امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40908
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۳
تعداد بازدید: 79
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، مراسم اختتامیه جشنواره میلاد شب گذشته برگزار شد. بنا بر این گزارش، در این مراسم منصور شرفی مدیرکل ارشاد اردبیل و ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، مراسم اختتامیه جشنواره میلاد شب گذشته برگزار شد.

بنا بر این گزارش، در این مراسم منصور شرفی مدیرکل ارشاد اردبیل و دبیر جشنواره در سخنانی گفت: میلاد سرخ که آغاز رویش فرهنگ حماسه و ایثار است، بهانه‌ای است تا مروجین فرهنگ عاشورایی تکریم شوند. امیدوارم این حرکت ارزشی به درختی تنومند تبدیل شود و صمیمانه از همه پدیدآورندگان آثار ارزشمند در این حوزه، دوستان در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، همکاران سابق در سازمان سینمایی، استاندار محترم و... تشکر می‌کنم.

به گزارش فارس، در ادامه این مراسم، شفیع آقامحمدیان (مدیرعامل مرکز گسترش و مدیر دومین جشنواره میلاد سرخ) نیز در سخنانی اظهارداشت: در این دوره از جشنواره استانداری اردبیل کمک بسیاری به ما کرد درحالی که در دوره اول گلایه‌های از مجموعه مدیران اردبیلی داشتیم.

آقامحمدیان در ادامه سخنانش درحالی که بغض گلویش را گرفته بود، عنوان داشت: اجازه ندهید که به‌راحتی این جشنواره را بگیرند. برای آوردن «میلاد سرخ» به این استان زحمات زیادی کشیده شده است. کمک کنیم که جشنواره رفته رفته تکامل پیدا کند و به ‌عنوان نمونه‌ای در دنیا مطرح شود.

وی افزود: ما چه چیز از دنیا کمتر داریم؟ در دنیا، در یک روستا جشنواره‌ای معتبر برگزار می‌کنند. ما نیز جایی مانند سرعین را داریم که می‌تواند میزبان جشنواره‌های مهم دنیا باشد هرچند که تبلیغات جشنواره در سطح شهر خیلی مناسب نبود.

وی عنوان داشت: در این دوره 500 اثر به جشنواره ارسال و 55 اثر به بخش مسابقه راه پیدا کرد. امسال کمترین نقص را در برگزاری «میلاد سرخ» داشتیم اما متاسفانه از لحاظ تبلیغات ضعیف کار شد و آرزو به دل شدم تا تبلیغ جشنواره را حتی در تلویزیون محلی ببینم. واقعا هنرمندانی که به این جشنواره آمده‌اند به این راحتی در دسترس نیستند و می‌توانست بهره‌برداری خوبی شود.

وی گفت: قرار نبود که این جشنواره صرفا به حماسه عاشورا اختصاص پیدا کند. قرار بود در قالب جشنواره، فرهنگ ائمه نشر پیدا کند و در بخشی از ان هم به سیرت امام حسین (ع) و یاران ایشان پرداخته شود. فیلمسازان باید تلاش کنند دایره موضوعی آثارشان را گسترش دهند.

در بخش دیگر این مراسم نیز اکبر نکیزاد استاندار اردبیل در سخنانی اظهارداشت: به شما هنرمندان تبریک می‌گویم که فعالیت‌تان در زمینه عاشوراست، این توفیق بزرگی برای انسان است. طبق فرمایشاتی که از بزرگان‌مان شنیده می‌شود، دشمنان قوت اصلی ما مسلمانان را عشق به مکتب عاشورا می‌دانند. این مکتب امروز پاسخگوی تمامی نیاز‌های بشر است. 

وی با بیان اینکه کسی معمار این مکتب است که بزرگترین کارگردانان دنیا به او احسنت می‌گویند، تصریح کرد: لحظه به لحظه عاشورا با کارگردانی آقا اباعبدالله (ع) شکل گرفته و هر لحظه‌اش یک داستان است. کدام نویسنده یا کارگردانی می‌توانست مظلومیت امام حسین (ع) را با فرزند 6 ماهه‌اش به تصویر بکشد به جز خود ایشان؟ به همین دلیل است که مکتب عاشورا روز به روز ریشه دارتر شده و پس از گذشت بیش از 14 قرن می‌بینیم نهضت عاشورا به قلب دشمنان واهمه‌ای انداخته که آن را قوت اصلی مسلمانان می‌دانند.

وی گفت: ما اردبیلی‌ها هرچه داریم از امام حسین(ع) و آقا ابالفضل (ع)‌است. بنابراین بنده تاکید دارم تا روزی که افتخار نوکری این مردم مومن را دارم، هم خودم، هم تک تک مسئولین و هم تک تک مردم اردبیل دست‌به دست هم می‌دهیم که هردوره آن را بهتر از قبل برگزار کنیم.

بخش دیگر این مراسم به تجلیل از دکتر جابر عناصری به‌عنوان پدر تعزیه ایران و موسس و یکی از اساتید ممتاز دانشگاه در حوزه هنر تعزیه اختصاص داشت.

وی در این مراسم در سخنانی بسیار حماسی در وصف اباعبدالله الحسین (ع) تعزیه‌مانندی اجرا کرد که حال و هوای سالن را کاملا عوض کرد، او گفت: من یک معلمم و نمی‌توانم در زمان خیلی اندکی درباره بزرگترین مرد دنیا صحبت کنم. جرقه فیلم مستند را در دانشگاه صدا و سیما، سینما تئاتر جه کسی زده است؟ از ناصر باکیده بپرسید که در چگونه فیلم «روز عاشورا» با دست‌های ورم کرده گرفتم. آقای شورجه، داریوش یاری، پناه‌برخدا رضایی و... همه شاگردان من بوده‌اند.

وی در ادامه به کتاب‌هایی که تالیف کرده، اشاره کرد و گفت: آیا هیچ وقت از کتاب‌ها سراغ گرفتید؟ این تفاخر نیست. این جلال و عزتی است که آقا امام حسین (ع) به من داده است. من با این انگشتانم که به مردگی زده، کتاب‌هایی نوشته‌ام که همه آن‌ها فیلمنامه است. البته من قطره‌ای در دریای معرفت پدرم هستم.

عناصری در ادامه یکی از کتاب‌هایش را به مسعود یحیوی که از او به عنوان فرزند معنوی‌اش در حفظ تعزیه نام می‌برد، تقدیم کرد. او سپس نسخه دیگری از کتابش را به زینب به‌رو از محله معمار اردبیل تقدیم کرد که از او به عنوان «سکینه» تعزیه‌خوانی این محله که آن را کربلای ایران می‌نامید، تقدیم کرد.

او در پایان سخنانش، مناظره‌ای بین امام حسین (ع) و شمر در روز عاشورا را به اجرا در آورد که با استقبال حاضران مواجه شد و منجر شد تا بسیاری دسته‌گل‌هایی را به او اهدا کنند. 

پایان بخش این مراسم تجلیل از رشادت‌های مردم اردبیل به واسطه حضور پرشور در هشت سا دفاع مقدس بود که به این واسطه از خانواده شهیدان برادران عظیم‌پور که ۵ شهید را به انقلاب اسلامی تقدیم کرده است، تجلیل شد. 

به گزارش فارس، طبق اعلام قبلی قرار بود مراسم اختتامیه جشنواره میلاد سرخ با حضور جواد شمقدری و حجت‌الله ایوبی مدیران سابق و فعلی معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شود که هیچ کدام از آنها به این مراسم نیامده بودند.

به گزارش فارس، اسامی برگزیدگان جشنواره میلاد سرخ به شرح زیر است:

در بخش اهدای جوایز فیلم‌های انیمیشن، دیپلم افتخار و تندیس و هدیه نقدی جشنواره برای بهترین کارگردانی پویانمایی جشنواره به آرزو کاوه از شهرکرد (برای فیلم «شرح اشتیاق») اهدا شد. همچنین «آن‌ها زنده‌اند» به‌کارگردانی محمد لطفعلی از نیشابور به‌عنوان بهترین فیلم انیمیشن این دوره از جشنواره انتخاب شد.

در این دوره از جشنواره، فاطمه قدیری‌نژادیان (برای «بهشت کجاست؟») به‌عنوان بهترین کارگردان بخش فیلم‌های کوتاه داستانی اتخاب شد. همچنین یوسف یزدانی برای نگارش فیلمنامه «یک لحظه دیرتر» تندیس جشنواره را دریافت کرد. فیلم‌های «ارتش پنهان» و «بازگشت» به‌تهیه‌کنندگی روح‌اله سهرابی هم توانستند عنوان بهترین فیلم‌های این دوره از جشنواره میلاد سرخ را کسب کنند.

در بخش فیلم‌های بلند ویدئویی با اینکه کاندیدایی معرفی نشده بود، رضا دادوی بهترین کارگردان این بخش انتخاب شد. جایزه بهترین فیلمنامه این بخش هم به سیدروح‌الله حجازی برای نگارش فیلمنامه «ستاره» رسید.

جایزه بهترین فیلم داستانی جشنواره‌ «میلاد سرخ» هم به «ستاره» روح‌الله حجازی رسید. جایزه بهترین بازیگر مرد به امیر آقایی برای بازی در «مسافر باران» و جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره میترا حجار برای بازی در «ستاره» اهدا شد.

در بخش مستند، جایزه بهترین فیلم این بخش به «لبیک» به کارگردانی وحید امیرخانی اهدا شد. میردولت موسوی برای کارگردانی «عاشقانه» جایزه بهترین کارگردانی بخش مستند را دریافت کرد. موسوی جایزه‌اش را به پسرش تقدیم کرد که با فیلم دیگری در بخش مسابقه، رقیب او بود.

در ادامه، جایزه بهترین تحقیق و پژوهش مستند به فاطمه مشهدی مهدی کارگردان «واهوم» اهدا شد.

در بخش جوایز ویژه هیات داوران، جایزه فیلم کوتاه به «حنانه» به کارگردانی داریوش عذنانی، جایزه فیلم‌ بلند ویدئویی به «مسافر باران» داریوش یاری، جایزه فیلم مستند «آب و آینه» و جایزه ویژه هیات داوران در بخش پویانمایی به فیلم «از خاک» پویا نظری اهدا شد.

همچنین در اختتامیه جشنواره میلاد سرخ، نسرین مقانلو برای بازی در «مختارنامه» و امین زندگانی برای بازی در «مختارنامه»، «ملک سلیمان» و «راه بهشت» تقدیر شدند.

نسرین مقانلو در هنگام دریافت جایزه‌اش گفت: خوشحالم که توانستم در آثار تاریخی کوچک‌ترین قدمی را بردارم. همه ما ایرانی هستیم و شیعه مولا علی (ع) و حسین بن علی (ع) و باعث افتخارمان است که همه زندگی‌مان را از این دو بزرگوار سرچشمه می‌گیریم.

وی ادامه داد: سینما حرف برای گفتن مخصوصا برای دین زیبای‌مان دارد. امیدوارم جشنواره‌ی «میلاد سرخ» با همت مسئولان تداوم داشته باشد.

امین زندگانی هم هنگام دریافت جایزه‌اش بیان کرد: اگر «مسلم» در مختارنامه رنگی دارد، از نسخی است که استاد عناصری در کلاس به ما می‌دادند. یادم می‌آید به استاد میرباقری گفتم که می‌ترسم نقش «مسلم» را بازی کنم چون از تعزیه‌خوان‌هایی می‌ترسم که مسلم را خیلی بهتر تصویر می‌کنند. اگر کاستی‌ای داشت، عذرخواهی می‌کنم.

این بازیگر سینما خاطرنشان کرد: ما برای هرچیزی در دین‌مان توصیه‌های خیلی بزرگی داریم که باید درست از آن‌ها دفاع شود، بدترین اتفاق، دفاع بد از دین و... است. نکته دیگر هم این است که خواهش می‌کنم نخبگان‌تان را مصادره نکنید. استاد عناصری ابتدا افتخار ایران است و سپس افتخار اردبیل است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها