امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۴:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41085
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیجار، گاهی کشف و معرفی آثار باستانی در هر وهله‌ای از زمان که آداب و فرهنگ مردم منطقه‌ای در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیجار، گاهی کشف و معرفی آثار باستانی در هر وهله‌ای از زمان که آداب و فرهنگ مردم منطقه‌ای در حال فراموشی است جرقه‌ای می‌شود برای اینکه به خود بیایند و بدانند که قدمتی به بلندای تاریخ پشتوانه فرهنگ آنهاست.

در برخی از مکان‌ها وجود آثار باستانی که میراث فرهنگی و یادگار گذشتگان‏ است موجب رونق آن منطقه و مکان می‌شود، آثار باستانی دفینه‌ها و گنجینه‌های مادی و معنوی هر ملتی میراث فرهنگی آنها محسوب می‌شود، اشیا و آثار باستانی بیان کننده پیشینه تاریخی و تمدن هر کشور و سرزمین است.

قدمت تاریخی این اشیا و کتیبه‌ها و در کل آثار باستانی خود سبب ارزشمند بودن آنان و اعتبار تاریخی ملت‌ها می‌شود به گونه‌ای که برای نگهداری و مراقبت از این هویت‌های تاریخی هر ملت هزینه‌های هنگفتی در سال از سوی دولت‌ها پرداخت می‌شود.

ایران یکی از کشور های برتر صاحب تمدن و تمدن‌ساز جهان و استان کردستان و شهرستان بیجار که پایتخت آثار باستانی این استان است معرف فرهنگ دیرینه بیجار گروس است.

وظیفه همگان است که در حفظ اماکن تاریخی  و آثار باستانی کشف شده که هم از لحاظ هویتی و هم منابع عظیم درآمد برای کشور بسیار مهم است بکوشیم و فراموش نکنیم این آثار باستانی به جا مانده از فرهنگ گذشته نشان هویت ما است هر چند زمان آن نیز خیلی دور از ذهن نباشد.

فرماندار بیجار در مراسمی به معرفی کتیبه‌ای پرداخت که برای نه تنها خبرنگاران بلکه برای مسئولان و بیشتر مردم نیز ناشناخته بود.

در بازدید خبرنگاران از کتیبه علیرضاخان گروس که فرماندار بیجار بانی آن شد، نوشته‌هایی روی آن حک شده است که نمایانگر ارادت مردم آن زمان به امام حسین(ع) و کربلای معلی دارد چرا که مضمون این کتیبه، «بنده درگاه ولایت، در سال چهارم سلطنت مظفرالدین شاه این راه شوسه را ساختم برای عبور زوار کربلا و از زائرین  مغفرت طلب می‌کنم برای خود و خاندانم، است.

حمدالله کریمی بیان کرد: ارزش این کتیبه به دلیل همین نوشته است که حاکم ولایت گروس در سال 1277 آن را بر روی سنگی در کوه‌های نزدیک روستای برجگه بیجار نگاشته است.

وی خاطرنشان کرد: کتیبه علیرضاخان گروس در زمان سلطنت مظفرالدین شاه نگاشته شده اما متأسفانه نه تنها در کشور بلکه در شهرستان بیجار و استان کردستان نیز ناشناخته مانده است.

کریمی تصریح کرد: بیش از 80 درصد از شهروندان بیجار گروس از وجود این اثر تاریخی و باستانی اطلاعی ندارند و واجب است این اثر هر چه زودتر به همگان معرفی شود.

وی گفت: در پی معرفی این اثر تاریخی، جذب توریست و معرفی بیجار گروس در سطح کشور در پی خواهد داشت.

فرماندار بیجار بیان کرد: ضروری است با معرفی  آثار باستانی ناشناخته بیجار گروس فرهنگ و تاریخ آن احیا شود.

وی گفت: مسیر دسترسی به کتیبه بهسازی شده و فضای اطراف کتیبه نیز به زودی زیباسازی خواهد شد.

کریمی بیان کرد: نظر به اهمیت جایگاه آثار باستانی در هویت‌بخشی به فرهنگ هر شهر و استان و ملتی ضرورت حفظ این آثار الزامی است و ما موظفیم هر چه سریع‌تر برای این مکان فضایی مناسب ایجاد کنیم.

فرماندار بیجار با اشاره به اینکه از تمامی امکانات برای معرفی این اثر بهره می‌گیریم گفت: برای حفظ این کتیبه تصمیماتی گرفته شده و امید است با تبلیغ و معرفی این اثر ارزشمند فرهنگ گروس را به همگان معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه آثار تاریخی و باستانی و کتیبه‌ها و هر اثری که به گذشتگان ما مربوط باشد بسان شناسنامه نشانگر هویت تاریخی و ملی ماست، گفت: عدم توجه به آنها و در ادامه نابودی آنها غیرقابل جبران است.

کریمی در پایان تأکید کرد: بر ماست که در حفظ اماکن تاریخی و آثار نفیس که هم از لحاظ هویتی و هم منابع عظیم درآمدی توریسم برای کشور بسیار مهم است، بکوشیم.
انتهای پیام/79015/ح40
برچسب ها:
آخرین اخبار