امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۰۴:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41282
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 127
احسان قائمی هنرمند نگارگر و داور بیستمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی جوانان در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره شیوه گزینش هنرجویان در ...

احسان قائمی هنرمند نگارگر و داور بیستمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی جوانان در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره شیوه گزینش هنرجویان در این دوره که به صورت اینترنتی انجام شده است گفت: در مورد گزینش شرکت کنندگان این نکته را نباید از نظر دور داشت که به دلایل مختلف نمی تواند به صورت متمرکز انجام شود. مگر به صورت اینترنتی باشد که آن هم با ایرادات و محدودیتهایی مواجه است. به نظر من بهترین راه، جلب حمایت ادارات کل ارشاد اسلامی مستقر در استانهاست که از قرار اطلاع اقدامات لازم از طرف معاونت هنری وزارت ارشاد صورت گرفته، ولی اغلب این ادارت کل همکاری لازم را در این زمینه نمی‌کنند. از طرف دیگر گزینه برگزاری جشنواره های استانی نیز وجود دارد که پیشنهاد بسیار مناسبی است ولی این امر نیز نیاز به بودجه و تعریف ساز و کار مشخص دارد که عموماً ادرات کل تمایلی به ورود به آن ندارند. 

او درباره بخش بین‌المللی این جشنواره و امکان حضور هنرمندان خارجی در این جشنواره هم توضیح داد: در بخش بین الملل هم نیازمند همراهی سفارتها و رایزنی های فرهنگی ایران در خارج از کشور هستیم که متأسفانه آن گونه که بایسته و شایسته است صورت نمی گیرد. 

قائمی درباره عنوان بین‌المللی این جشنواره با توجه به تعداد اندک هنرمندان خارجی شرکت کننده در این جشنواره گفت: این که گفته می شود این جشنواره تنها نام بین المللی را یدک می کشد و در واقع جهانی نیست جای تأمل دارد. از طرفی تعداد میهمانان خارجی موید این ادعاست و از طرف دیگر باید محدودیتها و بهانه های مالی، فرهنگی، اداری و ... را نیز مد نظر قرار داد. برگزاری جشنواره های بین المللی خصوصاً در کشور ما حساسیتهایی دارد که لحاظ آنها محدودیتهای بسیاری را پیش روی برگزارکنندگان قرار می دهد. در بخش بین الملل همان گونه که گفته شد نمایندگیهای ایران در خارج از کشور اصلی ترین نقش را باید ایفا کنند که این گونه نیست. عمده بهانه این نمایندگیها کمبود بودجه برای اعزام هنرمندان است. ولی بر این باورم که با توجه به هزینه هایی که در این مراکز صورت می گیرد این امر بهانه ای بیش نیست و سوء مدیریت و عدم توجه و اهتمام به فعالیتهایی از این دست از سوی دیپلماتهای ایرانی، علت اصلی این قبیل بی توجهی هاست. معاونت هنری وزارت ارشاد نیز به دلیل ساختارهای اداری موجود دست بالا را در این زمینه ندارد. چراکه نه اشرافی به رایزنی های فرهنگی دارد و نه امکان صدور دستور مقتضی برای سفارتخانه های ایران را در اختیار دارد و اینجاست که این معاونت ناگزیر باید پاسخگوی تعلل‌ها و کوتاهی های دیگران در این حوزه باشد.

این هنرمند نگارگر که داوری آثار این بخش از جشنواره را بر عهده داشته است درباره کیفیت آثار این دوره گفت: من در سالهای گذشته در این جشنواره حضور نداشتم ولی معتقدم که تنها راه مقایسه  بی طرف و عادلانه، چاپ مجموعه آثار برگزیدگان دوره های مختلف درقالب  کتاب است تا بتوان حقیقت را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. ولی لااقل در گرایش تذهیب و گل و مرغ در سال جاری علی رغم کمیت پایین، آثار از کیفیت مناسبی برخوردار بودند.

او در خاتمه بر حمایت از برگزاری این چنین جشنواره‌ها تأکید کرد و گفت: معتقدم علی رغم همه کمبودها و مشکلاتی که در برگزاری این قبیل رخدادها وجود دارد، باید از آنها حمایت کرد. آنهایی که در امور اجرایی جشنواره هایی از این دست، دستی بر آتش دارند به محدودیتها و معضلات آنها به خوبی واقفند. ولی این نکته را هم نباید از نظر دور داشت که بیان کمبودها و نقد این جشنواره ها برای ارتقای سطح کیفی آنها لازم و ضروری است.

او در ادامه به اشاره به حضورش در این جشنواره به عنوان شرکت کننده و سپس داور رشته نگارگری گفت: بنده در سال 1376 در یازدهمین دوره این جشنواره مقام اول را در گرایش نگارگری کسب کردم و در بیستمین دوره آن به عنوان داور حضور داشتم. بی تردید روزی هم هنرمندان شرکت کننده امروز داوران همین جشنواره ها خواهند شد و این امر اهمیت موضوع را صد چندان می کند. ولی موضوعی که جای آن بسیار خالی است،  تأیید اعتبار برگزاری این قبیل جشنواره ها در مراجع قانونی و علمی، هنری کشور است. چنانچه با تعامل و همکاری معاونت هنری وزارت ارشاد و معاونت آموزشی وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان، برگزیدگان این جشنواره بتوانند از تسهیلات مربوط به نخبگان، استعدادهای برتر و درخشان بهره مند شوند، بی تردید استقبال از جشنواره از سوی هنرجویان جوان صدچندان خواهد شد. همچنین تشریک مساعی مراکز مختلف از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت امور خارجه و مسئولین محلی برگزاری جشنواره در کنار تأسیس دبیرخانه دائمی جشنواره، می تواند نقش بسزایی در ارتقای سطح کمی و کیفی این جشنواره داشته باشد. انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار