امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۷:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41322
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 82
حجت‌الاسلام «حمید مشهدی‌آقایی» معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل ...

حجت‌الاسلام «حمید مشهدی‌آقایی» معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: امسال در ماه مبارک رمضان در بیش از 200 مسجد کرسی تلاوت برگزار کردیم که در دهه کرامت از ائمه جماعت مساجدی که برنامه‌های برتری داشتند تجلیل شد.

تدوین مستندی برای اتحاد رویه کرسی‌های تلاوت در مساجد

وی با اشاره به تدوین مستندی از فعالیت‌های قرآنی مساجد برتر ادامه داد: در این مستند آموزشی نحوه اداره جلسات کرسی تلاوت برای سایر ائمه جماعت مشخص می‌شود تا با اتحاد رویه در برگزاری کرسی‌های تلاوت شاهد رشد این جلسات قرآنی باشیم.

حجت‌الاسلام مشهدی‌آقایی برگزاری کرسی‌های تلاوت در مساجد را آغازگر حرکتی در انجام امور قرآنی به ویژه تداوم در برگزاری کرسی‌های تلاوت دانست و خاطرنشان کرد: پس از برگزاری موفق و استقبال مردم قرآن‌دوست کشورمان از کرسی‌های تلاوت قرآن که هم‌اکنون نیز در برخی مساجد تداوم دارد، قصد داریم با برنامه‌ریزی مناسب این جلسات را در مساجد به صورت دائمی برگزار کنیم اما اکنون به دلایل مختلف این امر محقق نشده است که البته با مشورت اساتید قرآنی تصمیم گرفته شد تا پس از ماه‌های محرم و صفر این کرسی‌های تلاوت در مساجد مجدداً راه‌اندازی شود.

برگزاری کرسی‌های تلاوت در 313 مسجد پس از ماه صفر

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد در خصوص استمرار برگزاری کرسی‌ تلاوت در مساجد اظهار داشت: در دوره اول در 130 مسجد و در دوره دوم نیز در بیش از 200 مسجد کرسی‌های تلاوت قرآن برگزار شد که امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در دوره سوم که قرار است پس از ماه‌های محرم و صفر آغاز شود این تعداد به 313 مسجد ارتقا یابد.

وی گفت: در مساجدی که فعالان قرآنی، ائمه جماعت و اعضای بسیج آمادگی بیشتری برای برگزاری کرسی‌های تلاوت داشته باشند به صورت مقطعی و دائم جلسات قرآنی برگزار می‌کنیم اما هدف ما برگزاری کرسی‌های تلاوت قرآن دائمی در چهارشنبه شب‌ها است.

خانه قرآن ائمه جماعت تشکیل شد

حجت‌الاسلام مشهدی‌آقایی تشکیل خانه قرآن ائمه جماعات مساجد استان تهران را یکی دیگر از اقدامات مرکز رسیدگی به امور مساجد عنوان کرد و افزود: این مرکز سعی دارد با شناسایی فعالان قرآنی که در مناسبت‌های مختلف فعالیت‌های قرآنی را پیگیری می‌کنند گامی مؤثر در جهت ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه بردارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد یکی از برنامه‌های خانه قرآن را شناسایی ائمه جماعات مفسر دانست و ادامه داد: برای انجام برنامه‌های قرآنی هدفمند در مساجد باید ائمه جماعت به صورت شبکه‌ای و مداوم ارتباط داشته باشند تا با ارائه راهکارهای پیشبرد فعالیت‌های قرآنی در استان تهران، مساجد نیز با برگزاری برنامه‌های قرآنی فاخر باعث پویایی جوانان در زمینه‌های قرآنی شوند که در این راستا تشکیل خانه قرآن ائمه جماعت نقش قابل توجهی خواهد داشت.

وی با اشاره به مغفول ماندن ظرفیت‌‌ها و استعدادهای قرآنی قابل توجهی که در مساجد مشغول به فعالیت هستند، ادامه داد: در نخستین مرحله ائمه جماعتی که با برگزاری کلاس‌های آموزشی جوانان را به انس بیشتر با قرآن ترغیب می‌کنند شناسایی می‌شوند تا در کارگاه‌های دانش‌افزایی و اردوهای قرآنی و همچنین دوره‌های سخنرانی قرآنی شرکت کنند چرا که این افراد تأثیرگذاری بسیاری در گسترش علوم قرآنی در جامعه دارند.

سازماندهی برنامه‌های قرآنی مساجد با تشکیل خانه قرآن ائمه جماعت

حجت‌الاسلام مشهدی‌آقایی هدف از تشکیل خانه قرآن ائمه مساجد را سازماندهی برنامه‌های قرآنی اعلام کرد و گفت: در سازماندهی برنامه‌های قرآنی که با همکاری سایر نهادها انجام خواهد گرفت، قصد دخالت در امور مساجد را نداریم بلکه هدف اصلی ما ساماندهی و حمایت از فعالیت‌های قرآنی مساجد و همچنین تشکیل یک دانشنامه و بانک اطلاعاتی جامع برای نهادهای قرآنی همچون سازمان دارالقرآن و اوقاف است تا برای برگزاری دوره‌ها و برنامه‌های قرآنی دچار تداخل امور و موازی‌کاری نشوند.

برگزاری اردوی یک‌روزه برای ائمه جماعت مناطق روستایی استان تهران

وی با اشاره به برگزاری اردوی یک روزه برای ائمه جماعت مناطق روستایی استان تهران خاطرنشان کرد: در هفته آخر شهریورماه اردویی آموزشی و فرهنگی با هدف گسترش فرهنگ قرآنی در مناطق روستایی و توانمندسازی ائمه جماعت در پاسخگویی به امور قرآنی متناسب با فرهنگ و موقعیت جغرافیایی هر منطقه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در این اردوی یک روزه که پنج‌شنبه 28 مردادماه با حضور 260 نفر از ائمه جماعات مساجد مناطق روستایی استان تهران به همراه با خانواده‌هایشان برگزار می‌شود، علاوه بر برنامه‌های قرآنی مشترک در بین مساجد به امور اختصاصی هر مسجد نیز پرداخته خواهد شد به طوری که این اردوی یک روزه را می‌توان آغاز دوره‌ای برای توانمندکردن ائمه جماعت دانست.

انتهای پیام/م.خ
 
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها