امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۷:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4105
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۲۹
تعداد بازدید: 216
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شهرام نوشیر مدیر دفتر تئاتر خیابانی ضرورت بهبود آثار نمایشی در کشور را منوط به آثار ادبی فاخر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شهرام نوشیر مدیر دفتر تئاتر خیابانی ضرورت بهبود آثار نمایشی در کشور را منوط به آثار ادبی فاخر عنوان کرد و گفت: راه اندازی و ایجاد بانک اطلاعات نمایشنامه‌نویسان در بنیاد ادبیات نمایشی کار بسیار مثبت و قابل تقدیری است و وقتی تمام نمایشنامه‌نویسان به این بانک اطلاعاتی دسترسی داشته باشند، می‌توانند با انواع نمایشنامه‌نویسی از این راه آشنا شوند، چه نمایشنامه‌هایی که نوپرداز هستند و چه نمایشنامه‌های کلاسیک و همچنین کارهایی که از قبل بوده و یا ترجمه شده است.

مدیر دفتر تئاتر خیابانی گفت: بخشی از کار بنیاد برگزاری جشنواره است و می‌تواند از این طریق برخی آثار را به دست بیاورد و اهرم‌های تبلیغی و تشویقی مثل جایزه دادن و اسامی هیئت داوران باعث خوشحالی هنرمندان و توجه به ادبیات نمایشی بیش از پیش خواهد بود.

وی در ادامه افزود: این جشنواره می‌تواند اهداف و خاستگاه ویژه‌ای داشته باشد، به گونه‌ای که مسبب شرکت همگانی هنرمندان نمایشنامه‌نویس در این جشنواره باشد و امیدوارم که از هنرمندان شناخته شده و سوابق درخشان برای داوری جشنواره استفاده شود.

نوشیر در ادامه تصریح کرد: امیدوارم استفاده از اهرم‌های تشویقی به سمتی هدایت شود که به ذخیره‌های غنی ادبی کشورمان توجه شود و سیستم مولف نویسنده به گونه‌ای باشد که بهره‌مندی از آثار شاخص ادبی و اسطوره‌هایمان و شناساندن یک هویت ایرانی با آثار ادبی به جهانیان در دستور کار قرار بگیرد.

این نویسنده و کارگردان تئاتر در ادامه افزود: یکی از اهدافی که بنیاد در زمینه نمایشنامه‌نویسی می‌تواند دنبال کند پیوسته کردن پیکره دانشگاهی کشور به جامعه تجربی است، چرا که علم و تجربه شدیدا به هم نیازمندند و برای بالنده شدن باید دپارتمان‌های آموزشی با بخش فرهنگی منسجم‌تر ارتباط داشته باشند.

وی دورهم خوانی نمایشنامه‌های متخصصین این عرصه را به عنوان راهکاری جهت رشد متون نمایشی دانست و تاکید کرد: وقتی در یک دورهم خوانی نمایشنامه‌نویسان خوب به دورهم جمع شوند و کارهایشان برای هم بخوانند و به صورت آشکار به نقد و بررسی آثار هم بپردازند و مسائل را با هم مطرح کنند و در واقع جلوتر از نقد و تحلیل عمل کنند.

شهرام نوشیر در ادامه از بنیاد ادبیات نمایشی به عنوان جایگاهی برای ایجاد و افزایش همدلی و همفکری نمایشنامه‌نویسان یاد کرد و گفت: بنیاد باید به گونه‌ای عمل کند که متعلق به همه هنرمندان باشد و باعث دلگرمی هنرمندان از طریق حمایت‌های مادی و معنوی خود شود. چرا که این دلگرمی باعث افزایش انگیزه در جهت ارائه متونی با تکنیک و ساختار قوی خواهد شد.

وی در پایان تصریح کرد: جای هیچ گونه تردیدی نیست در زمینه رشد و ارتقای نمایشنامه‌نویسی در کشور باید تدابیری اندیشیده شود و  خوشبختانه این فعالیت‌ها در بنیاد ادبیات نمایشی ایران برنامه‌ریزی شده و در حال انجام است؛ امید است این مهم به سرانجام مطلوبی برسد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها