امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4120
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۴۵
تعداد بازدید: 204
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از ایلام، حوادث وحشتناک رانندگی هر روز در رسانه‌ها قابل رصد و خواندن است که زمینه‌های اصلی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از ایلام، حوادث وحشتناک رانندگی هر روز در رسانه‌ها قابل رصد و خواندن است که زمینه‌های اصلی اینگونه حوادث را می‌توان سهل‌انگاری، عدم رعایت مقررات رانندگی، عجله و عصبانیت، خودنمایی، ریسک‌های نسنجیده و ... نام برد.

آمار تصادفات رانندگی هشداردهنده است، همه ساله عده‌ای از هموطنان به عنوان راننده یا سرنشین و یا عابر پیاده در سراسر کشور جان خود را در تصادفات از دست می‌دهند و همچنین خسارات سنگین و ضایعات جبران‌ناپذیری متوجه منابع اقتصادی کشور می‌شود.

یکی از عمده علل تصادفات، کم‌توجهی راکبین موتورسیکلت به استفاده مناسب و به‌جا از این وسیله نقلیه و عدم رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و پرهیز از سرعت غیرمجاز و حرکات مخاطره‌آمیز است.

برخورد وسیله نقلیه با عابر پیاده نیز یکی دیگر از علل بروز حوادث رانندگی است که این اتفاق‌ها به دلیل بی‌توجهی رانندگان به مقررات راهنمایی و رانندگی و عجله و شتاب بی‌مورد از سوی رانندگان وسیله نقلیه و تردد عابران پیاده از سطح خیابان‌ها و محل‌های غیرمجاز است.

با توجه به آمار تکان‌دهنده تصادفات در کشور این سؤالات مطرح می‌شود که آیا خسارات تصادفات رانندگی و زیان‌های وارده قابل پیش‌بینی نیست؟  آیا نمی‌توان با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از حوادث و زیان‌های سنگین جلوگیری کرد؟

تحقیقات نشان داده کسانی که آرام‌تر و خونسرد هستند به طور قطع مطمئن و ایمن رانندگی می‌کنند چراکه عجله و شتاب‌زدگی خطر ایجاد حادثه را افزایش می‌دهد بنابراین به رانندگان توصیه می‌کنیم که با آرامش و توجه کافی به جلو رانندگی کنند.

همچنین ابزار و وسایل معیوب بیشتر سبب حادثه می‌شود. پس همیشه قبل از رانندگی از سلامت وسیله نقلیه خود اطمینان داشته باشید.

یکی از کارشناسان راهور ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: رانندگان در مواقعی که اضطراب یا ناراحتی دارند باید از رانندگی کردن پرهیز و برای جلوگیری از حوادث ناگوار رانندگی با آرامش خاطر و از صحبت کردن با سرنشینان حین رانندگی و مواردی که سبب انحراف ذهنی برای راننده می‌شود مانند تلفن همراه، عجله و شتاب بی‌مورد در هنگام رانندگی پرهیز کنند.

ابوالفضل خانجانی اظهار داشت: یکی از خطرات جدی که جوامع توسعه‌یافته و نیمه توسعه‌یافته را تهدید می‌کند تصادفات وسایل نقلیه است که سالانه بالای یک میلیون مورد تلفات ناشی از تصادفات را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: در میان وسایل نقلیه، موتورسیکلت به خاطر ویژگی ساختاری بسیار خطرناک بوده به طوری که تقریباً هیچ‌گونه ایمنی را برای سرنشین خود فراهم نمی‌کند.

این کارشناس انتظامی تصریح کرد: صدمات وارده به سر و گردن عامل عمده فوت یا ناتوانی‌های جسمی برای موتورسواران و دوچرخه‌سواران است که در برخی از کشورها صدمات وارده به سرنشین 88 درصد سبب مرگ و میر افراد می‌شود.

خانجانی ادامه داد: هزینه‌های اجتماعی صدمات برای نجات‌یافتگان، خانواده‌های آن‌ها و جامعه به دلیل مراقبت‌های مکرر و ویژه و یا طولانی مدت بالا است.

مسئول اداره آموزش و فرهنگ ترافیک راهنمایی و رانندگی استان ایلام گفت: صدمات هزینه‌های پزشکی بالاترین هزینه را نسبت به سایر صدمات به خود اختصاص داده است.

وی کلاه ایمنی را صدفی برای محافظت از مروارید جان موتورسواران توصیف کرد و افزود: ساده‌ترین راه برای کاهش خطرات تهدیدکننده جان موتورسواران استفاده از کلاه ایمنی برای محافظت از سر آنان حین ضربات ناشی از تصادفات است.

این کارشناس انتظامی عنوان کرد: با توجه به اینکه سر انسان در تصادفات بیشترین احتمال آسیب‌دیدگی را دارد، بنابراین محافظت از آن در برابر ضربه‌ها دارای اهمیت فراوانی است چراکه شواهد و آمارها حاکی از آن است که مهم‌ترین عامل مرگ و میر در تصادفات معابر درون و برون‌شهری ضربه وارده به سر بوده است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان ایلام نیز در این خصوص معتقد است: موتورسیکلت وسیله‌ای غیر ایمن است که با کوچکترین لغزش راکب خود را به زمین می‌زند و این در حالی است که در آمار تصادفات درصد قابل توجهی از سوانح فوتی استان ایلام را موتورسواران به خود اختصاص داده‌اند که به علت عدم استفاده از کلاه ایمنی استاندارد و شدت جراحات وارده جان خود را از دست داده‌اند.

محمد رسولی با اشاره به اینکه برای حفظ سلامتی افراد جامعه در ماده 19 قانون جدید رسیدگی به تخلفات و أخذ جرائم، استفاده از کلاه ایمنی استاندارد برای رانندگان و ترک‌نشینان هر نوع موتورسیکلت اجباری شده است، اظهار داشت: امیدواریم که با رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی توسط راکبین و استفاده از کلاه ایمنی استاندارد شاهد کاهش سوانح رانندگی باشیم.

انتهای پیام/2246/م40/ف4004
برچسب ها:
آخرین اخبار