امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40840
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ام‌اس‌ان‌بی‌سی در گزارشی نوشت: اگر دولت اوباما تصمیم به حمله به سوریه در پاسخ به استفاده از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ام‌اس‌ان‌بی‌سی در گزارشی نوشت: اگر دولت اوباما تصمیم به حمله به سوریه در پاسخ به استفاده از سلاح شیمیایی در این کشور را داشته باشد احتمالا این کار را بدون مجوز کنگره انجام خواهد داد و این احتمالا غیرقانونی است. البته این مساله چندان هم اهمیت ندارد.

به گفته «استیو ولادک»، استاد حقوق دانشگاه آمریکن واشنگتن، در غیر موارد دفاع از خود، رئیس‌جمهور آمریکا موظف است که از کنگره برای اقدام نظامی مجوز دریافت کند، اما تاریخ معاصر آمریکا پر از موارد نقض این قانون است.

اوباما خود در سال 2007 اعلام کرده بود که رئیس‌جمهور آمریکا مجوز آن را ندارد که به صورت یکجانبه به قوای نظامی اجازه حمله به کشوری را بدهد که تهدید بالفعل برای آمریکا محسوب نمی‌شود. البته آن زمان که اوباما این حرف را زد هنوز رئیس‌جمهور نشده بود.

همین اوباما، در سال 2011 بدون مجوز کنگره اجازه اقدام نظامی علیه لیبی را صادر کرد و توجیهش هم این بود که رئیس جمهور وقتی منافع ملی در خطر باشد و یا نخواهد درگیر جنگ تمام‌عیار شود که نیازمند حضور نیروهای زمینی است، نیازمند دریافت مجوز از کنگره نیست. به عبارت دیگر، هرچقدر هم که حملات هوایی خطرناک باشند چون سربازان آمریکایی را به خطر نمی‌اندازند، جنگ به حساب نمی‌آیند.

البته دولت اوباما توضیحاتی را در خصوص مقاصدش در سوریه به نمایندگان کنگره ارائه کرده است اما این برای وظایف قانونی که او برعهده دارد کافی نیست.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار