امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۸:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41234
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیدار دبیرکل مؤسسه فرهنگی اکو و جمعی از شاعران و ادیبان عضو اکو صبح ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیدار دبیرکل مؤسسه فرهنگی اکو و جمعی از شاعران و ادیبان عضو اکو صبح امروز در حوزه هنری با حضور محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری و جمعی از مدیران دفاتر حوزه هنری در خصوص فعالیت‌های فرهنگی میان کشورهای عضو اکو برگزار شد.

* جعفریان: شب‌های فرهنگی «اقبال لاهوری» و «علامه میر سیدعلی همدانی» با مشارکت کشورهای فارسی‌زبان برگزار شود

محمد حسین جعفریان مدیر دفتر ادبیات فارسی زبانان حوزه هنری پیش از دریافت حکم مسئولیت خود در مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری اظهار داشت: در چند روز اخیر حوزه هنری با همکاری موسسه فرهنگی اکو شب شعری را برگزار کرد که نوید دلچسبی برای شاعران و اهالی ادب این کشورها بود. خوشحالیم که در حال حاضر فردی در مسند ریاست موسسه فرهنگی اکو نشسته که کاربلد است، این موضوع ابتدا ما را امیدوار می‌کند و از طرف دیگر انتظارات ما را بالا می‌برد.

به گفته جعفریان، حوزه هنری 3 دهه است که در حوزه ادبیات کشورهای فارسی زبان فعالیت می‌کند و می‌تواند تجربیات خود را در اختیار اکو قرار دهد زیرا برنامه‌های فراوانی هم برگزار کرده، باید برای بیشتر شدن تعاملات فرهنگی میان این کشورها برنامه‌ای اندیشیده شود.

به گفته مدیر دفتر ادبیات فارسی زبانان حوزه هنری، چند پیشنهاد دارم، که یکی از آنها برگزاری شب‌های فرهنگی با فاصله‌ای معین میان کشورهاست. طی سالهای اخیر کتاب‌های متعددی از کشورهای فارسی زبان در حوزه هنری ترجمه و چاپ شده است که می‌تواند در این شب‌ها رونمایی شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این به طور خاص آرزو دارم که با همکاری موسسه اکو شب‌هایی را برای ادیبان بزرگ از جمله «اقبال لاهوری» برگزار کنیم. تولد اقبال در 15 نوامبر است که تا آن زمان 3 ماه فرصت داریم تا برنامه ریزی کافی برای برگزاری این مراسم را انجام دهیم. علاوه بر این می‌توانیم شب شعر «میرسیدعلی همدانی» را نیز برگزار کنیم.

* قافله باشی: اگر می‌خواهیم در سطح منطقه به صلح برسیم باید بر فرهنگ مشترک که اصلی‌ترین سرمایه ماست تمرکز کنیم

در ادامه این مراسم قافله‌باشی با بیان اینکه شب‌های شعر باید تداوم یابد در خصوص فعالیت‌های فرهنگی کشورهای عضو اکو عنوان کرد: متاسفانه کارکرد اکو در سطح کشورهای منطقه شناخته شده نیست.  پیمان اکو با محوریت توسعه فعالیت‌های اقتصادی 20 سال پیش میان کشورهای عضو بسته شد اما دو سال پس از آن اعضای این پیمان متوجه ضرورت و اولویت فعالیت‌های فرهنگی و اقتصادی شدند. باتوجه به همین امر موسسه فرهنگی اکو راه‌اندازی شد. راه‌اندازی این مرکز نتیجه‌ای جز سرمایه مشترک میان ملت‌های منطقه نیست. اگر می‌خواهیم در سطح منطقه به صلح برسیم باید بر فرهنگ مشترک که اصلی‌ترین سرمایه ماست تمرکز کنیم.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها