امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۴:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41058
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 118
 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نمایشنامه نمایشنامه «حکایت لوطیان مرد رند» دارای 10 شخصیت نظیر «فغان»، «پسر فغان»، «زن ...

 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نمایشنامه نمایشنامه «حکایت لوطیان مرد رند» دارای 10 شخصیت نظیر «فغان»، «پسر فغان»، «زن فغان»، «حاکم»، «سلطان»، «داروغه»، «رهگذران، گزمه‌ها و دیگران»، «لوطی 1»، «لوطی 2» و «لوطی 3» است.

«حکایت لوطیان مرد رند» که قبلاً به نام «چاهی که کنی بهر کسی» در مجموعه‌ای به چاپ رسید. از زمان نگارش و انتشار اقبال خاص و عام یافت و گروه‌هایی در شهرهای مختلف به اجرای آن اقدام کردند.

این نمایشنامه در سومین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران (سال 1388) در کانون نمایش‌نامه‌نویسان خانه تئاتر مورد لطف هنرمندان واقع و در بخش کودکان و نوجوانان انتخاب شد.

اصل حکایت را حکیم ادیب قاسمی کرمانی (1308 _ 1230 هجری شمسی) در کتاب «خارستان» به نظم و نثر آورده است. این ادیب طنزپرداز کتاب «خارستان» را در سال 1261 هجری شمسی حدود 130 سال پیش به تقلید از شیوه گلستان، به طنزی دلنشین و با استفاده از لهجه کرمانی تألیف کرد.

فرهنگ مردم دریایی است که هر زمان می‌توان متناسب با زمان و مکان به قدر تشنگی از آن چشید. بازآفرینی اثر برای مخاطبان نوجوان و متناسب با فنون نمایش ایرانی به چنین قصدی صورت گرفته است. 
 


 

صحنه این نمایش گرد است و در آن از فنون نمایش ایرانی استفاده شده است. تزئین صحنه خاصی مورد نظر نیست. جابه‌جایی صحنه‌ها با گردش دور صحنه و یا در فضای تماشاخانه مشخص می‌شود.

نمایشنامه «حکایت لوطیان مرد رند» اینگونه آغاز می‌شود: یکی بود، یکی نبود، غیر از خدای هیشکی نبود، توی یه شهر قشنگ ، گوشه‌ای خوش آب و رنگ، لوطیای مرد رندی بودند، آدمای شوخ و شنگ، که همه مردم شهر، بودن از کارای زشتشون به تنگ.

عابر: القصه! این شهریه که همه چی داره، غیر از آسایش، غیر از راحتی. توی این شهر قشنگ نمی‌شه دو قدم راه بری و سرخری پیدا نشه که:
لوطی 1: آی عمو! خرت به چند؟

لوطی 2: آقا، سام علیک! می‌گم چرا این هوا این قدر روشن شده، برق می‌زنه؟

لوطی 3: پسر! یه فالوده بیار برای آقا!

عابر: خلاصه، عوض این که مثل آدم راه خودشون رو برن و دنبال زندگی خودشون باشن. موی دماغ این و وان می‌شن و از شما چه پنهون، اگه دستشون هم برسه گوش یکی رو می‌برن، دست تو جیب این و اون می‌کنن، از دیوار مردم می‌رن بالا. همه‌شون هم چرسی و بنگی و شیره‌ای و قرصی و هری و خلاصه، باد غرت به سر ویراژ می‌دن. می‌گن شادی هر چی زشت‌تره، بازیش بیشتره!.

انتشارات «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» نمایشنامه «حکایت لوطیان مرد رند» تألیف «اسدالله آقاعباسی» را در 55 صفحه و با قیمت 3000 تومان منتشر کرده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار