امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۲:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41176
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 159
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، مراسم تودیع و معارفه جواد شمقدری و ایوبی رؤسای سابق و فعلی سازمان سینمایی ظهر امروز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، مراسم تودیع و معارفه جواد شمقدری و ایوبی رؤسای سابق و فعلی سازمان سینمایی ظهر امروز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

جواد شمقدری در این مراسم با بیان اینکه در این روزها عده‌ای بر طبل جنگ می‌کوبند و چه خوب است که هنرمندان واکنش مناسب نشان دهند، گفت: دولت منتخب با مفاهمه وارد عرصه‌های جهانی شد اما کسانی که دشمن ملت مظلوم ما هستند بر دشمنی خود بسیار جدی‌اند و می‌بینیم که چه کشتاری به راه انداخته‌اند و شجاعانه از جنگ جدید سخن می‌گویند.

وی با بیان اینکه دشمنی در همه عرصه‌ها وجود دارد، افزود: غرب در جشنواره‌ها ضدیت خود را علیه تمدن اسلامی نشان داده است و فیلم‌های ایرانی یا نمی‌پذیرد و یا فیلم‌های زیرزمینی یا فیلم‌هایی که توسط افرادی که تنها نام ایران یا یدک می‌کشند به جشنواهره‌ها می‌برند.

شمقدری با بیان اینکه ما باید از دالان‌های جشنواره‌ها عبور کنیم تاکید کرد: ما جوایزی را که باید کسب می‌کردیم را کسب کردیم لذا باید عرصه‌های دیگر بین‌المللی را فتح کنیم و در چهارچوب جشنواره‌ها نمانیم.

وی با توصیف جشنواره به بالکن خانه، افزود: بالکن خانه برای یک تنفس خوب است اما نباید از اصل خانه و خود خانه دور شد.

رئیس سابق سازمان سینمایی با بیان اینکه سینمای امروز ایران در دهه چهارم خود از فضای گلخانه‌ای خارج شده است، تصریح کرد: این سینما در فضای باز و آزاد قرار گرفته تا رشد متعالی‌تری داشته باشد اما با عدم مراقبت مقبول می‌تواند آسیب‌های زیادی ببیند.

وی سینمای ایران را در دوران بلوغ دانست و افزود: دوران بلوغ شرایط دیگری دارد که نوع هدایت آن می‌تواند مسیر صلاح و یا گمراهی را در بر داشته باشد.

وی با بیان اینکه باید تحلیل منطقی از اوضاع کنونی داشت و برای 10 سال آینده برنامه‌ریزی کرد، گفت: آنانکه مدیریت‌های دهه 60 و 70 را برای امروز سینمای ایران می‌پسندند مانند معلمانی هستند که چون مربیان مهدکودک و با فهم کودکانه می‌خواهند سینمای ایران را اداره کنند.

شمقدری با اشاره به کسانی که با آه و افسوس از سینمای دهه 60 سخن می‌گویند، افزود: من این آه و افسوس را درک می‌کنم، همه دوست دارند به کودکی خود بازگردند اما این برگشت محال است و تنها در تخیل ممکن است.

رئیس سابق سازمان سینمایی با بیان اینکه در 4 سال گذشته گذار از مرحله کودکی به بلوغ را داشتیم، تنش‌های این 4 سال را به این گذار مربوط دانست و تصریح کرد: چند سالی بود که سینمای ایران پوست ترکانده بود و اقدامات بی‌نظیری در این 4 سال ارائه شد.

وی در ادامه سخنان خود به بخشی از نیازها واولویت‌های دوره‌های قبل اشاره کرد و نخستین مسئله را تلاش و برنامه‌ریزی برای گسترش قالب‌های عرضه و نمایش فیلم دانست و گفت: مکان‌های عمومی، شبکه‌های توزیع خانگی، عرضه‌های تلویزیونی و بخصوص بازار بین‌المللی باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به اعتراضات به شورای صنفی، تعداد کم سالن سینما و وضعیت بد خانه‌های سینما، افزود: رابطه با صدا و سیما، قاچاق شبکه خانگی، عدم معلوم بودن وضعیت قانون کپی رایت و تحریم پنهانی سینمای ایران در جهان باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: برای اکران‌های بین‌المللی با کشورهای منطقه تلاش کردیم گروه‌هایی از مصر و تونس به ایران آمدند و قرار بود ما به مصر برویم اما وضعیت تغییر کرد و امروز می‌بینیم حاضر نیستند یک فیلم ایرانی را بپذیرند.

شمقدری ادامه داد: برای اکران منطقه‌ای 33 روز تلاش کردیم که فقط در لبنان میسر شد و بعد در لبنان هم برخی حاضر نشدند آن را اکران کنند و در عراق هم سالن نداریم.

بنابراین گزارش جواد شمقدری در ادامه سخنان خود بر افزایش و استحکام پایه‌های مالی در عرصه سینما تاکید کرد و گفت: در سال 90 بودجه مطلوبی داشتیم اما در سال‌های 91 و 92 کم شد و جالب است همه دولتها فرهنگی‌اند اما اتفاق خاصی نمی‌افتد لذا امیدوارم با اقدام مناسب جناب‌آقای جنتی بودجه سال آتی سینما و فرهنگ را با ضریب 5 و 6 افزایش یابد.

وی تغییر در آئین نامه و قوانینی را کار ضروری دیگری دانست و افزود: ما آئین نامه‌ها و قوانین موازی داریم که باید بازنگری شود که این کار را ما شروع کردیم و در حوزه صنعت سینما سندی تهیه شد که امیدوارم با پیگیرِ‌های دوستان در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد.

رئیس سابق سازمان سینمایی بر شکل‌گیری قوی بخش خصوصی نیز تاکید کرد و گفت: اگرچه سازمان سینمایی در بخش سینمایی شکل گرفت اما در بخش خصوصی گروه قوی‌ای نداریم که باید کار جدی در این زمینه صورت گیرد.

وی با بیان اینکه قبلاً پایه هخا و بسترهای حضور بخش خصوصی در کشور وجود نداشت، افزود: امروز این بسترها ایجاد شده و امیدوارم بخش خصوصی فعال شود و به نظرم همانطور که گفته شده باید تصدی‌گری‌ها واگذار شود اما بخش خصوصی فعلی توانایی لازم را ندارد و باید دوران گذری را رد کنیم.

شمقدری به آموزش سینمایی به عنوان یکی دیگر از نیازها و ضرورت‌های دوره آتی اشاره کرد و گفت: این مسیر نیاز به همکاری و تلاش با دیگر ارگانها چون وزارت علوم و غیره داریم.

وی با خطرناک توصیف کردن ورود بیش از حد نیروهای هنری به بازار بر ضروریت تدبیر در این امر افزود: باید فرآیند حساب شده‌ای گذاشت در هالیوود هرکس نمی‌تواند کارگردان شود اما در ایران اینگونه نیست.

رئیس سازمان سینمایی بحث دیجیتالی کردن سینمای ایران را مطرح کرد و با اشاره به برنامه‌هایی برای هزنیه کرد 10 میلیارد تومان برای تجهیز 200 سالن سینما، گفت: الان 70 سینما دیجیتال شده است و در این زمینه در جشنواره فجر تجربه خوبی داشتیم.

وی در ادامه سخنان خود به ضرورت پیوند جدی تر سینمای ایران با هویت دینی و زیبا شناسی اخلاقی تاکید کرد و گفت: سینما در این عرصه سهل‌انگاری‌هایی کرده البته از ان طرف فقط مطالعه می‌شود اما خوراک لازم ارائه نمی‌شود.

وی افزود: سینمای ایران همچنین نمی‌تواند و نباید گفتمان انقلاب اسلامی را نادیده بگیرد و همچنین مخاطب جهانی را باید در نظر بگیرد.

شمقدری در پایان سخنان خود با اشاره به روابط خوب خود با وزیر سابق فرهنگ و ارشاد از جنتی تشکر کرد و گفت: از ایشان تشکر می‌کنم چون من این مسئولیت را رها نمی‌کردم و در آن زمان که بحث برکناری بود نمی‌خواستم چون که به نظرم مسئولیت در جمهوری اسلامی به علت خون‌هایی که داده شده ارزشمند است و نباید آن را رها کرد.

وی افزود: از همه سینماگران می‌خواهم کاری که با من کردند با ایوبی نکنند؛ درست است که ایوبی در سینما نبوده ولی عاشق سینما و چهره ای فرهنگی است.

شمقدری ادامه داد: در عرصه سینما صبر ایوب باید داشت و امیدوارم جناب آقای ایوبی بتوانند از این مسئولیت برآید.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها