امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۴:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40684
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: 192
حجت‌الله عبدالملکی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد اظهارات وزیر مسکن مبنی بر تأثیر 50 درصدی مسکن ...

حجت‌الله عبدالملکی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد اظهارات وزیر مسکن مبنی بر تأثیر 50 درصدی مسکن مهر در افزایش پایه پولی و تورم اظهار داشت: ابتدا باید مشخص شود این آمار از چه منبعی مطرح می‌شود، چون در دولت دهم مطرح می‌شد که خط اعتباری که برای مسکن مهر درنظر گرفته شده 20 هزار میلیارد تومان است که عمده آن از منابع داخلی بانک مسکن تأمین می‌شده است.

وی گفت: اما اگر واقعاً رقمی که الان مطرح می‌شود یعنی 38 هزار میلیارد تومان از سوی بانک مرکزی به مسکن مهر تزریق شده باشد، این رقم ضرب در 4.5 (ضریب فزاینده) شود، نقدینگی ایجاد کرده در اقتصاد به دست می‌آید.

عبدالملکی با بیان اینکه لزوماً افزایش پایه نقدینگی موجب تورم نمی‌شود، گفت: مهم این است که نقدینگی ایجاد شده در چه محلی خرج شده است و زمانی که افزایش نقدینگی موجب تقاضا شود، در حالی که به همان نسبت تولید افزایش پیدا نکرده باشد، افزایش نقدینگی تورم‌زا است.

وی اضافه کرد: بعید است که در مورد نقدینگی تزریق شده در بخش مسکن این موضوع صدق کند، زیرا همزمان با افزایش نقدینگی، تولید مسکن هم افزایش پیدا کرده و در بسیاری از شهرهای کشور مشکل مسکن حل شده است.

این استاد اقتصاد ادامه داد: بنابراین با توجه به اینکه تولید انجام شده به نظر نمی‌رسد این افزایش نقدینگی اثر جدی روی تورم داشته باشد.

عبدالملکی اظهار داشت: به نظر می‌آید اشتباهی در تحلیل‌ها رخ داده؛ یعنی افزایشی که در بازار مسکن اتفاق افتاده و عامل تورم است موجب شده که سایر بازارهای مالی با افزایش قیمت مواجه شوند و این تحلیل که مسکن موجب ایجاد تورم شده از این تفکر ناشی می‌شود در حالی که این تحلیل غلط است.

وی با بیان اینکه پروژه‌های مسکن مهر اثر فزاینده روی قیمت مسکن نداشته و تا حدی هم تعدیل‌کننده بوده، گفت: البته عواملی که موجب افزایش قیمت مسکن شده‌اند تا حدی قوی بوده‌اند که اثر خنثی‌کننده ساخت مسکن مهر نتوانست خود را نشان دهد.

این استاد اقتصاد گفت: دلیل اینکه این بازار مسکن تبدیل به یک بازار مالی شده، این است که مسکن کالایی است که قطعاً مورد نیاز اقتصاد جامعه است اما ما با کمبود در آن مواجه هستیم و هر بازاری که با کسری مواجه باشد، ظرفیت آن را پیدا می‌کند که به یک بازار مالی تبدیل شود یعنی در آن بازار سفته‌بازی انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: یکی از آثار مسکن مهر این است که نیاز واقعی به مسکن را کاهش می‌دهد و زمانی که این نیاز کاهش یافت به تدریج از خاصیت بازار مالی شدن آن کالا کاسته می‌شود.

عبدالملکی تأکید کرد: اعتباراتی که به اسم تولید داده شد موجب افزایش قیمت مسکن شده است و این افزایش دیگر اثر القایی بر قیمت سایر کالاها داشته و سطح عمومی قیمت‌ها را افزایش داده است نه تسهیلاتی که به مسکن مهر داده شده است.

وی گفت: اگر هزینه تولید مسکن کاهش پیدا کند و تسهیلات این بخش بازپرداخت شود اثری که بر پایه پولی دارد، حذف خواهد شد.

عبدالملکی دلیل بدهکار بودن بانک مسکن به عنوان تأمین‌کننده تسهیلات مسکن به بانک مرکزی را ناشی از نرسیدن زمان بازپرداخت تسهیلات دانست و ادامه داد: پس از آغاز زمان بازپرداخت، بدهی‌های مردم به بانک مسکن برمی‌گردد و این بانک هم می‌تواند بدهی خود به بانک مرکزی را بپردازد و افزایشی که در پایه پولی از این بابت رخ داده، جبران می‌شود.

این کارشناس حوزه اقتصاد در مورد راهکار حل مشکلات مسکن گفت: مهمترین کار این است که طرح مسکن مهر تعطیل نشود زیرا تجربه نشان می‌دهد تعطیلی موجب می‌شود که بازپرداخت تسهیلات این بخش هم با مشکل مواجه شده و به فراموشی سپرده شود.

عبدالملکی با بیان اینکه برای کاهش هزینه تولید و کم کردن اثر تورمی مسکن باید یک خط تجاری خاص برای ساخت پروژه‌های  مسکن مهر در نظر گرفته شود، گفت: به این معنا که دولت مصالح را با قیمت ثابت و به صورت یک خط تجاری در اختیار تعاونی‌های مسکن قرار دهد تا ساخت مسکن با نوسان قیمتی مواجه نشود.

وی گفت: در نظام اقتصاد اسلامی ساخت مسکن برای همه اقشار جامعه یک وظیفه است و پیامبر(ص) هم این کار را انجام می‌داد، بنابراین دولت باید تسهیلات خاصی به این بخش اختصاص دهد تا این نیاز مردم برطرف شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در حال حاضر حدود 3 میلیون واحد مسکونی در کشور کسری وجود دارد، گفت: تعداد خانوارهای کشور 1.1 میلیون بیش از تعداد مسکن موجود در کشور است و اگر دولت بتواند این نیاز را تأمین کند می‌تواند ظرف 4 سال بازار مسکن را متعادل کند و اثر القایی آن بر تورم هم کنترل خواهد شد.

وی افزود: مسکن مهر باید با اصلاحاتی در شیوه پشتیبانی و اجرا ادامه پیدا کند زیرا برخی تعاونی‌ها برای ادامه کار با مشکل مواجه هستند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها