امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۰۶:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41170
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 229
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ کامران شرفشاهی از شاعران و روزنامه‌نگارانی است که سال‌های زیادی است در ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ کامران شرفشاهی از شاعران و روزنامه‌نگارانی است که سال‌های زیادی است در عرصه شعر و ادبیات قلم می‌زند؛ حضور او در نشریات گوناگون باعث شده که وی کوله‌باری از خاطرات معطرش را برای نسل جوان و علاقه‌مند امروز روایت کند. «حمید هنرجو» نیز جز شاعرانی است که بیش از بیست سال است با «شرفشاهی» سابقه دوستی دارد. با توجه به سالروز تولد حمید هنرجو - شاعر توانمند حوزه‌های کودک و نوجوان و بزرگسال کشورمان - به سراغ شرفشاهی رفتیم تا از شعر و اندیشه هنرجو بیشتر بشنویم.
 
- جناب آقای شرفشاهی! از کارهای جدیدتان چه خبر؟

یک دفتر شعر هست که در قالب غزل ارائه شده است. این دفتر در بر گیرنده مضامین اجتماعی است که مجوز این کتاب را اخذ کردیم و به زودی منتشر می‌شود. از جمله کتاب های آماده چاپ من، مجموعه داستانی است در مورد حضرت امام رضا (ع)‌ - که در برگیرنده بیش از چهارده داستان کوتاه است - این داستان‌ها پیش از این در مطبوعات، چاپ و منتشر شده است و به صورت یک جا در قالب مجموعه‌ای چاپ خواهد شد. کتاب دیگر، مجموعه داستانی است برای دفاع مقدس با عنوان «همسفر سرخ» که عنوان این مجموعه از رباعی مرحوم قیصر امین‌پور الهام گرفته شده است؛
«من همسفر شراب از زرد به سرخ
من همره اضطراب از زرد به سرخ
یک روز به شوق هجرتی خواهم کرد
چون هجرت آفتاب از زرد به سرخ»

و این کار هم آماده است و ان‌شاءالله به زودی منتشر خواهد شد. و یک کتاب دیگر هم از قطعات ادبی تشکیل شده است و تمامی این قطعات موضوعات‌شان دفاع مقدس است. این مطالب یادداشت‌‌هایی است که بنا به مناسبت‌ها و در حال و هوای شهیدان و رزمندگان دفاع مقدس، غربت رزمندگان و جانبازان ارجمند نوشته شده است. برخی از این یادداشت‌ها و قطعات ادبی مربوط به دوران جنگ است و برخی از این‌ها به پس از قطعنامه 598 است. بخشی از این قطعه‌‌‌ها پیش از این در مطبوعات چاپ شده است و برخی از این‌ها تا به حال نشر پیدا نشده و با یک بازبینی و ویرایش به دست چاپ سپرده خواهد شد.

* با همان لباس نظامی به دفتر کیهان فرهنگی آمد

- جناب شرفشاهی! این روزها (چهارم شهریور) روز تولد آقای حمید هنرجو است. با توجه به این که حضرت عالی با ایشان دوست هستید و ایشان را بیشتر می‌شناسید، اگر مایل باشید چند کلمه راجع به شعر و اندیشه این شاعر معاصر برایمان روایت کنید. اولین دیدار شما با آقای هنرجو کجا رخ داد؟

حمید هنرجو، بی‌شک یکی از شاعران، نویسندگان و محققان خوب و خوش قلم کشورمان است که دارای آثار بسیار ارزنده‌ای است. در واقع کثرت آثار آقای هنرجو بسیار چشمگیر است. او از چهره‌های پرتلاشی است که در حوزه‌های مختلفی کار کردند و منشأ اثر بودند؛ نخستین‌ بار من آقای «هنرجو» را‌ اوایل دهه هفتاد بود که در ماهنامه کیهان فرهنگی دیدم. آن زمان، ایشان سرباز بودند و با همان لباس نظامی به دفتر کیهان فرهنگی آمدند، و آشنایی ما با ایشان از آن جا آغاز شد و ادامه پیدا کرد. در هر دوره ایشان آثاری را در حوزه‌‌های مختلف خلق کردند؛ همچنین در حوزه امور اجرایی در حوزه شعر و ادبیات، بسیار فعال بودند  و این دوستی بین من و ایشان تا به امروز ادامه پیدا کرده است و یکی از دوستان بسیار بزرگ و اندیشمند بنده هستند.

- آقای هنرجو در دو حوزه شعر و تحقیق فرد پویایی است و در حوزه شعر هم در دو بخش شعر بزرگسال و نوجوان کارهای قابل توجهی دارند. در عرصه شعر بزرگسال و نوجوان، کارهای ایشان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در این عرصه هم کارهای بسیار خوب و ارزنده‌ای داشتند، هر چند که به هر حال بخش شعر کودکان بر کارهای دیگرشان سایه انداخته است و بیشتر ایشان را به عنوان شاعر کودک و نوجوان می‌شناسند، اما ایشان در عرصه شعر بزرگسال -در سروده‌هایی- توانایی‌ها و توانمندی های‌شان را به اثبات رسانده‌اند و علاوه بر این یادداشت‌ها و قطعات ادبی خوبی ارائه دادند که این آثار هم منتشر شده است که باز هم این نکته دلیل دیگری بر توانمندی‌های ادبی ایشان است.

- کدام یک از شعرهای «آقای هنرجو» در ذهن شما ته نشین شده است؟

ایشان یک مجموعه شعری برای حضرت امام رضا (ع) با عنوان «یاس نجمه» دارند.

- این مجموعه شعر ایشان در حوزه کودک و نوجوان است؟

- بله، علاوه بر این‌ها ایشان یک شعری با مطلع «زخم دارد زبان بعضی‌ها» دارند.

- خوش به حال فلان بعضی‌ها!

این شعرشان بیشتر در ذهنم هست و همیشه وقتی اسم ایشان در ذهنم می‌آید من بسیار از این شعر یاد می‌کنم.

- بی‌راه نیست اگر راجع به همین غزل زیبای ایشان چند کلمه‌ای صحبت کنیم.

این شعر، شعر دردمندانه‌ای است که رگه‌هایی از طنز تلخ و گزنده و اجتماعی است.

* بیان گر یک درد در روزگار ما

- این‌جا دیگر اطلاق رگه‌هایی از طنز صدق نمی‌کند چون همه‌اش طنز است.

- به هر حال بیان گر دردی در روزگار ماست. اشخاصی با زبان زهرآگین خودشان سعی می‌کنند فضا را مسموم کنند و درون زلالی ندارند و کوشش می‌کنند فضای جامعه را با اندیشه و سروده‌های خودشان مسموم کنند که در این شعر، این مسئله نمود بسیار دلپذیری پیدا کرده است و یکی از سروده‌هایی است که به جهات گوناگونی حالت خاص دارد. خود این مسئله زبان هم مسئله مهمی است؛ می‌گویند روزی شخصی به پیامبر اکرم (ص) مراجعه کرد و گفت من قصد دارم به بهشت بروم به من بگویید چه کنم؟ پیامبر فرمود که احسان و انفاق کن، گفت: استطاعتش را ندارم، خلاصه‌ هر نکته‌ای را که حضرت فرمودند آن فرد گفت نمی‌توانم! پیامبر به ‌آن شخص فرمودند؛ پس زبانت را نگهدار.

حالا واقعاً بعضی از اشخاص اگر سعی کنند زبان خودشان را کنترل کنند من فکر می‌کنم هم به خودشان و هم به جامعه خدمت بزرگی کردند چون زبان مفهوم خیلی عظیم و گسترده‌ای دارد. یعنی وقتی ما از زبان‌ صحبت می‌کنیم این زبان، هر چیزی است که اندیشه و نیت آدم را بیان می‌کند؛ چه این زبان که در دهان همه است و چه قلم باشد که وسیله بیان اندیشه و عواطف و نیات درونی ماست و چه به قول سیاست مدارها «زبان اندام» باشد؛ یعنی گاهی اوقات ممکن است ما چیزی نگوییم و ننویسم اما با حرکات خودمان و چهره خودمان یک مفاهیمی را منتقل کنیم که به صلاح و صواب نزدیک نیست و خوب است که انسان در همه حال از آن چیزی که از خودش منتشر می‌کند باشد.

* یک چهره فعال، جریان‌ساز و موج‌آفرین

- یک ویژگی‌ای که بین آقای هنرجو و شما مشترک هست این است که هر دوی شما «روزنامه‌نگار» بودید و هستید، راجع به روزنامه‌نگاری این دوست صاحب قلم خود برایمان بگویید.

یکی از وجوه دیگر شخصیت آقای «حمید هنرجو» وجه روزنامه‌نگاری ایشان است که در مطبوعات و همچنین خبرگزاری‌‌ها فعالیت‌های بسیار خوب و ارزنده‌ای داشتند و چهره فعال و جریان‌ساز و موج‌آفرینی هستند. در این عرصه‌هایی که ذکر شد، بسیار پرتلاش ظاهر شدند و همچنان هم این ارتباط ایشان با رسانه‌ها ادامه دارد. می‌شود گفت ایشان یک شخصیت رسانه‌ای دارند که به رسانه‌های مکتوب و دیجیتال منحصر نمی‌شود؛ ایشان در رسانه‌های دیداری و شنیداری نیز فعال بودند و حضور ارزشمندی داشتند.

* هنرجو آثاری ارزشمند در حوزه «نقد ادبی» دارد 

- یکی از جنبه‌‌های دیگر فعالیت‌های آقای هنرجو بخش تحقیقات و پژوهش‌های ادبی این محقق است که اخیراً هم اثری راجع‌ به «سیدحسن حسینی» منتشر کردند؛ شما این کتاب را مشاهده کرده اید؟

من متأسفانه کتاب را ندیدم ولی شنیدم کتاب را سازمان اسناد و مرکز انقلاب اسلامی منتشر کرده است. به هر حال «مرحوم دکتر سیدحسن حسینی» از چهره‌های ارزشمند و معاصر ادبیات کشورمان هستند، پیش از این قسمت‌هایی از این کتاب را دیدم و آقای هنرجو تحقیق بسیار جامع و خوبی را انجام دادند، پیش از این هم ایشان در حوزه‌های دیگر آثار تحقیقی ارائه دادند. من امید آن را دارم که ان‌شاءالله تحقیقات ایشان ادامه پیدا کند. ایشان در حوزه «نقد ادبی» آثار ارزشمندی را داشتند. نقدهای فنی و کارشناسانه‌ای را به رشته تحریر درآوردند. این نقد در خصوص معرفی و تجزیه و تحلیل آثار شاعران معاصر کشورمان است. که آخرین نقدی که از ایشان چاپ و منتشر شد نقدی بر یکی از مجموعه شعرهای «آقای عباس براتی‌پور» بود و ماهنامه «اقلیم نقد» مردادماه امسال به چاپ رسید.

- اگر راجع‌به آقای هنرجو نکته‌ای مانده که به آن اشاره نکردید، آن را ذکر کنید.

- یکی از وجوه مختلف شخصیت آقای هنرجو، آثار فراوانی است که ایشان خلق کرده اند و در زمینه‌های مختلف بسیار تأثیرگذار بوده اند. شخصیت انسانی ایشان، وفاداری‌اش در دوستی‌ها، خیرخواهی‌ها که گاهی اوقات متأسفانه از سوی بعضی از دوستان درک نشده است. شخصیت بسیار دلسوز و صمیمی دارند و به سهم خودشان همیشه تلاش کردند در حوزه ادبیات هر کمک و تلاشی که از دستشان برمی‌آید برای اهل ادبیات انجام دهند و برای دوستان فرصت‌سازی کنند. یکی دیگر از خصوصیات خاص ایشان احترامی است که برای دوستان اهل قلم قایل هستند.

* در گوشه و کنار این سرزمین، همه با نام ایشان آشنا هستند

- یک شعر نوجوانانه از آقای حمید هنرجو می‌خوانم و شما راجع‌‌به زبان شعری ایشان صحبت کنید.

«مثل گل، مثل بهار/ باز بویت می‌کنم/ لابه‌لای عکس‌ها/ جست‌وجویت می‌کنم/ باز هم صدها سؤال/ می‌کنم از مادرم/ شاد می‌خندد به من/ عکس بالای سرم/ مادرم! بابا کجاست؟/ کی به ما سر می‌زند؟/ ناگهان انگشت تو/ نرم بر درمی‌زند/ گوش‌ها پر می‌شود/ باز هم از صحبتت/ بوسه باران می‌شود/ آسمان صورتت/ لای در وا می‌شود/ خانه زیبا می‌شود/ دفترم با دست تو/ باز امضا می‌شود/ این صدای خواهر است/ «آه ‌ای بابا نرو/ امشبی پیشم بمان/ امشب ای دریا نرو»

شعرهای آقای حمید هنرجو، از یک زبان شسته رُفته و سلیس و روان برخودار است و بسیاری از مضامین پیچیده و دشوار را ایشان با زبان ساده و همه فهم بیان کردند و می‌شود گفت بسیاری از شعرهای کودک و نوجوان ایشان به لحاظ همین فضای روان و صافی که دارد نه تنها برای کودکان و نوجوانان، بلکه برای بزرگسالان نیز دلنشین است و مورد استقبال قرار گرفته است.

یکی دیگر از نکات قابل ذکر در مورد آقای هنرجو این است که این شعرها به کتاب‌های درسی بچه‌های سرزمین ما راه یافته است و در گوشه و کنار این سرزمین، همه با نام ایشان آشنا هستند.

- اگر بخواهید یک بیت به آقای هنرجو تقدیم کنید چه بیتی به ایشان هدیه می‌دهید؟

- بهار با تو درختی است بی‌نهایت سبز
دریغ و درد از این بادهای پاییزی
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار