امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40764
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 181
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در غزه، «یحیی موسی»، از رهبران جنبش «حماس» و یکی از نمایندگان این جنبش در مجلس قانون ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در غزه، «یحیی موسی»، از رهبران جنبش «حماس» و یکی از نمایندگان این جنبش در مجلس قانون گذاری فلسطین، از وابستگی حماس به جنبش اخوان‌المسلمین انتقاد و تاکید کرد که اگر حماس خواستار ادامه حیات سیاسی خود و رهبری ملت فلسطین در راه بازگشت به وطن و آزادی است، باید خط مشی کنونی خود را تغییر داده و رویکردی انقلابی در پیش گیرد.

این رهبر جنبش حماس همچنین خواستار تغییر جنبش حماس و تبدیل آن به جنبشی آزادی‌خواه و ملی‌گرا شد و اینکه ساختار سازمانی و تشکیلاتی این جنبش، ساختاری اخوانی باقی نماند و تبدیل به جنبشی شود که تمام فرزندان فلسطینی را در برگیرد تا بدین وسیله وطن‌پرستی، ملی‌گرایی و انسان‌مداری خویش را ثابت کند.

وی با بیان اینکه جنبش، هم اکنون در وضعیتی بحرانی به سر می‌برد که بزرگترین نشانه آن، ناتوانی از تحقق اهداف ملی است،‌ گفت: این از کارافتادگی و ناتوانی، باری مضاعف بر دوش حماس می‌گذارد که مهمترین بخش آن، ضرورت برانگیختن و آغاز مجدد انقلاب فلسطینی و استراتژی آزادسازی سرزمین فلسطین بر اساس اصول و مبانی جدید است که تنها در این صورت می‌توان امید داشت که ضربات مهلک توطئه‌گران بین‌المللی و منطقه‌ای بر پیکر این استراتژی جبران شود.

یحیی موسی در پژوهشی با عنوان (حماس و دیالکتیک تغییر ... انقلاب یا اصلاح؟) که نسخه‌ای از آن در اختیار دفتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در نوار غزه قرار گرفت، می‌نویسد: جنبش حماس جز از راه تغییر بنیادین در رویکرد، نمی‌تواند این مأموریت عظیم را به پایان رساند.

وی با بیان اینکه این تغییر رویکرد باید در قالب اتخاد رویکردی انقلابی به جای رویکرد اصلاحی کنونی، تجلی یابد، افزود: جنبش اخوان المسلمین، جنبشی اصلاح‌طلب است و ماهیت آن با ماهیت حماس در تعارض است. ماهیت جنبش حماس دادن پاسخ عملی و مطلوب به اشغالگری و تجاوز است که هم اکنون با آن مواجه است. اگرچه این امر الزاما به معنای جدایی حماس از اخوان ‌المسلمین و در تعارض قرار گرفتن این دو نیست.

این رهبر جنبش حماس همچنین توضیح می‌دهد که تفاوت بسیاری میان دو رویکرد انقلابی و اصلاح‌طلبانه وجود دارد. چراکه رویکرد انقلابی با توجه به دیدگاه سیاسی و فراگیر خود، تغییراتی ریشه‌ای و عمیق در ساختار و چارچوب سازمانی یک نظام سیاسی ایجاد می‌کند. در حالی‌که رویکرد اصلاح‌طلبانه چارچوب نظام سیاسی را حفظ کرده و تنها تغییراتی کمی و نه کیفی، با هدف ارتقای نظام سیاسی و تکمیل آن ایجاد می‌کند و در این رویکرد تغییرات کلی یا حذف کامل نظام نه مد نظر است و نه روی می‌دهد.

در ادامه یحیی موسی به تلاش‌های پیوسته خود در ساختار تشکیلاتی حماس برای ایجاد رویکردی انقلابی و تغییرگرا در این جنبش اشاره کرده و توضیح می‌دهد که هدف او از این تلاش‌ها بازسازی نظام فلسطینی بر پایه ارزش‌‌های ملی بوده و او تلاش داشته، با ارائه دیدگاهی انقلابی در خصوص قدرت، نظام فلسطینی را از ماهیت‌ها، کارکردها و نقش‌های تعیین شده در توافقنامه اسلو خلاص کند.

موسی در ادامه می‌افزاید: عاقلانه نیست که حماس تا به امروز،  با ابزارهای کهنه حقوقی، اداری، سیاسی و اقتصادی که در توافقنامه اسلو مشخص شده‌اند، حکومت را اداره کند.

وی ادامه داد: اگر این جنبش قدم در این راه انقلابی پویا بردارد، ملت فلسطین نیز درک و فهم بهتری از این جنبش خواهند داشت. ملتی که هم اکنون به دو بخش تقسیم شده است. گروهی که همچنان ایده‌های ملی‌گرایانه خود را حفظ کرده‌اند و گروهی دیگر که به اشغالگران پیوسته‌اند.

این عضو برجسته جنبش حماس، همچنین تاکید کرد که این جنبش به شدت نیازمند رهبرانی پیشرو، انقلابی و الهام بخش برای نسل‌های آینده است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار