امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۲۲:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41055
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 153
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، موزه هنرهای دینی امام علی (ع) شب گذشته پذیرای سومین نمایشگاه موزه گرافیک ایران بود که با حضور علی مرادخانی معاون ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، موزه هنرهای دینی امام علی (ع) شب گذشته پذیرای سومین نمایشگاه موزه گرافیک ایران بود که با حضور علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از طراحان گرافیک و اهالی موسیقی ایران همراه بود.
در این نمایشگاه پوسترهای موسیقی ایران در سه دهه ۴۰، ۵۰ و ۶۰  به نمایش درآمد.
مازیار تهرانی در آغاز این نمایشگاه به حاضران و معاون هنری وزارت ارشاد که برای نخستین بار به طور رسمی در نمایشگاهی از آثار هنرهای تجسمی حضور می‌یافت، خیرمقدم گفت.
در ادامه علی رشیدی رئیس انجمن طراحان گرافیک ایران، مصادف شدن برپایی این نمایشگاه با نخستین حضور معاون هنری جدید را به فال نیک گرفت و از معاون هنری خواست تا از انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران که با تلاش استادان بنام طراحی گرافیک ایران در سال ۱۳۷۶ تأسیس شده و اکنون بیش از هزار عضو دارد حمایت کند.
او از انجمن طراحان گرافیک ایران به عنوان تواناترین انجمن هنرهای تجسمی یاد کرد و در ادامه با اشاره به موزه گرافیک ایران و ضرورت حمایت از این موزه افزود: این انجمن مفتخر به داشتن گنجینه‌ای از آثار گرانبهای هنرمندان فقید طراحی گرافیک ایران است و این نمایشگاه نیز منتخبی از آثار این موزه در زمینه موسیقی است که گوشه‌ای از فرهنگ و هنر فاخر این سرزمین را به نمایش گذاشته است.
او تأکید کرد: گنجینه‌ای که امروز به نام موزه گرافیک از آن یاد می‌کنیم تاکنون فقط نام بوده و بی بهره از مکانی برای نگهداری و بنابراین این آثار در شرایط بسیار نامناسبی نگهداری شده است و به دلیل عدم وجود امکانات و تجهیزات لازم موزه‌ای در معرض آسیب قرار دارد و همت هنردوستان را برای صیانت می‌طلبد.
رئیس انجمن طراحان گرافیک ایران از معاون هنری جدید خواست تا برای صیانت از آثار ارزشمند طراحان گرافیک ایران و تأمین مکان مناسب و درخوری برای این آثار حمایت لازم را داشته باشد.
ابراهیم حقیقی یکی از پیشکسوتان طراحی گرافیک ایران نیز در ادامه حضور معاون هنری جدید را در مراسم افتتاح این نمایشگاه به فال نیک گرفت و گفت: مدیران شایسته همیشه نشان داده‌اند که می‌توانند کاری برای اهالی هنر انجام دهند و ما هنرمندان رنجی که می‌بریم گاه به دلیل ندانستن‌های برخی مدیران بوده است.
او همچنین تأکید کرد که موزه هنرهای دینی امام علی (ع) با مدیریت امیر عبدالحسینی دوباره زنده شده است و شاهد حضور هنرمندان و برپایی نمایشگاه‌های مختلف است.
حقیقی به لزوم صیانت از آثار موزه‌ای طراحی گرافیک ایران اشاره داشت و گفت: موضوع موزه گرافیک ایران موضوعی ملی است و ارتباطی با انجمن طراحان گرافیک ندارد و اگر این موزه شکل عملی به خود بگیرد در واقع شایستگی خود را به جهانیان نشان داده ایم همان گونه که آقای مرادخانی برای راه‌اندازی موزه موسیقی تلاش کردند و امروز به ثمر رسیده است.
وی افزود: موزه گرافیک ایران با تلاش مرحوم ممیز آغاز شد اما در طول ۱۵ سال گذشته هیچ گاه امکان داشتن محلی برای نگهداری این آثار میسر نشد. ما حتی پیشنهاد کردیم که ابتدا به یک محل کوچک اکتفاء می‌کنیم و بعد از مهیا شدن مکان جدید و مناسب، آثار را به آن منتقل می‌کنیم که متأسفانه در دولت نهم روند انجام آن متوقف شد.
او از استمرار برگزاری بی‌t id="2976_4" style="background: #ffd700">ینالترین و موفق‌ترین انجمن‌های ایران است و اکنون بیش از هزار عضو فعال و حرفه‌ای دارد که از طریق طراحی گرافیک امرار معاش می‌کنند.
او تصریح کرد: موضوعات روی زمین مانده در انجمن طراحان گرافیک ایران بسیار است همچون سایر انجمن‌ها اما حضور شما را در این نمایشگاه پوسترهای موسیقی موزه گرافیک که بر حسب اتفاق با نخستین حضور رسمی شما در یک نمایشگاه تجسمی به عنوان معاون هنری وزارت ارشاد مصادف شده است به فال نیک می‌گیریم و این نمایشگاه را به شما تقدیم می‌کنیم.
علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد نیز در ادامه ابراز امیدواری کرد که تجربیات گذشته را به شکل گسترده‌تری بتوان به ظهور رساند.
وی با اشاره به موزه موسیقی گفت: موزه موسیقی را در سال ۷۳ شروع کردیم و آن روز که هیچ کس به عملی شدن آن فکر نمی‌کرد من می دانستم که روزی به ثمر خواهد رسید. این موزه محلی مخروبه بود که با دوندگی بسیار توانستیم به موزه تبدیل کنیم.
او افزود: در حوزه فرهنگ مطالبات بسیار است و باید آن را به تعادل برسانیم.
او به حکم وزیر به خود اشاره داشت و گفت: یکی از محورهای حکم وزیر برای بنده ایجاد رابطه با هنرمندان و ارتباط در سطح جهانی بود که امیدوارم بتوان به خوبی در این راستا حرکت کنیم.
او از لزوم جهانی شدن در هنر ایران سخن گفت و افزود: اگر به ارتباطات بین‌المللی فکر نکنیم رفته رفته تبدیل به جزیره خواهیم شد و من امیدوار هستم که با کمک شما بتوانیم به این اهداف دست پیدا کنیم.
مرادخانی با اشاره به همکاری با شهرداری تهران گفت: در وهله اول باید ارتباط خود را با شهرداری تهران بهتر و بیشتر از گذشته کنیم تا کار ابعاد گسترده‌تری پیدا کند و بتوانیم از این راه قدم‌هایی را برداریم.
او از شروع برنامه‌ریزی‌ها در معاونت هنری وزارت ارشاد از هفته آینده خبر داد و گفت: من هم اولین حضورم را در موزه‌ای که به نام امام علی (ع) است و در حضور کسانی که در نقطه اول خلاقیت قرار دارند به فال نیک می‌گیرم.
وی افزود: نقطه اول خلاقیت بسیار مهم است و آن زمانی که خدا خلقت را آغاز کرد اولین لحظه خلقت را امتیاز بالایی قرار داد و گرافیست‌ها از این بابت بسیار خوشبختند که در نقطه اول خلاقیت قرار دارند و بسیاری از هنرهای دیگر در ادامه این هنرها قرار می‌گیرند.

انتهای پیام / ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها