امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۹:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41233
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 186
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت (دفاع مقدس) با حضور حسین مسافرآستانه دبیر جشنواره، سعید نجفی مدیر اجرایی در ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت (دفاع مقدس) با حضور حسین مسافرآستانه دبیر جشنواره، سعید نجفی مدیر اجرایی در مجتمع فرهنگی و هنری اسوه برگزار شد.

مسافر‌آستانه در ابتدای این نشست گفت: بعد از حضور بنده به عنوان مسئول در این جشنواره کارمان از فروردین ماه آغاز شد اما کارها پیش از این و از مهر ماه با انتشار فراخوان توسط انجمن تئاتر دفاع مقدس شروع شده بود.

وی ادامه داد: در مرحله اول تعداد آثار رسیده به دبیرخانه 540 نمایشنامه بود که طی دو مرحله مورد بازخوانی قرار گرفت، در بازخوانی اول 320 اثر انتخاب شدند که 25 اثر در بخش کودک و نوجوان و عروسکی، 27 اثر در بخش خیابانی، 33 اثر از شهرستان‌ها و 32 اثر از تهران برای اجراهای بخش صحنه‌ای در مرحله دوم بازبینی مورد انتخاب قرار گرفتند.

دبیر چهارمین جشنواره تئاتر مقاومت تصریح کرد: بخش اول جشنواره مقاومت که شامل تئاتر خیابانی، تئاتر کودک و نوجوان و عروسکی می‌شود از 10 شهریور ماه در شهر تبریز و با همکاری شهرداری این شهر برگزار می‌شود، علی‌رغم اینکه با مشکلات زیادی برای برگزاری این جشنواره مواجه بودیم و برای حمایت از برگزاری این جشنواره نهادهای مختلف همکاری زیادی را انجام ندادند اما شهرداری تبریز پای کار آمد و ما را در برگزاری حمایت و پشتیبانی کرد.

مسافرآستانه با بیان اینکه در ایام جشنواره در شهر تبریز اجراهای ویژه‌ای را در منطقه زلزله زده خواهیم داشت، گفت: هنرمندان حوزه تئاتر مقاومت معتقد بودند علاوه بر کمک‌های مادی، کمک‌های اینچنینی نیز می‌تواند برای افزایش روحیه زلزله‌زدگان مؤثر باشد. در واقع با اجرای نمایش‌هایی در مناطق زلزله‌زده روحیه همدردی را در بین این مردم ایجاد خواهیم کرد.

وی افزود: بخش صحنه‌ای و میهمان به همراه بخش نمایشنامه‌خوانی از اوایل مهر ماه در تهران برگزار خواهد شد.

* چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت با نگاه‌های مختلف به مفهوم مقاومت برگزار می‌شود
 
مسافرآستانه با بیان اینکه آثار چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت یک جانبه و یک دست نیست، گفت: این نوید را می‌دهم که در این دوره با نگاه‌های مختلف از نظر مفاهیم و متنوع از نظر شیوه اجرایی مواجه خواهیم بود. در این دوره همچنین کتاب پژوهشی فرهنگ نمایشنامه‌نویسان ایرانی تئاتر مقاومت که به آثار 30 سال گذشته تئاتر مقاومت می‌پردازد به همت اکبرزاده به چاپ خواهد رسید.

همچنین در تبریز یک کارگاه ویژه تئاتر کودک و نوجوان با حضور اساتیدی از سوئد و ترکیه برگزار خواهیم کرد.

* هیچ تفکیکی بین‌ آثار قائل نشدیم
 
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا در پذیرش آثار تفکیکی بین هنرمندان نیز قائل شدیم، بیان داشت: هیچ تفکیکی را برای پذیرش آثار هنرمندان قائل نشدیم. معیارهای این جشنواره باید دارای موضوعاتی اعم از ملی، دینی، انقلابی و دفاع مقدس باشد ما نیز در آثار دارا بودن کیفیت را لحاظ کردیم. در واقع آثار باید مروج روحیه دفاعی و غرور ملی باشند و از یأس و ناامیدی پرهیز کنیم.

* انتقاد مسافرآستانه از عدم حمایت نهاد مختلف از جشنواره تئاتر مقاومت
 
وی در مورد حمایت سپاه و سازمان بسیج از این جشنواره گفت: بنیاد فرهنگی هنری روایت تحت‌ حمایت سپاه است که این بنیاد متولی این جشنواره است بنابراین بودجه‌ای که هزینه آن می‌شود بودجه‌ای است که سپاه در اختیار بنیاد قرار داده است اما توقع این بود که سایر متولیان فرهنگی کشور در برگزاری این جشنواره مشارکت داشته باشند که این اتفاق کمتر افتاد، ما همکاری مرکز هنرهای نمایشی برای در اختیار گذاشتن سالن‌ها شاهد بودیم اما شهرداری تهران هیچ مشارکتی را با این جشنواره نداشت ولی ما از شهرداری تبریز تشکر ویژه به عمل می‌آوریم، امیدوارم در دوره‌های آینده دیگر نهادها پای کار بیایند و از این جشنواره حمایت بکنند زیرا مفهوم مقاومت به همه نهادها و مردم مرتبط می‌شود. نباید با وجود حمایت یک نهاد از این جشنواره دیگر نهادها حمایت خود را دریغ کنند.

وی در مورد آینده مسئولیت خود در جشنواره تئاتر مقاومت گفت: مشخص نیست که در دوره آینده و یا دوره‌های بعدی دبیر جشنواره باشم یا خیر اما معتقدم باید دبیر یک جشنواره در یک پروسه 10 ساله فعالیت کنم. متأسفانه اتفاقات هنری تحت تأثیر اتفاقاتی همچون تغییر مدیریت‌ها در ادوار مختلف قرار می‌گیرد. با تغییر مدیران فرهنگی به طبع دبیران جشنواره نیز تغییر می‌کنند این یعنی یک دبیر با تمام تجربیات خود باید کوچ کند و با آمدن دبیر جدید کار از نو آغاز می‌شود البته من در جشنواره مقاومت که به عنوان دفاع مقدس برگزار می‌شد 8 دوره دبیر بودم و معتقدم در جشنواره دفاع مقدس هر چه بیشتر انجام بدهم بیشتر بدهکارم.

* جشنواره تئاتر مقاومت نگاهی بین‌المللی دارد
 
وی در مورد بین المللی شدن جشنواره تئاتر مقاومت گفت: یکی از اصرارهای بنده این است که واژه بین‌المللی را از روی این جشنواره بردارم زیرا این واژه توقعاتی را ایجاد می‌کند و باید برای فراهم کردن این توقعات شرایط ویژه‌ای وجود داشته باشد. یک جشنواره بین‌المللی باید با تمام فستیوال‌های خارجی و کمپانی‌های تئاتر در طول سال ارتباط داشته باشد، ما عنوان بین‌المللی را از جشنواره حذف کردیم اما نگاهمان بین‌المللی است. سعی می‌کنیم در این دوره نمایندگان کمپانی‌ها و فستیوال‌های خارجی را به جشنواره بیاوریم تا آثار این جشنواره را به جهان معرفی کنیم.

دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت درباره اجرای عمومی آثار گفت: در فراخوان وعده اجرای عمومی آثار داده نشده است اما کارهای واجد شرایط و با کیفیت را طی رایزنی‌هایی که با سازمان‌های مختلف تئاتری داشتیم برای اجرای عموم معرفی خواهیم کرد.

مسافرآستانه در پایان این جلسه در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه نگاه‌هایی بر تئاتر مقاومت قالب است که مانع فعالیت بسیاری از هنرمندان در حوزه تئاتر مقاومت شده است و حرکت به سمت کلیشه‌ها، گفت: هنرمند رسالتش این است که موضوعی را مورد نقد قرار دهد و راهکار اصلاح آن را نیز ارائه دهد. هنرمند اگر از رسالتش سر باز بزند و خلاف آن را عملی کند از وظیفه هنری خود منحرف شده است. ناهنجاری‌ها باید برای اصلاح مطرح شود نه برای ایجاد یأس و ناامیدی. باید تلاش‌ شود تا نکاتی مورد توجه قرار گیرند که موجب و ارتقای فرهنگ اجتماعی‌مان شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها