امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۸:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40894
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۱
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمدکاظم انبارلویی سردبیر روزنامه رسالت در مناظره با مصطفی کواکبیان مدیر مسئول روزنامه مردم سالاری گفت: متأسفانه در سبد ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمدکاظم انبارلویی سردبیر روزنامه رسالت در مناظره با مصطفی کواکبیان مدیر مسئول روزنامه مردم سالاری گفت: متأسفانه در سبد خانواده، روزنامه جایگاهی ندارد چرا که امروزه در هر خانه یک رایانه وجود دارد و افراد در هر ساعت می‌توانند هزار روزنامه بخوانند.

کواکبیان در پاسخ به اظهارات انبارلویی گفت: عین این رایانه‌ها در کشورهای همسایه هم وجود دارد اما روزنامه‌های آنها تیراژهای میلیونی دارد.

وی افزود: علی‌رغم رشدها و رکودهایی که داشتیم در حال حاضر در عرصه مطبوعات وضعیت مناسبی نداریم؛ مطبوعات باید حرفهای مختلفی را بزنند که انگیزه را برای خواننده ایجاد کنند.

مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری در ادامه تصریح کرد: برخی مواقع واقعیت‌ها باید مطرح شود و ما متأسفانه جایگاه مطبوعات را نادیده گرفته‌ایم یکی از دلایل این امر بی‌توجهی خود مسئولان است.

وی افزود: رئیس جمهور وقت حاضر بود با یک خبرنگار خارجی چندین ساعت صحبت کند اما برای خبرنگار ما 5 دقیقه هم زمان نداشت. بنابراین ما قانون حمایت از مطبوعات می‌خواهیم نه چیز دیگر.

کواکبیان تصریح کرد: اگر مطبوعات را آزاد می‌گذاشتند فساد مالی 3 هزار میلیاردی اتفاق نمی‌افتاد؛ اگر مسائل اقتصادی و فرهنگی در یک محیط آزاد برگزار شود شاهد چنین مشکلاتی نیستیم ضمن اینکه رهبر خواستار برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها بودند.

سردبیر روزنامه رسالت در واکنش به اظهارات کواکبیان گفت: اینکه شما می‌گویید مطبوعات را آزاد بگذارند بحث آزادی مطرح نیست؛ دولت بودجه‌ای را برای روزنامه‌ها اختصاص می‌دهد و از سوی دیگر هم وزارتخانه‌ها بودجه‌ای را برای مطبوعات در نظر می‌گیرد.

وی افزود: این موضوع یک پارادوکس ایجاد می‌کند چرا که دولت برای نظارت پول می‌دهد و از سوی دیگر دستگاه‌ها پولی را با هدف رفع نظارت هزینه می‌کند.

انبارلویی گفت: من در طی 10 سال اخیر بیشترین نقدها را به دولتهای قبلی داشتم و انشاءالله در این دولت هم نکاتی را مطرح خواهم کرد اما متأسفانه هیچ پاسخی داده نشده است.

وی افزود: منعی برای روزنامه‌نگاران حرفه‌ای وجود ندارد و اگر مانعی باشد باید از آن عبور کنیم.

سردبیر روزنامه رسالت گفت: در زمان خاتمی کارگروه توسعه سیاسی وجود داشت که در آن بحث‌های محرمانه‌ای مطرح می‌شد ما این مباحث را به دست آوردیم و فهمیدیم که منظور آن از توسعه سیاسی سکولاریزاسیون کردن حکومت دینی در جهان است. ما این موضوع را در روزنامه مطرح کردیم اما متأسفانه پاسخی داده نشد.

وی افزود: نظام مانع نقد هیچکس نیست و فشاری که وجود دارد همان بحثی است که در قانون مطبوعات مطرح است، یک زمانی آقای بهنود ستاره روزنامه‌های داخلی بود اما الان به ستاره BBC تبدیل شده است.

انبارلویی با اشاره به اینکه این افراد در نقد دین و اهانت به مقدسات می‌نوشتند، گفت: چرا زمانی که این مطالب منتشر می‌شد شما ساکت بودید.

کواکبیان در پاسخ به اظهارات انبارلویی گفت: 13 آذر ماه 91، 23 مدیر مسئول از جمله خود بنده در مورد مسائل مربوط به یارانه‌ها، تورم و مشکلات کاغذ به رئیس جمهور وقت نامه نوشتیم تا جلسه‌ای برای رفع مشکلات برگزار شود اما متأسفانه پاسخی دریافت نکردیم.

وی خطاب به مجری برنامه گفت: شما در مصاحبه‌های اخیر با رئیس جمهور دولت دهم تنها یک سخنرانی گوش می‌کردید و هیچ سؤالی نمی‌پرسیدید اما در صورتی که یک خبرنگار حرفه‌ای باید اجازه سؤال پرسیدن داشته باشند.

انبارلویی گفت: شما می‌توانید سؤال کنید که کواکبیان در پاسخ گفت: ما به جای دیالوگ به مونولوگ عادت کرده‌ایم در صورتی که به مطبوعات اجازه دهیم فرهنگ نقادی بالا می‌رود.

انبارلویی پرسید: چه کسی باید به شما اجازه دهد که کواکبیان در پاسخ گفت: گاهی نهادهای رسمی قانونی سکوت می‌کنند و نهادهای فشار برای ما مشکل‌ساز می‌شود شاید شما در این زمینه مصونیت دارید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها