امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۷:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40839
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 152
رضا طلایی نیک عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص فضا سازی‌های صورت گرفته در رسانه‌های غربی علیه سوریه و احتمال حمله ...

رضا طلایی نیک عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص فضا سازی‌های صورت گرفته در رسانه‌های غربی علیه سوریه و احتمال حمله نظامی به این کشور گفت: حمله نظامی به سوریه 5 پیامد منطقه‌ای و 5 پیامد بین‌المللی به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به وارد شدن خسارت‌های مالی و جانی به مردم مظلوم سوریه، خاطرنشان کرد: در صورت حمله نظامی آمریکا و غرب پیامدهای اصلی آن برای آمریکا، رژیم اسرائیل، غرب و دولت‌های همسو با آنان خواهد بود.

این کارشناس راهبردی با بیان اینکه برآیند تحولات و معادلات منطقه‌ای و جهانی موجب هراس راهبردی آمریکا و رژیم صهیونیستی شده است، افزود: مداخله‌های امنیتی، سیاسی و نظامی آمریکا و غرب در مصر، سوریه و سایر کشورهای منطقه ناشی از هراس‌ استراتژیک آمریکا و غرب است، چرا که روند تحولات منطقه‌ای آینده، رژیم صهیونیستی و برتری جویی آمریکا در منطقه را بشدت تهدید می‌کند.

طلایی نیک ادامه داد: لذا آمریکا و غرب برای حمله به سوریه با دستپاچگی مواجه هستند، چرا که حمایت مساعد داخلی، منطقه‌ای و جهانی مشروعیت بخشیدن به حمله نظامی آمریکا به سوریه فراهم نیست و لذا پیامدهای 10‌گانه حمله نظامی آمریکا به سوریه در محاسبات واقع‌بینانه وجود دارد.

وی 5 پیامد اصلی این حمله نظامی در سطح منطقه‌ای را شامل تهدید جدی موجودیت رژیم اسرائیل، ناامن‌تر شدن منطقه، تحکیم جبهه ضد اسرائیلی، سرعت گرفتن سقوط دولت‌های غربگرا و خروج جریانات تکفیری و تروریستی از کنترل غرب خواند و اظهار داشت: علاوه بر آن 5 پیامد فرامنطقه‌ای شامل فروپاشی هژمونی آمریکا، تشدید اختلافات درونی در غرب، تشدید ناکارآمدی شورای امنیت، تشدید چالش‌های شرق با غرب و نیز تشدید بحران مالی و اقتصادی غرب در صورت حمله نظامی آمریکا به سوریه پیش‌بینی می‌شود.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی خاطرنشان کرد: البته یکی از اهداف جنبی آمریکا برای حمله به سوریه ناامیدی از جریانات تکفیری و تروریستی در بحران‌سازی برای این کشور و به حاشیه بردن اوضاع مصر و اعتراضات مردمی در این کشور است.

طلایی نیک بازنده اصلی حمله نظامی به سوریه در برآیند محاسبات سیاسی، نظامی و اقتصادی را رژیم اسرائیل و آمریکا خواند و یادآور شد: برخلاف تشابه‌سازی حمله نظامی به سوریه با حملات آمریکا و غرب به عراق، افغانستان و لیبی، تشدید نارضایتی و اختلافات مردمی اروپا و آمریکا پیش از وقوع حمله آشکار شده است.

وی با بیان اینکه دولت‌های اروپایی با ترس تشدید اعتراضات داخلی و واکنش ملت‌های جهان در همراهی با آمریکا برای حمله به سوریه بیمناکند، خاطرنشان کرد: لذا آمریکا در مقایسه با عملیات مشابه قبلی در حمله به سوریه از کمترین پشتوانه و بیشترین واکنش منطقه‌ای، فرامنطقه‌ای و حتی داخلی برخوردار است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها