امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۹:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41287
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، امروز مرکز تبادل ترافیک دیتای کشور با حضور وزیر ارتباطات افتتاح ...

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، امروز مرکز تبادل ترافیک دیتای کشور با حضور وزیر ارتباطات افتتاح شد.

این نخستین حضور رسمی محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم در پروژه‌های مخابراتی است.

همزمان با این افتتاح، نخستین نشست خبری واعظی با خبرنگاران نیز برگزار شد. این نخستین نشست وزیر ارتباطات با خبرنگاران در مدت 5 سال گذشته بوده است.

*سایت‌های غیر اخلاقی باید فیلتر شود/ فیلتر نباید سبب کندی سرعت اینترنت شود

محمود واعظی در این نشست در خصوص موضوع فیلترینگ در دولت یازدهم گفت: سایت‌های غیراخلاقی نباید در دسترس باشند. اما فیلترینگ نیز نباید سبب کند شدن سرعت و از دست رفتن برخی مطالب شود.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در خصوص سیاست‌های این وزارتخانه در رابطه با کاهش هزینه اینترنت گفت: یکی از سیاست‌های من این است که درصدی از هزینه استفاده از اینترنت را کاهش دهم. اما به این شرط که مطمئن باشم هر مقدار که اینترنت برای شرکت‌ها ارزان می‌شود شرکت‌ها نیز این کاهش قیمت را در اینترنت کاربر لحاظ می‌کنند.

* بنا نداریم توافق تمدید انحصار رایتل در دولت قبل را به هم بزنیم

واعظی در پاسخ به سؤالی در خصوص تدوین پیوست فرهنگی اپراتور سوم تلفن همراه گفت: نسخه پیشنهادی اولیه پیوست فرهنگی رایتل تدوین شده و در حال نهایی شدن است.

وی در خصوص تمدید 15 ماهه دوره انحصار رایتل در دولت دهم گفت: بنا نداریم هر آنچه که در دولت قبل توافق شده را به هم بزنیم.

* تصمیم ندارم همه مدیران را تغییر دهم یا همه بمانند

واعظی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه دو هفته از آغاز کار دولت یازدهم گذشته است، چه زمانی معاونان جدید وزارتخانه را منصوب می‌کنید، گفت: هنوز مطالعه می‌کنم تا ببینم چه کاری می‌توانیم انجام دهیم. تصمیم ندارم که همه مدیران را تغییر دهم یا همه بمانند.

*تصمیم برای افزایش سرعت اینترنت در شورای عالی فضای مجازی

وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص اینکه رئیس جمهوری گفته‌اند وضع اینترنت باید سامان یابد تاکید کرد: اینترنت باید ساماندهی شود و این کار نیاز به زمان دارد.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در خصوص موضوع افزایش سرعت اینترنت در دولت یازدهم، گفت: در حال بررسی ابعاد افزایش سرعت اینترنت هستیم. باید این مسئله را مورد بررسی قرار دهیم تا قول‌هایی که به مردم می‌دهیم همراه با عمل باشد. در این خصوص در جلسه شورای عالی فضای مجازی تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در خصوص تعدد نهادهای تصمیم‌گیرنده در حوزه ICT گفت: این مسئله باید در فرصتی مناسب ساماندهی شود. به موضوع شورای عالی فضای مجازی نیز در فرصت مناسبی به پرداخته خواهد شد.

* دستور VPN مصوبه شورای عالی فضای مجازی نیست

وی همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص VPN های قانونی گفت: دستور VPN توسط کمیته امنیت شورای عالی فضای مجازی ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: کمیته‌های این شورا نمی‌توانند نتایج را به صورت مستقیم ابلاغ کنند. بلکه باید نتایج کمیته‌ها در شورای عالی فضای مجازی با حضور رئیس جمهور مصوب و در نهایت با دستور رئیس جمهور ابلاغ شود.

وی ادامه داد: طبق اطلاعات به دست آمده از دولت قبلی این اتفاقات در خصوص دستور VPN مطرح نشده و دستور VPN مصوبه شورای عالی نیست.

* مرکز تحقیقات مخابرات به وزارتخانه بازمی‌گردد

واعظی همچنین در خصوص تحقق دو وعده خود (بازگشت سازمان فضایی و مرکز تحقیقات مخابرات ایران به وزارت ارتباطات) گفت: مرکز تحقیقات مخابرات انشاءالله به وزارتخانه باز می‌گردد. کار مرکز تحقیقات راحت‌تر از سازمان فضایی است.

وی در خصوص انتصاب ترکان به سرپرستی سازمان فضایی گفت: در گذشته چند سازمان به زیرمجموعه ریاست جمهوری منتقل شده بودند. از این رو آقای روحانی آقای ترکان را به سمت سرپرست معاونت بین‌الملل ریاست جمهوری، دبیرخانه غیرمتعهدها، دبیرخانه ایرانیان خارج از کشور و سازمان فضایی منصوب کردند که این سازمان‌ها ظرف دو ماه تعیین تکلیف شوند. بنابراین گفتمان من و رئیس جمهور همسو است.

* دو روش واعظی برای نظارت بر اپراتورهای تلفن‌همراه

واعظی در پاسخ به این سوال که «از ابتدای ورود به وزارتخانه بر نظارت بر اپراتورها تاکید کرده، این کار را چگونه انجام خواهد داد؟» گفت: برای این کار دو راه در نظر داریم. نخست اینکه از نظر فنی بررسی کنیم تا بفهمیم در چه مکان‌هایی پوشش تلفن همراه نامناسب است. از اواخر مهر ماه با انتشار گزارش‌های ماهانه نقاط قوت و ضعف اپراتورها را اعلام کنیم تا مردم بدانند و مقایسه کنند در هر مورد چه اپراتوری بهتر است.

وی ادامه داد: راه دوم نیز راه‌اندازی تلفن‌گویا است تا مردم در منازل خود هر جا که پوشش تلفن همراه ضعیف بود از طریق تلفن گویا به وزارت ارتباطات اعلام کنند. در نهایت از یک مقطعی به بعد، طبق پروانه و اختیارات قانونی امتیازات جدید را به اپراتورهایی خواهیم داد که سرویس بهتری به مردم ارائه می‌کنند.

* با اصل همکدسازی موافقیم؛ هزینه‌ای که مخابرات می‌خواهد بگیرد زیاد است

واعظی همچنین در خصوص هم کدسازی تلفن ثابت گفت: با اصل هم کدسازی موافقیم اما مهم قیمت است و هزینه‌ای که مخابرات می‌خواهد بابت همکدی بگیرد زیاد است.

وی در خصوص یکسان‌سازی تعرفه‌های همراه اول نیز گفت: در این خصوص تأکید داریم که اپراتور صرف اینکه مردم مجبور هستند از امکاناتش استفاده کنند، نباید هر قیمتی را می‌خواهد از مردم دریافت کند.

* صدور مجوز توسط دو نهاد شورای رقابت و وزارت ارتباطات نباید به ضرر مردم تمام شود

واعظی در خصوص همکاری شورای رقابت و وزارت ارتباطات گفت: چند روز پیش رئیس شورای رقابت به دفترم آمده بود و مسائلی را با هم مطرح کردیم. عنوان کردیم که نباید فرصت به وجود آمده به نفع اپراتور و به ضرر مردم تمام شود. نباید به گونه‌ای حرکت کنیم که اپراتور در موضوعی که نتوانست از وزارت ارتباطات اجازه بگیرد به سراغ شورای رقابت بیاید و جایی که نتوانست از شورای رقابت اجازه بگیرد به سراغ وزارت ارتباطات بیاید.
انتهای پیام/آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها