امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۱:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40866
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۲
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، سید‌نظام‌الدین موسوی در مناظره بررسی چالش‌های مطبوعات ایران که از شبکه یک سیما پخش شد اظهار داشت: مطبوعات رکن چهارم ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، سید‌نظام‌الدین موسوی در مناظره بررسی چالش‌های مطبوعات ایران که از شبکه یک سیما پخش شد اظهار داشت: مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هستند و مطبوعات، رسانه‌ها و صندوق رأی در یک نقطه مشترک به رأی می‌رسند که دیدگاه نظر عامه مردم و نخبگان در آن دیده شده است. اینکه کاغذ اخبار و رأی با هم تناسب ندارد نگاه درستی نیست چرا که مطبوعات جایی است که مباحث سیاسی و اجتماعی در آنجا درج می‌شود و مؤثر هم است.

وی در پاسخ به سخن صفی‌زاده مدیر مسئول روزنامه ابرار در مورد اعلام پیروزی احمدی‌نژاد در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در انتخابات گفت: اگر چه از موضع خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس دفاع می‌کنم اما به خاطر نمی‌آورم که در سال 84 خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس چنین پیش‌بینی کرده باشد.

وی ادامه داد: البته آن موقع بنده مدیر عامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نبوده‌ام. شاید این حرف مربوط به سال 88 بوده که بعد از اینکه میرحسین موسوی اعلام کرد برنده انتخابات هستم خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس هم اعلام کرد براساس گزارش دریافتی از استان‌های سراسر کشور نتیجه چیز دیگری است.

وی افزود: ما جایی سوء استفاده نکرده‌ایم و به خاطر دارم چهارشنبه قبل دوم خرداد روزنامه ابرار تیتری که نظر مقام معظم رهبری به فرد خاصی منتسب می‌کرد در حالی که رهبر انقلاب اعلام فرمودند نظری به کاندیدای خاصی ندارم.

صفی‌زاده در پاسخ به مدیر عامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: دربحث تاریخ درست می‌فرماید و من اشتباه کردم ولی اگر خلافی کرده بودیم به ما تذکر می‌دادند چرا که 30 سال است چهار روزنامه و سه هفته‌نامه داریم که تا به حال خلافی نداشته‌ایم و افتخار می‌کنیم که به عنوان رسانه مستقل در راستای نظام حرکت می‌کنیم.

راه‌چمنی نیز خاطر نشان کرد: خط قرمز همه ما در بحث مطبوعات قانون است. قانون حق همه را مشخص کرده و واقعا اگر برخی فکر می‌کنند افراد مسئله‌دار و ستون پنجم در یک سری روزنامه‌های کشور فعالیت می‌کنند به هیئت نظارت بر مطبوعات معرفی کنند تا موضوع بررسی کارشناسی شده و برخورد شود. ما نیاز نداریم چیزی که جایی ثابت نشده را بگوییم و روزنامه‌ها را ستون پنجم دشمن معرفی کنیم. تندروی چیز بدی است و اگر همیشه مشی اعتدال را در پیش بگیریم مسئله‌ای پیش نمی‌آید.

آقای انبارلویی اگر از چیزی خبر دارند موضوع را به معاون مطبوعاتی بنویسند که در فلان رسانه فلان فردی وجود دارد که به مصلحت نظام نیست، ولی اینکه همه را متهم کنیم درست نیست. بنده حداقل 35 سال کار سیاسی و پارلمانی کرده‌ام و مشی ما همواره در راستای نظام بوده است.

حیدری مجری مناظره با طرح این سؤال که مشکل کار کجاست و چرا تیراژ و تنوع روزنامه‌ها با حجم تحصیل‌کردگان همخوانی ندارد 5 نفر شرکت‌کننده در مناظره را به پاسخ واداشت.

مصطفی کواکبیان مدیر مسئول روزنامه مردم‌سالاری در شروع پاسخ خطاب به مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: البته اگر چه آقای موسوی فرمودند که آن موقع مدیرمسئول خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نبوده‌اند، اما جای سؤال است که چرا از منابع صهیونیستی، که ظاهراً یک روزنامه عبری خبر پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات را اعلام کرده بود، استفاده کرده‌اید.

همچنین باید به آقای انبارلویی گفت: شما چرا در زمان دولت نهم و دهم نیامدید بگویید یک نفر گفته اسلام ما از نوع ایرانی باشد این شبهه در دین نیست؟ چرا نگفتید در آن زمان برخی فرمایش امام را زیر سؤال برده‌اند و گفته‌اند چه کسی گفته مجلس در رأس امور است؟

کواکبیان ادامه داد: برخی در آن موقع حزب را فقط حزب‌الله می‌دانستند و ده‌ها شبهه در مبانی نظری امام و مقام معظم رهبری وارد کردند که اکنون به آن اشاره‌ای نمی‌کنید.

وی تصریح کرد: ما نتوانسته‌ایم در عرصه مطبوعات رقابت جدی ایجاد کنیم تا در این رقابت طبق استانداردها تلاش کرده و مخاطب را جذب کنیم. همین خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس وابسته به سپاه است که پول‌های هنگفتی دارد. پول اس‌ام‌اس‌هایی که برای بنده می‌آید به اندازه کل هزینه‌ای است که باید برای روزنامه مردم‌سالاری هزینه کنم.

مدیر مسئول روزنامه مردم‌سالاری خاطرنشان کرد: یا همین شهرداری چندین سایت دارد و با امکاناتی که در اختیار دارد امکان رقابت وجود ندارد. از آن طرف یک خبرگزاری مربوط به سازمان تبلیغات است. یک خبرگزاری مال دولت و اصلاً دلشان نسوخته که این پولها از کجا می‌آید و 25 روزنامه خارج از دولت مانند روزنامه شرق و مردم‌سالاری نمی‌توانیم با رسانه‌ها رقابت کنیم.

حیدری مجری مناظره در این میان گفت: چرا روزنامه‌‌های خصوصی مطلبی چاپ نمی‌کنند که مردم روزنامه‌‌شان را بخرند؟

کواکبیان در پاسخ گفت: بحث‌های خودسانسوری مطرح است وقتی 25 روزنامه قرار است یک تیتر بزنند و مدام احساس نگرانی می‌کنند که امنیت شغلی خبرنگارانشان به خطر بیفتد چه توقعی می‌توان داشت در دولت نهم و دهم آگهی‌ها انحصاراً به روزنامه ایران داده شد آن وقت بنده روزنامه غیردولتی توقع داری چطور رقابت کنم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها