دولت عمان تشخیص دهد می تواند پیمانکار یا پیمانکارانی را برای احداث خط لوله با توافق طرف مقابل تعیین کند.

این گزارش اضافه می کند: کشور عمان پس از ترکیه، پاکستان و عراق چهارمین خریدار گاز ایران محسوب می شود.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار