امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۷:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40712
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۰
تعداد بازدید: 204
ابوالقاسم حکیمی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به سوابق اجرایی ولی‌الله سیف، رئیس کل جدید ...

ابوالقاسم حکیمی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به سوابق اجرایی ولی‌الله سیف، رئیس کل جدید بانک مرکزی، اظهار داشت: وی دکترای حسابداری و مدیریت مالی را در دانشگاه علامه طباطبایی و لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشکده تحت نظارت نفت دریافت کرده است.

وی ادامه داد: زمانی که وی در بانک سپه مدیر عامل بود بنده به عنوان مشاور در کنار ایشان بودم و شناخت کافی نسبت به فعالیت‌های وی دارم.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه در انتصاب ولی‌الله سیف به عنوان رئیس کل بانک مرکزی ملاحظاتی دیده می‌شود، گفت: امیدوارم در این دوره نظارت بیشتری بر عملکرد بانک‌ها ایجاد شود تا اختلاس‌هایی همچون گذشته در سیستم‌ بانکی به وجود نیاید.

وی افزود: در دوره خاوری سیستم‌های نظارتی و اطلاعاتی کافی وجود نداشت و به همین دلیل اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی شکل گرفت.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: در دوره‌ ولی‌الله سیف سابقه اختلاس 123 هزار میلیارد ریالی وجود دارد، بنابراین باید ضعف‌های گذشته را مورد توجه قرار داد.

حکیمی‌پور با تاکید بر اینکه یکی از اشکالات مسئولان گذشته این بود که خط مشی گذاران از مردم جدا شده بودند، تصریح کرد: به واسطه همین امر از مشکلات مردم اطلاعاتی نداشتند.

وی افزود: چرا با وجود افزایش نقدینگی به 450 هزار میلیارد تومان تولید کشور رونق بیشتری نیافت و در این میان با وجود عدم رشد اقتصادی، تورم بالایی نیز داشتیم.

این کارشناس اقتصادی، تاکید کرد: این رشد نقدینگی موجب شد تا پایه پولی در کشور افزایش یافته و تورم نیز نرخ بالایی را تجربه کند.

وی با بیان اینکه تزریق منابع از طریق بانک مرکزی به پروژه‌های مسکن مهر تا حدی موجب افزایش پایه پولی شد، گفت: اگر این میزان مجددا به چرخه تولید باز می‌گشت و صرف اقدامات سوداگرایانه نمی‌شد، اکنون تا این حد تورم نداشتیم.

وی گفت: مخالف خانه‌های ارزان قیمت نیستم، اما به شرط آنکه این حجم از نقدینگی مجددا وارد چرخه تولید شود.

* 8.5 میلیون نفر در کشور نیروی آماده به‌کار داریم

حکیمی‌پور با تاکید بر اینکه 5 میلیون نفر بیکار و 3.5 میلیون نفر نیروی آماده به کار در کشور داریم، خاطرنشان کرد: در مجموع اکنون در کشور 8.5 میلیون نفر نیروی آماده به کار وجود دارد.

* چند ساز و کار برای پرداخت نقدی یارانه‌ها

وی با بیان اینکه در روند پرداخت یارانه‌ها به دولت جدید چند پیشنهاد دارم، گفت: به سه دهک اول جامعه (پردرآمدها) که یارانه پرداخت می‌شود، چیزی بالغ بر 23 هزار میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: این میزان باید در شرکت‌های سهامی عام و پروژه‌ها سرمایه گذاری شود و از سود حاصل از آن به سه دهک اول جامعه مبالغی پرداخت شود.

حکیمی‌پور گفت: سه دهک پایین جامعه (کم درآمدها) که از نظر معیشتی مشکل دارند، باید از این میزان (45500تومان) بیشتر دریافت کنند اما این میزان نباید نقدی باشد بلکه در قالب کالاهای اساسی پرداخت شود.

وی درباره 4 دهک میانی جامعه پیشنهاد کرد که این افراد طبق روال گذشته یارانه دریافت کند تا فاصله میان سه دهک ابتدایی و سه دهک انتهایی جامعه کم شده تا تعادل برقرار باشد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه این روال تنها برای دو سال پیشنهاد می‌شود، گفت: در این میان باید گزارش عملکرد دولت در این زمینه به صورت ماهانه ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه اکنون مردم نسبت به دولت جدید امیدوارند، گفت: در دولت گذشته مسئولان (خط مشی‌گذاران) خود را از مردم جدا دانستند و از مشکلات آنان تا حد زیادی غافل شدند.

* پیشنهاد برای برنامه 100 روزه اقتصادی دولت

وی با ارائه پیشنهادی درباره برنامه 100 روزه اقتصادی دولت، خاطر نشان کرد: در برنامه 100 روزه پیشنهاد می‌شود تا اولا به اقتصاد غیر دستوری توجه شود و ثانیا میان سود بانکی، نرخ ارز و تورم که یک ارتباط متعادلی به وجود آید.

حکیمی‌پور با اشاره به اینکه تعیین نرخ سود بانکی باید تابعی از تورم در جامعه باشد، گفت: اگر سود بانکی کمتر در نظر گرفته شود، مردم ناخواسته برای حفظ ارزش پول و سود به سوی خرید کالاهای با دوام‌تر و دلالی می‌روند.

وی با اشاره به اینکه دولت چاره‌ای جز کنترل تورم ندارد، گفت: در خصوص نرخ ارز نیز باید شناور مدیریت شده اعمال شود و از افزایش لجام گسیخته تورم جلوگیری شود.

حکیمی‌پور تاکید کرد: دولت باید تمام توان خود را بگذارد تا ارز تک‌نرخی و قیمت ارز در بازار آزاد به نرخ مبادله‌ای نزدیک شود و در صورت تحقق چنین امری شاهد یک انضباط اقتصادی در کشور خواهیم بود.

وی با بیان اینکه به دولت در مورد صادرات غیرنفتی مانند محصولات کشاورزی و دیگر تولیدات داخلی در برنامه 100 روزه اقتصادی، همت جدی داشته باشد، گفت: در صورت افزایش صادرات غیر نفتی و عدم اتکا به درآمدهای نفتی، ارز حاصل شده نیز باید در خدمت تولید باشد و در صورت افزایش این درآمدها جذب بانک مرکزی شود.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها