امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۰:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4073
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۲۹
تعداد بازدید: 153
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری شانزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی باحضور علی تقی‌زاده دبیر جشنواره برگزار شد. علی تقی‌زاده با بیان اینکه ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری شانزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی باحضور علی تقی‌زاده دبیر جشنواره برگزار شد.

علی تقی‌زاده با بیان اینکه شانزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی با تمام فراز و نصیب‌هایش در آستانه آغاز است، گفت: آنچه از میان چندین ماه فعالیت استخراج می‌شود حضور 70 اثر نمایشی در این دوره خواهد بود.

وی ادامه داد: در این دوره سعی کردیم بهترین آثار را انتخاب کنیم و آمار و ارقام نشان می‌دهد در این دوره استقبال نسبت به دوره‌های گذشته رو به افزایش بوده است. به این ترتیب 13 اثر در بخش دانشجویان سایر رشته‌ها، 19 اثر در بخش دانشجویان تئاتری به همراه سه اثر حضور دارند. 5 اثر در بخش پایان‌نامه‌‌های برتر، 4 اثر در بخش نمایشنامه‌خوانی و 7 اثر در بخش استاد ناظر‌زاده کرمانی وارد جشنواره تئاتر دانشگاهی شدند. در این دوره بخش رقابتی تئاتر خیابانی حذف شد و آموزش در این دوره جایگزینش شد که در این رابطه کارگاه‌های آموزشی را با حضور اساتید ایرانی و خارجی خواهیم داشت.

دبیر شانزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران ادامه داد: رویکرد این دوره از جشنواره آموزشی بوده است. در بخش بین‌الملل ما رویکرد نبود بلکه آموزش بود تئاتر ما به دلیل اینکه از تحرک به سکون رسیده است تصمیم گرفتیم تا بحث آموزش را در تئاتر با موضوع فیزیکال داشته باشیم و در واقع می‌خواستیم این رخوت را از دانشجویان بگیریم.

وی ادامه داد: کارگاه‌های آموزشی توسط دو کشور اسلوونی و ایتالیا از یازدهم اردیبهشت ماه به مدت 6 روز آغاز می‌شود که برآیند آن سه اجرا از کشور اسلوونی خواهد بود که در تئاتر شهر خانه هنرمندان و کاخ گلستان اجرا می‌شود.

به گفته تقی‌زاده سالن‌های تئاتر مولوی دانشگاه تهران، دانشگاه سینما تئاتر، دانشگاه سوره، اداره تئاتر، تالار هنر، سالن استاد انتظامی و استاد ناصری خانه هنرمندان میزبان شانزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی خواهد بود. همچنین اختتامیه این جشنواره نیز شنبه 21 اردیبهشت‌ماه در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار می‌شود.

تقی‌زاده در خصوص معرفی هیئت داوران این دوره از جشنواره نیز گفت: همچنان در حال رایزنی برای تکمیل هیئت داوران هستیم اما فشردگی ترم دانشگاه‌ها و افزایش ساعت‌های کلاس‌های درسی باعث شده تا ما از داشتن برخی اساتید محروم شویم. تا به این لحظه محمدرضا خاکی، شیرین بزرگمهر و مجید سرسنگی قطعی شده‌اند؛ تلاش بر این است که خانم والنتینی از کشور ایتالیا هم به این دوره از جشنواره دعوت کنیم.

دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی با بیان اینکه در این دوره از جشنواره همدلی وجود نداشت گفت: در دوران جنگ سختی وجود داشت اما همدلی مردم بود که از آن می‌کاست. اما در حال حاضر همدلی وجود ندارد و این شرایط را برای ما سخت کرده است.

وی در خصوص شایعه‌ای مبنی بر حذف تالار مولوی از جشنواره تئاتر دانشگاهی گفت: طی تفاهم نامه‌ای با دانشگاه تهران قرار است از 14 تا 21 اردیبهشت‌ماه تالار مولوی در اختیار جشنواره باشد.

تقی‌زاده  ادامه داد: دانشگاه‌ها تلاش زیادی کردند تا مبلغ بالایی را برای در اختیار گذاشتن سالن‌ها از ما بگیرند که در نهایت آن چیزی که آنها می‌خواستند نشد اما مبلغی که پرداخت شد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

وی در خصوص حامیان این دوره از جشنواره تئاتر دانشگاهی نیز گفت: یکی از جدی‌ترین حامیان ما بانک تجارت بود و خانه هنرمندان نیز همدلی بسیاری را نیز از ما به عمل آورد همچنین معاونت اجتماعی، فرهنگی شهرداری تهران نیز از جمله حامیان ما بود.

دبیر شانزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران در رابطه با رویکرد وزارت علوم نسبت به جشنواره تئاتر دانشگاهی گفت: وزارت علوم در سال چندین جشنواره برگزار می‌کند که جشنواره تئاتر دانشگاهی یکی از آنها است در واقع این جشنواره‌ها فوق برنامه هستند و نگاه حرفه‌ای به آنها وجود ندارد.
 
تقی‌زاده گفت: نگاه وزارت علوم به جشنواره تئاتر دانشگاهی فوق برنامه است. جشنواره تئاتر دانشگاهی روزگاری به قدری ریشه داشت که می‌توانست پر و بال بگیرد و به قدرت دست یابد اما نگاه مسئولان به آن اینطور نبود. باید کمیته‌ای تشکیل شود تا برنامه جدی را برای جشنواره تئاتر دانشگاهی در نظر بگیرد تا مسئولین مطلع شوند زیرا فکر می‌کنم آنها از این موضوع آگاه نیستند که تئاتر دانشگاهی چه تأثیری بر آینده تئاتر می‌گذارند. به نظرم مرکز هنرهای نمایشی و وزارت ارشاد به عنوان متولی اصلی تئاتر حرفه‌ای باید به کمک این جریان بیاید. آنها باید بیش از بانک تجارت از جشنواره تئاتر دانشجویی حمایت کند.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: در بخش بزرگداشت از هما جدیکار و سعید کشن‌فلاح تقدیر به عمل می آید.
 
سحر ابراهیمی مدیر بخش بین‌المللی شانزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی نیز گفت: حدود 22 اثر از کشورهای مختلف متقاضی حضور در این دوره بودند به دلیل برگزار نشدن بخش خیابانی تصمیم گرفتیم یک نمایش خیابانی را با نام «هجوم» از کشور اسلوونی بپذیریم. همچنین یک نمایش صحنه‌ای از کشور ایتالیا که فیزیکال است نیز در این دوره حضور دارد؛ سه کارگاه آموزشی نیز با عنوان‌های کارگاه صدا در بیان، تئاتر فیزیکال و بیان و نمایش خیابانی( بداهه‌گویی، بیومکانیک و هوشیاری) برگزار می‌شود.
 
مدیربخش بین‌المللی تصریح کرد: همچنین در یکی از سمینارهای ما اجرای یک اثر و تحلیل آن را خواهیم داشت این کار فیزیکال است و محور سمینار هم بر همین اساس است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها