امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۰:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41312
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 154
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، گرامیداشت بیست‌ودومین سالگرد استقلال قرقیزستان امروز شنبه (9 شهریور) در مراسم باشکوهی در شهر بیشکک ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، گرامیداشت بیست‌ودومین سالگرد استقلال قرقیزستان امروز شنبه (9 شهریور) در مراسم باشکوهی در شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان و شهرهای دیگر این کشور با حضور مقامات رسمی، اعضای مجلس و نمایندگان نهادهای مدنی و مردم برگزار شد.

شورای عالی قرقیزستان 31 آگوست سال 1991 میلادی (چهار ماه قبل از فروپاشی اتحاد شوروی سابق) اعلامیه استقلال این کشور را تصویب کرده و بر پایه آن جمهوری قرقیزستان دولت دموکراتیک و مستقل اعلام شد.

قرقیزها بر این باورند که با تصویب این اعلامیه مرحله جدیدی در تاریخ معاصر قرقیزستان آغاز شده‌ است.
آنان اهمیت ویژه این سند تاریخی را در آن می‌بینند که در این سند آغاز نظام یا حاکمیت قانونی در این کشور مشخص و استقلال واقعی توسط قانون تأمین شد.

قرقیزستان با اعلام استقلال تمام اقدامات پس از آن‌ را در چارچوب قانونی جدید منتقل کرده و تعهد خود را به اصول شناخته‌ شده حقوق بین‌الملل، ادامه دوستی و همکاری بین ملت‌ها مطابق با تعهدات پذیرفته‌ شده، اعلام کرد.
بنابراین گزارش، در روز استقلال مراسم مجلل و اصلی این جشن در میدان «آلا-تائو» بیشکک برگزار شده و در پارک‌های دیگر مرکزی قرقیزستان نیز برنامه‌هایی به‌ منظور استقبال و تجلیل این روز به اجرا رسید.

همزمان با برنامه‌های فرهنگی راه‌اندازی مسابقات ورزشی کشتی و اسب‌سواری، اجرای برنامه‌های موسیقی و کنسرت هنرمندان گروه‌های آماتور نیز از دیگر اقدامات این جشن بود.
بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی دولت قرقیزستان، برنامه تجلیل از روز استقلال شب‌ هنگام با آتش‌بازی واحد توپخانه گارد ملی به پایان می‌رسد.

در همین حال، «باکیت سئیت‌اف» سخنگوی اداره پلیس شهر بیشکک به رسانه‌ها گفت که نظم و امنیت عمومی در جشن استقلال توسط 3 هزار مأمور پلیس و همچنین نیروهای یک واحد نظامی تأمین می‌شود.
***«آتامبایف»: قرقیزستان زمان زیادی را در مقاومت و اختلافات از دست داد

«الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان در پیامی به مناسبت این جشن به مردم کشورش تبریک گفته و استقلال را رویدادی تاریخی برای حفظ، تشکیل، تکمیل حیثیت و هویت ملی دانست.

وی در این پیام که رسانه‌های قرقیزستان آن را منتشر کردند، افزود: ما در 22 سال پیش با اعلام استقلال و حاکمیت ملی کشورمان با انتخاب مسیر جدیدی سرنوشت و آینده خود را انتخاب کردیم.

وی اقرار کرد آن زمان چنین به نظر می‌رسید که این کشور می‌تواند به سرعت به موفقیت در حال توسعه و پیشرفت قرار بگیرد ولی ما تنها با گذشت سال‌ها درک کردیم که برای رسیدن به این چیز که رویای نسل‌هایی بسیاری از گذشتگان ما بوده، تلاش و زمان بیشتری لازم است.

رئیس جمهور قرقیزستان گفت: آن زمان هیچ کس انتظار پیش آمدن موانع و مشکلاتی در راه رسیدن به آرمان‌های ملی را نداشت.
وی مواجهه با خطر از دست دادن استقلال با تلاش برای برانگیختن جنگ داخلی، درگیری‌های قومی را از مشکلات پیش‌آمده در این 2 دهه دوران استقلال ذکر کرد و افزود: مردم قرقیز در این مدت مجبور شدند همزمان با زندگی در شرایط فروپاشی اقتصادی و بی‌ثباتی سیاسی با خطرات ناشی از این تهدیدات نیز مقاومت کنند.

به گفته وی با این وجود قرقیزها به لطف صبر و خرد خود، موفق به نجات کشور، حفظ وحدت و ایمان به آینده شدند.

وی تأکید کرد که ما زمان زیادی را در درگیری‌ها و اختلافات از دست داده‌ایم و آتامبایف معتقد است که با گذشت 2 دهه قرقیزستان اکنون به مسیر دستیابی به استقلال واقعی رسیده‌اند.

وی گفت: ما امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به صلح، آرامش، ثبات و وحدت داریم.
رئیس جمهور قرقیزستان تلاش برخی از نیروها برای ایجاد بی‌ثباتی‌های قومی را از خطرات اصلی در شرایط فعلی این کشور عنوان کرده و از مردم خواست برای از بین بردن زمینه این خطر وحدت و یک‌پارچگی را حفظ و تقویت کنند.

قرقیزستان با پنج میلیون جمعیت از جمله کوچکترین کشور در آسیای مرکزی بوده و همانند دهه اول پس از استقلال امروز نیز یک کشور خبرساز و در محور توجه سازمان‌های بین‌المللی و جامعه جهان است.

در ابتدا این کشور به عنوان جزیره دموکراسی در منطقه یاد می‌شد و اما در حدود 10 سال اخیر کشوری با زمینه‌های بی‌ثباتی، مناقشه و اعتراضات سیاسی و درگیری‌های مسلحانه شناخته می‌شود.
در همین حال بسیاری از کارشناسان حضور پایگاه نظامی آمریکا در فرودگاه «ماناس» بیشکک را یکی از چنین زمینه‌های ناامنی فقط در این کشور و بلکه در کل منطقه می‌دانند.

این کارشناسان می‌گویند: تصمیم قرقیزستان برای تعطیل شدن این پایگاه در سال 2014 و همچنین آمادگی دولت برای وارد کردن قرقیزستان به اتحاد گمرکی روسیه، بلاروس و قزاقستان 2 عامل تأمین و تقویت ثبات در این کشور خواهد بود. 


انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها