امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۴:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40707
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۰
تعداد بازدید: 127
به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، عربستان و کویت، پروژه توسعه میدان گازی الدوره (آرش) را متوقف کردند. به گفته یک مقام ارشد ...

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، عربستان و کویت، پروژه توسعه میدان گازی الدوره (آرش) را متوقف کردند.

به گفته یک مقام ارشد بخش انرژی کویت، عدم توافق این 2 کشور بر سر نحوه چگونگی شراکت در گاز تولیدی از این میدان موجب توقف این پروژه شده است.

این مقام آگاه افزود: کل این پروژه و بودجه آن نیز متوقف شده است. در بودجه 2014-2013 این میدان گازی، هیچ مبلغی برای حفاری های جدید پیش بینی نشده است.

بر اساس این طرح قرار بوده است تا گاز تولید میدان گازی الدوره در تسهیلات فراساحلی تقسیم و از طریق 2 خط لوله جداگانه به این 2 کسور ارسال شود.

در اوایل سال گذشته، عربستان، کویت را تحت فشار قرار داد تا تمام گاز تولیدی این میدان به بندر خفجی در عربستان ارسال و پس از آن سهم کویت از طریق خشکی به خاک این کشور انتقال داده شود.

انتقال سهم کویت از طریق خاک عربستان برای کویت مسائل امنیتی در برداشت و به این علت این کشور با آن مخالفت کرد. از طرفی طرح اولیه انتقال این گاز به طور مستقیم به سواحل کویت نیز به علت مناقشات ارضی میان شرکت های انرژی کویتی به بن بست خورد.

این مقام ارشد کویتی تصریح کرد: نه مسئله میان عربستان و کویت حل شده نه مسئله مربوط به نقطه دریافت گاز در کویت.

میدان گازی الدوره که در ایران با نام میدان گازی آرش شناخته می شود، در آب های خلیج فارس قرار گرفته و میان ایران، عربستان و کویت مشترک است.

با وجود تلاش های عربستان و کویت برای توسعه این میدان گازی از سال 2000 و گذشت 13 سال اما هنوز پیشرفتی در این میدان گازی حاصل نشده است.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها