امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۳:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40805
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 167
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه 6 شهریور گزارش سه ماهه خود در خصوص فعالیت های هسته‌ای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه 6 شهریور گزارش سه ماهه خود در خصوص فعالیت های هسته‌ای ایران ارائه کرد.

علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست‌ خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در واکنش به گزارش فصلی آژانس انرژی اتمی عنوان کرد: این گزارش هم مانند گزارش‌های قبلی روتین بود، نکته جدیدی نداشت، فقط اطلاعاتی که در چارچوب پادمان از طرف سازمان انرژی اتمی ایران در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گذاشته می‌شود را منعکس کرده است. مثل تعداد سانتریفیوژها و میزان مواد اورانیوم طبیعی و غنی شده و در واقع به نوعی یک حسابداری از میزان اورانیوم ما بوده است.

وی در خصوص نصب صدها سانتریفیوژ در نیروگاه نطنز و افزایش توان غنی‌سازی اورانیوم تصریح کرد: اعداد درست است و بر اساس اطلاعات ما، آژانس بین المللی اتمی آنها را منعکس کرده است.

صالحی گفت: هر زمان که گزارش آژانس بین‌المللی  انرژی اتمی ارائه می‌شود، رسانه‌ها طوری برخورد می‌کنند که گویی اتفاق خاصی رخ داده است، در حالی که یک گزارش بر اساس داده‌های ارائه شده از سوی ماست.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه «ما به طور دائم با آژانس در چارچوب موافقت‌نامه‌های همکاری‌های پادمان در حال رد و بدل اطلاعات هستیم»، گفت: ما چندین سایت داریم و بر همین اساس به شکل دائم اطلاعات بین ما و آژانس رد و بدل می‌شود.

وی در خصوص به تعویق افتادن راه‌اندازی رآکتور آب سنگین اراک که در گزارش آمانو مدیر کل آژانس بین المللی اتمی آمده است تصریح کرد: بر اساس اطلاعاتی که قبلاً داده بودیم، قرار بود در سه ماهه اول 2014 سوخت واقعی وارد رآکتور اراک شود، اما با بررسی‌های انجام شده از سوی کارشناسانمان این احتمال به تعویق افتاد چون آمادگی لازم نبوده است.

صالحی افزود: بر اساس موافقت‌نامه‌های پادمان، ما باید 180 روز قبل از انتقال سوخت به هر رآکتوری، به آژانس بین‌المللی اتمی  اعلام کنیم که قصد انجام این کار را داریم، چون زمان اعلام شده قبلی با عجله و بدون در نظر گرفتن تمامی جوانب کار بود، بر اساس بررسی‌های مجدد مشخص شد که باید این زمان به تأخیر بیفتد، هیچ گونه مشکل فنی وجود ندارد.

صالحی گفت: گزارش آژانس نشان می‌دهد که تمام فعالیت‌های ما در چارچوب پادمان شفاف است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار