امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۶:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41017
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: 141
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه اسکای‌نیوز، کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل که دو هفته قبل برای بررسی موارد ادعایی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه اسکای‌نیوز، کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل که دو هفته قبل برای بررسی موارد ادعایی حملات شیمیایی به سوریه سفر کرده بود، امروز رسما به دور اول بازرسی‌ها در این کشور پایان داد. بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل صبح امروز سوریه را ترک کرده و دقایقی قبل هم وارد لبنان شده‌اند.

بازرسان سازمان ملل به سرپرستی «آکه سلستروم» دو هفته قبل به سوریه سفر کردند تا سه مورد از حملات شیمیایی‌ای که گفته می‌شد در سوریه رخ داده را بررسی کنند.

یکی از این موارد در منطقه «خان‌العسل» حلب رخ داده بود که تیم کارشناسان روسی چندی قبل با بررسی آن اعلام کردند مخالفان سوری عامل آن حمله بوده‌اند. در حالی که بازرسان قرار بود این منطقه را مورد بازرسی قرار دهند، حمله‌ای علیه منطقه «غوطه» در حومه دمشق انجام شد که گفته می‌شود در آن از گاز «سارین» استفاده شده است. با انجام این حمله مأموریت کمیته حقیقت‌یاب تغییر کرد و «غوطه» به محل اصلی بازرسی‌ها تبدیل شد.

کمیته حقیقت‌یاب قرار بود تا اواسط هفته در سوریه حضور داشته باشد، اما این کمیته مأموریت خود را کوتاه کرده و زودتر از موعد از سوریه خارج شده است. خروج زودتر از موعد بازرسان از سوریه با انتقاد روسیه مواجه شده، اما «بان‌ کی‌مون» دبیر کل سازمان ملل می‌گوید کارشناسان برای تکمیل مأموریت خود بار دیگر به سوریه بازمی‌گردند.

خروج کارشناسان سازمان ملل از سوریه در حالی صورت گرفته که آمریکا در چند روز اخیر تهدیدات برای اقدام نظامی علیه سوریه را افزایش داده است. برخی منابع از احتمال اقدام نظامی تا 48 ساعت آینده خبر داده‌اند. آمریکایی‌ها می‌گویند اسنادی در اختیار دارند که نشان می‌دهد دولت عامل این حمله بوده است. دو روز قبل پارلمان انگلیس با دخالت این کشور در اقدام نظامی به دلیل نبود اسناد مشخصی که ثابت کند دولت سوریه عامل این حمله بوده و همچنین مخالفت نبود مجوز شورای امنیت برای اقدام نظامی، مخالفت کردند. آلمان، ایتالیا، سوئد و نروژ از جمله دیگر کشورهای اروپایی هستند که با حمله به سوریه مخالفت کرده‌اند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها