امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۹:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40768
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 109
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «رابرت فیسک» روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر با سابقه امور خاورمیانه با انتشار یادداشتی در روزنامه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «رابرت فیسک» روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر با سابقه امور خاورمیانه با انتشار یادداشتی در روزنامه «ایندیپندنت» به شدت از طرح مداخله نظامی در سوریه انتقاد کرده و نوشته است هدف اصلی از این حمله ضربه زدن به ایران و جمهوری  اسلامی است.

وی در ابتدای این یادداشت نوشته است که موشک‌های کروزی که قرار است در جریان «احمقانه‌ترین جنگ تاریخ غرب یعنی حمله به سوریه به سمت یکی از قدیمی‌ترین شهرهای تاریخ بشریت شلیک شود»، هیچ تأثیری در اوضاع سوریه نخواهد داشت.

وی می‌افزاید: آن‌ها می‌خواهند به ایران ضربه بزنند. آن‌ها می‌خواهند حالا که ایران رئیس‌جمهوری جدید دارد و می‌تواند بیش از این باثبات باشد، به جمهوری اسلامی ضربه بزنند. ایران دشمن اسرائیل است. بنابراین، ایران طبیعتا دشمن آمریکا هم هست. بنابراین باید به تنها متحد عربی ایران حمله کرد.
وی با اشاره به حمله شیمیایی «صدام حسین» به کردهای حلبچه نوشته است: ما آن زمان به بغداد حمله نکردیم، بلکه تا سال 2003 منتظر ماندیم و زمانی حمله کردیم که او دیگر نه سلاح شیمیایی و دیگر تسلیحاتی را داشت که به کابوس شب‌های ما مبدل شده بود.
این روزنامه‌نگار با سابقه سپس یادآوری می‌کند که در سال 1988 و حمله صدام به حلبچه «سیا ایران را به عنوان مسئول این حمله شیمیایی معرفی کرد، دروغ آشکاری که به نفع صدام که آن زمان به نمایندگی از ما می‌جنگید، عنوان شد. هزاران نفر در حلبچه کشته شدند. اما سیاست‌ها در زمان‌های مختلف متفاوت است».
وی می‌افزاید: لازم به ذکر است که در سال 1982 زمانی که اسرائیل به بهانه کشته شدن سفیرش در لندن، 17 هزار مرد، زن و کودک را در لبنان کشت، آمریکا تنها دو طرف را به «خویشتنداری» دعوت کرد.
«رابرت فیسک» سپس به خاطره‌اش از حمله شیمیایی صدام به نیروهای ایرانی اشاره می‌کند و می‌گوید: عراق در آن زمان که متحد ما بود، علیه ارتش ایران از سلاح شیمیایی استفاده کرد. من مجروحان این حمله دیوانه‌وار صدام را دیدم... اما ما کوچک‌ترین اهمیتی به این موضوع ندادیم. هزاران سرباز ایرانی بین سال‌های 1980 تا 1988 با این سلاح نفرت‌انگیر مسموم شده و کشته شدند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار