امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۰:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41281
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 133
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تودیع و معارفه جواد شمقدری و حجت‌الله ایوبی در سخنانی با بیان اینکه رسالت ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تودیع و معارفه جواد شمقدری و حجت‌الله ایوبی در سخنانی با بیان اینکه رسالت همه کارمندان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بزرگ و افتخار آمیز است گفت: وظیفه ارتقا سطح فرهنگ در کشور و تقویت ارزش‌های انقلابی تنها به عهده وزارت ارشاد نیست و نهادهای دولتی، عمومی و غیر دولتی در این رسالت بزرگ مشارکت دارد.

وی با اشاره به حوزه‌های علمیه، وزارت‌های آموزش و علوم، سازمان تبلیغات و پژوهشگاه‌های فرهنگی و هنری افزود: همه این‌ها در ارتقا سطح فرهنگ عمومی و علمی کشور نقش دارند و وزارت فرهنگ به عنوان یک وزارت حاکمیتی رسالت بستر‌سازی و زمینه‌سازی برای فعالیت همه این دستگاه‌ها و نهادها را برعهده دارد و ابزارهایش باید به نحو مطلوب این وظیفه را انجام دهد.

علی جنتی با اشاره به برنامه‌های ارائه شده توسط او به مجلس شورای اسلامی و رای مجلس به وی تأکید کرد: بسیاری از راهبردهای لازم در عرصه فرهنگ و هنر و ادب در این برنامه تشریح شده و از همه انتظار دارم که با مطالعه آن نقششان را بیابند.

وی به چند اصل مهم از برنامه خود اشاره کرد و افزود: مهمترین دغدغه فرهنگ عمومی است که امروز آسیب‌های مهمی از این عرصه می‌بینیم و برای همه ما به عنوان مسلمان که در نظامی ارزشی زندگی می‌کنیم بسیار باعث تأسف است که ارزش‌ها رو به کمرنگی می‌رود.

جنتی با بیان اینکه صداقت و امانت‌داری رو به افول است ادامه داد: ما دولتمردان هستیم که با صداقت و امانت‌داری و حفاظت از ارزش‌ها باید تا جایی که می‌توانیم الگو و اسوه باشیم و آرمان‌ها را گسترش دهیم.

وزیر فرهنگ نکته بعدی را عدالت فرهنگی خواند و تأکید کرد: باید امکانات فرهنگی و هنری را به صورت فرصت برابری در اختیار همه فرهیختگان و هنرمندان قرار داد و در کنار آن امکانات لازم را به دورترین اماکن فرستاد تا در مرزهای کشور نیز مردم بتوانند از آثار هنری و فرهنگی استفاده کنند.

وی کاهش تصدیگری دولتی را برنامه‌ای جدی برای خود خواند و افزود: آنچه که از لحاظ تصدیگری قابلیت واگذاری به بخش خصوصی و عمومی دارد باید واگذار شود و این افتخار نیست که دست‌ها به سوی ما دراز باشد.

جنتی با اشاره به 114 فعالیت نیازمند مجوز در وزارت ارشاد ادامه داد: این تعداد فعالیت خود نشان از یک بیماری دارد؛ طبیعی است که وظیفه حاکمیتی در اعطای مجوز در عرصه‌های مختلف مسئولیت وزارت ارشاد است اما این اعطای مجوزها باید به حداقل ممکن برسد و تا جای ممکن باید اعتماد کنیم و کارها را واگذار کنیم.

وزیر فرهنگ با اشاره به تعیین 300 پست در سازمان سینمایی افزود: آیا واقعا سازمان سینمایی نیازمند این 300 پست است؛ باید ساختار کوچک شود و از نیروهای کارآمد استفاده کرد.

علی جنتی در ادامه سخنان خود تبادل فرهنگی با دنیا را بخش دیگری از اولویت‌های کاری خود خواند و گفت: ما باید در جهان مؤثر باشیم و این تمدن غنی را صادر کنیم.

وی افزود: با سینما، تئاتر و کتاب و تمام ابزارها باید این کار صورت پذیرد.

علی جنتی در بخش دیگری از سخنان خود به سینمای ایران و دوران‌های افتخارآمیز آن اشاره کرد و گفت: درباره دفاع مقدس و باورهای دینی و اخلاقی ما فیلم‌هایی ساخته شده که جزء افتخارات است که هم در داخل و هم در خارج دیده شده و نباید این افتخارات را فراموش کرد.

وی با بیان اینکه سینمای ایران دارای نواقصی نیز است افزود: باید با شناخت کافی راه‌حل‌هایی برای رفع این نواقص یافت و سینمای تقویت کننده ارزش‌ها را باید تقویت کنیم و باید به سینماگران کمک کنیم که بیشتر در عرصه جهانی شناخته شوند.

جنتی ادامه داد: در این بین باید مقررات دست و پا گیر و موانع به تدریج کاسته شود و استعدادهای جوان شکوفا شود.

وزیر فرهنگ با اشاره به گفتمان اعتدال مطرح شده از طرف رئیس جمهور گفت: در این گفتمان هم بر قانون‌گرایی پافشاری شده و باید همه بر قانون پایبند باشند و عقلانیت و تدبیر نیز جزو کار ماست که باید با تکیه بر کارشناسی کارمان را جلو ببریم.

وی افزود: از من می‌پرسند که چقدر بر مجوزها پافشاری می‌کنید که باید بگویم در اعطای مجوزها باید فکر شده و حساب شده مجوزی ارائه شود و پس از آن باید بر روی آن بایستیم و در برابر فشارها کوتاه نیاییم.

جنتی تعدد نگاه‌ها را نادرست دانست و ادامه داد: اینکه یک فیلم برای اکران عمومی خوب باشد و برای نمایش خانگی خوب نباشد یا برعکس درست نیست اگر قرار است فیلمی آسیب‌زننده باشد نمی‌شود با دو معیار با آن برخورد کرد.

وزیر فرهنگ بر تقویت زیرساخت‌ها و سالن‌های سینمایی تأکید کرد و گفت: در بحث‌ حمایت‌ها در همه حوزه‌ها گفته‌ام کمک‌های ما باید ضابطه داشته باشد.

وی با بیان اینکه اولویت‌ها باید معلوم باشد افزود: منابع ما محدود است و نمی‌توانیم هر کس از هر جا کمک خواست به او کمک کنیم باید ببنیم در اولویت‌های ما می‌گنجد یا خیر و اگر در اولویت‌های ما نبود حتما پاسخ منفی باید داد.

وی ادامه داد: اینگونه نیست که کیسه‌ای پر از پول در کنار دستمان باشد که هر که دست دراز کرد به او کمک کنیم.

جنتی در ادامه سخنان خود گفت: برخلاف آنچه که آقای شمقدری گفتند ما ایشان را به زور برکنار نکردیم بلکه طبیعتا دولت تغییر کرده و هر دولت سیاست‌هایی دنبال می‌کند و تغییراتی در سطوح‌ مختلف لازم است انجام شود.

وی همچنین به انتخاب حجت‌الله ایوبی به عنوان رئیس سازمان سینمایی اشاره کرد و افزود: من همه شخصیت‌های مدیر در سینما را مرور کردم اما مسئله‌‌ای که برای من مهم بود به دلیل چالش‌ها و اختلاف نظرها هر کس را که می‌آوردم به یک طرف اقبال داشت لذا آقای ایوبی را انتخاب کردم.

وزیر ارشاد ادامه داد: آقای ایوبی سینما را می‌شناسد، سینماگران را می‌شناسد و بین بخشی از آنان مقبولیت دارد و نگاهش به سینما و به همه سینماگران برابر است.

وزیر ارشاد با بیان اینکه در همه حوزه‌ها نگاه ما به اصحاب رسانه، فرهنگ و هنر برابر است تأکید کرد: برای ما قانون مهم است و صرفا آن را اجرا می‌کنیم.

وی افزود: ما به همه سینماگران علاقه داریم و از آنان می‌خواهیم که ما را به طیف خود نزدیک نپندارند که ما در خدمت همه سینماگرانیم و بعضی مشکلات جزئی در گوشه و کنار هست که باید به آن پایان داده شود.

انتهای پیام/s/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها