امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۱۷:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41305
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 155
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام احمد شرفخانی با اشاره به وصول 588 اثربه دبیرخانه مرکزی این جشنواره در سومین دوره، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام احمد شرفخانی با اشاره به وصول 588 اثربه دبیرخانه مرکزی این جشنواره در سومین دوره، گفت: اختتامیه سومین جشنواره «وقف چشمه همیشه جاری» با تجلیل از برگزیدگان در 3 بخش 13 شهریورماه برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه و رئیس ستاد جشنواره «وقف چشمه همیشه جاری» با اعلام اینکه سومین جشنواره «وقف چشمه همیشه جاری» از سال 91 آغاز به کار کرد و در شهریورماه 92 نیز نفرات برتر هر بخش مورد تجلیل قرار خواهند گرفت، اظهار داشت: با توجه به وظایف ذاتی خود در راستای توسعه و ترویج فرهنگ وقف در بین اقشار جامعه از سال 1390 اقدام به برگزاری جشنواره«وقف چشمه همیشه جاری» کرده‌ایم.

وی با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره تصریح کرد: ایجاد یک نگرش دقیق و جدید نسبت به وقف از جنبه هنری، شناسایی و استفاده از ظرفیت هنرمندان عرصه هنر در موضوع وقف و ارتقاء در جهت توسعه فرهنگ وقف در جامعه، ایجاد شور و نشاط در بین جامعه هنری نسبت به پرداختن به مقوله وقف از اهداف برگزاری این جشنواره است.

حجت الاسلام شرفخانی با اشاره به سطح کمی و کیفی سومین دوره جشنواره، افزود: سومین جشنواره فرهنگی، هنری «وقف چشمه همیشه جاری» از تاریخ 30 تیرماه درسه بخش پوستر، فیلم و فیلمنامه (داستانی، مستند وانیمیشن) و رسانه‌های مکتوب(خبر، یادداشت، گفتگو و گزارش) برگزار گردید که طی آن مجموعاً 588 اثربه دبیرخانه مرکزی واصل شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: در بخش پوستر مجموعاً 150 اثر، دربخش فیلمنامه(داستانی، مستند و انیمیشن) 118 اثر، دربخش فیلم(داستانی، مستند و انیمیشن) 120 اثرو دربخش رسانه‌های مکتوب(خبر، یادداشت، گفتگو وگزارش) 200 اثر به دبیرخانه واصل شد که طبق آمار مقایسه‌ای سومین جشنواره نسبت به دوره‌های گذشته در بخش پوستر 85 درصد، در بخش فیلمنامه 35 درصد و در بخش فیلم 20 درصد از لحاظ کمّی رشد داشته و از لحاظ کیفی بنا به اظهارات داوران رشد قابل توجهی از لحاظ کیفی در آثار ارسال شده مشهود بوده است.

وی با بیان اینکه با توجه به تجربه دو دوره جشنواره قبلی، طبیعتاً کیفیت سطح کمی و کیفی این دوره از جشنواره به مراتب بیشتربوده است، تصریح کرد: براین باوریم که هر چقدر موضوعات جشنواره کمتر باشد رویکرد تخصص محوری بیشتر نمود پیدا می‌کند و با این اصل امسال ما توانستیم کیفیت خوبی در برنامه‌ها داشته باشیم.

حجت الاسلام شرفخانی در پاسخ به این سوال که برپایی جشنواره چقدر می‌تواند در توسعه و ترویج فرهنگ وقف اثرگذار باشد، تأکید کرد: یکی از ابزارهای تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف، برپایی جشنواره‌ها است و به شکرانه الهی جشنواره وقف هم به سهم خود تأثیر به سزایی در ترویج و نهادینه کردن فرهنگ وقف در عرصه‌های مختلف می‌تواند ایفا کند.

معاون فرهنگی واجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: امسال معاونت فرهنگی و اجتماعی اقدام به تهیه، طرحی بنام نهادینه‌سازی فرهنگ وقف کرده و یکی از مهم‌ترین عرصه‌های ترویجی فرهنگ وقف که هنر است به واسطه جشنواره نمود عینی خود را نشان داد و بطور کلی امروزه برای ترویج فرهنگ وقف باید از فعالیت‌های سنتی پرهیز و به ازای آن از کارهای اثرگذار با استفاده از ابزارهای مختلف تأثیرگذار و فناوری روز، استفاده کرد.

وی با اعلام اینکه جشنواره وقف یکی از قطعه‌های مهم پازل طرح جامع توسعه و ترویج فرهنگ وقف است، ادامه داد: تولید آثار هنری از قبیل فیلم و فیلمنامه، پوستر و رسانه‌های مکتوب از سرفصل‌های مهم این دوره از جشنواره بود چرا که از هنر بهترین ابزار در انتقال مفاهیم و ارزش‌های دینی محسوب می‌شود.

حجت الاسلام شرفخانی با اعلام اینکه تشکیل اتاق فکر و راه‌اندازی کمیسیون تخصصی هنر و وقف و استفاده از هنرمندان در نهادهای مختلف فرهنگی و هنری از برنامه‌هایی است که امیدواریم بتوانیم در سال جدید با حداکثر پتانسیل و استفاده از قدرت بالفعل نهادهای دیگر در جهت هم‌افزایی در راستای تولید آثار هنری بکار گیریم، افزود: اصولاً در مبحث وقف در عرصه رسانه و هنر خیلی کار تبلیغی نشده و چه بسا بعضی هنرمندان نسبت به این امر اشراف نداشته باشند.

حجت الاسلام شرفخانی اضافه کرد: با برپایی جشنواره و ارسال فراخوان به جامعه هنری کشور عملاً شاهد بودیم که فضای ارتباط بهینه هنر و وقف نسبت به سنوات گذشته خیلی چشمگیر بوده و امیدواریم این بستر روزافزون باشد و البته وظیفه سازمان هم هست که مواد و محتوای خوبی هم در اختیار این هنرمندان قرار دهیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار