امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۸:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41193
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۱
تعداد بازدید: 39
محمدرضا پورابراهیمی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با بیان ...

محمدرضا پورابراهیمی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با بیان اینکه در حوزه مباحث اقتصادی نیازمند تحول در ساختارهای مالی هستیم، اظهار داشت: این تحول با هدف شفافیت مالی و اثربخشی بیشتر صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور با حجم عظیمی از بنگاه‌های دولتی مواجهیم که مالکیت آنها غیرخصوصی است، تصریح کرد: این بنگاه‌ها با نهادهای مذهبی، حاکمیتی، ‌نیروهای مسلح و .. مرتبط هستند.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه برای نظارت بر بنگاه‌های اقتصادی باید یک فضای نظارتی ایجاد کرد، گفت: در تمام دنیا نظارت‌ به وسیله سازوکار بازار سرمایه صورت می‌گیرد.

وی در ادامه گفت‌وگوی خود با فارس، به طرح الزامات تحول در ساختار نهادهای مالی اشاره کرد و اظهار داشت: در این طرح به دنبال آن هستیم که تمامی بنگاه‌های فعال کشور تحت نظارت یک سازمان تخصصی باشند.

پورابراهیمی همچنین خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما در طرح یاد شده این است که شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در بازار سرمایه حضور داشته باشند.

این نماینده مردم در خانه ملت اضافه کرد: برطبق این طرح ظرف مدت 6 ماه از تصویب قانون، تمامی بنگاه‌های غیرخصوصی مکلفند یک جایگاه نظارتی برای خود ببینند و در این راستا باید در بازار سرمایه پذیرش شوند.

پورابراهیمی با تاکید بر اینکه پذیرش این شرکت‌ها در بازار سرمایه با هدف عرضه سهام آنها صورت نمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: این شرکت‌ها با درصد کمی از سهام خود در بازار سرمایه پذیرش می‌شوند و سپس ملزم به افشای اطلاعات و ارائه گزارش خواهند شد.

وی با بیان اینکه در طرح «الزامات تحول در ساختار نهادهای مالی» برای بازار سرمایه نیز وظایفی درنظر گرفته شده است، گفت: درصورت تصویب این طرح تمامی شرکت‌هایی که پذیرش می‌‌شوند با نظارت دقیق فعالیت ‌خواهند کرد و بازار سرمایه موظف است گزارش آنها را هر سه ماه به شورای رقابت، کمیسیون‌های مجلس و کارگروه‌های تخصصی دولت ارائه کند.

پورابراهیمی افزود: شورای رقابت هم وظیفه دارد گزارش‌ها را بررسی و سپس به مجلس ارائه کند.

نماینده کرمان در خانه ملت با بیان اینکه این طرح دارای یک ماده واحده با چند تبصره است، گفت: هدف این طرح کنترل فضای انحصار و کارآمدی اقتصادی است.

به گزارش فارس، طرح الزامات تحول در ساختارهای نهادهای مالی در جلسه دوشنبه 4 شهریورماه کمیسیون حمایت از تولید ملی پیشنهاد و به تصویب رسید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها