امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۸:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40893
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۱
تعداد بازدید: 212
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، در بخش دیگری از مناظره بررسی عملکرد مطبوعات ایران که از شبکه یک پخش شد حیدری مجری مناظره سؤالات مردمی را خطاب به ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، در بخش دیگری از مناظره بررسی عملکرد مطبوعات ایران که از شبکه یک پخش شد حیدری مجری مناظره سؤالات مردمی را خطاب به شرکت‌کنندگان در مناظره قرائت کرد.

حیدری گفت: از آقای موسوی مدیرانجمن روزنامه‌نگاران مسلمان پرسیده‌اند شما رئیس انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان هستید آیا این به این مفهوم که بقیه روزنامه‌نگاران مسلمان نیستند؟

موسوی در پاسخ گفت: نه در واقع این انجمنی است که تحت عنوان انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان فعالیت می‌کند و این به این معنی نیست که دیگران مسلمان نیستند مثل اینکه بگوییم انجمن دانشجویان. ما همه روزنامه‌نگاران را مسلمان می‌دانیم و سابقه این انجمن به سال 1376 بر می‌گردد.

حیدری سؤال دیگری را خطاب به مدیرمسئول روزنامه ابرار قرائت کرد که پرسیده بودند چرا ابرار اقتصادی که زمانی به عنوان پرتیراژ‌ترین روزنامه اقتصادی منتشر می‌شد در رقابت با روزنامه‌‌های بخش خصوصی فاصله گرفته؟

صفی‌زاده در پاسخ گفت: چون روزنامه اقتصادی بخش خصوصی نداریم و روزنامه‌هایی که نمی‌خواهم اسم ببرم هر کدام به نوعی وابسته به بخش دولتی هستند و ما به عنوان نخستین روزنامه اقتصادی که روی پای خودش ایستاده هستیم چرا که همه روزنامه‌ها به نوعی پایه‌گذار و مؤسسشان یک فرد وابسته به بخش صنعت بوده یا همین الان مورد حمایت هستند و چون قرار است ما اسم نبریم نامی نمی‌برم.

حیدری از سردبیر سابق روزنامه رسالت پرسید؛ مردم پرسیده‌اند روزنامه رسالت سخنگوی حزب مؤتلفه است یا صدای مردم؟

انبار‌لویی گفت: روزنامه رسالت ارگان کسانی است که ارگان ندارند و طی 27 سال گذشته براساس موضع اولیه‌اش را هم اعلام کرده ارگان هیچ گروه و دسته‌ای نیست.

حیدری پرسید؛ یعنی شما از حزب مؤتلفه تأمین نمی‌شوید؟

وی پاسخ داد: نه. یک بخشی از هزینه‌مان را از محل آگهی‌ها و یک بخشی را از فروش روزنامه تأمین می‌کنیم.

حیدری خطاب به راه‌چمنی سرپرست روزنامه هم‌بستگی گفت: آیا این واقعیت دارد که برخی مطبوعات تیراژ واقعی خود را اعلام نمی‌کنند تا بتوانند برای خود از یارانه مطبوعات بیشتری استفاده کنند؟

راه چمنی گفت: طبیعتاً چاپخانه‌ها تیراژ واقعی را به وزارت ارشاد اعلام می‌کنند. ولی بنا به شرایط روز موضوع فرق می‌کند ممکن است از 5 هزار تیراژ تا 150 هزار نسخه روزنامه را منتشر کنیم و وقتی پول کم است مجبوریم تیراژ را پایین بیاوریم.

صفی زاده ‌نیز در مورد تیراژ نشریه ابرار گفت: خانواده نشریه ابرار تا 360 هزار نسخه چاپ کرده اما امروز این رقم 120 هزار تا است.

کواکبیان هم در مورد تیراژ روزنامه مردم‌سالاری و روزنامه‌های تحت حمایت خود گفت: تیراژ روزنامه ناموس آدم است ولی به ارشاد رقم 25 هزار تا اعلام می‌کنیم.

انبار‌لویی در مورد تیراژ روزنامه رسالت گفت: دیگر سردبیر روزنامه رسالت نیستم و بازنشست شده‌ام و در این روزنامه کار نمی‌کنم و اطلاعی از تیراژ آن ندارم.

صفی‌زاده در این میان با انتقاد از دریافت برخی مقالات نامعقول توسط برخی نشریات گفت: هفته‌نامه‌ای که تنها 2 هزار تیراژ دارد و یک سال و نیم از فعالیت آن بیشتر نمی‌گذرد در یک قلم یک میلیارد و 200میلیون تومان از وزارت ارشاد گرفته است.

حیدری در این میان گفت: کاش آقای محمد‌زاده معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در اینجا بودند و توضیح می‌دادند.

حیدری در بخش دیگری از طرح سؤالات گفت: سه شنبه این هفته یکی از مطبوعات مطلبی علیه یک شرکت زده که فلان شرکت با منع قضایی در تبلیغ رو به رو شده، ‌روز بعد همان روزنامه آگهی بزرگی از همان شرکت در نیم صفحه خود منتشر کرده. مشابه همین رفتار در برخی روزنامه‌های دیگر هم دیده شده آیا بهتر نیست اخلاق روزنامه‌ای را رعایت کنیم. یعنی فرد خبر دروغ می‌زند تا طرف مقابل را بترساند و آگهی بگیرد.

کواکبیان در پاسخ گفت: این را از صدا و سیما یاد گرفتیم و این موضوعی که می‌فرمایید مربوط به شرکت پدیده است که وقتی در صدا و سیما آگهی آن پخش می‌شود حتما ممنوع نیست و روزنامه‌ها نوشتن آستان قدس رضوی بر سر تملک املاک با شرکت پدیده مشکل دارد که نباید تبلیغ آن را کرد ولی دیدیم صدا و سیما تبلیغ آن را کار می‌کند.

حیدری در این میان گفت: این یک مدل بیزینسی است که طرف می‌گوید این طور است که آن طور است که طرف مقابل می‌گوید بیا این آگهی را بگیر و چیزی نگو.

کواکبیان در پاسخ گفت: ما نمی گوییم می‌خواهیم مچ‌گیری کنیم اما این مطلبی است که تمام سایت‌ها زده‌آند.

دولت 5 بار از خود من شکایت کرده در حالی که ادعا می‌کرد ما از هیچ روزنامه‌ای شکایت نمی‌کنیم و خوشبختانه در تمام موارد تبرئه شده‌ام.

حیدری در طرح یکی دیگر از سؤالات مردمی خطاب به صفی‌زاده مدیرمسئول روزنامه ابرار گفت: آیا این درست است که در تیتر روزنامه شما وزیر مملکت را میوه قلمداد کرده‌اید؟

وی در پاسخ گفت: وقتی رئیس دولت رسانه ملی را به میوه‌ای زیبا تشبیه می‌کند ما هم از آن پیروی می‌کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها