امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۱۹:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41418
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۱
تعداد بازدید: 204
مهدی خورشیدی دبیر شورای مشاوران رئیس‌جمهور سابق در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به موضوعات مختلفی ...

مهدی خورشیدی دبیر شورای مشاوران رئیس‌جمهور سابق در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به موضوعات مختلفی درباره دولت احمدی‌نژاد، سمت جدیدش در دولت روحانی، همسایگی با دکتر احمدی‌نژاد،‌ عدم حضور احمدی نژاد در جلسه مجمع و ترکیب کابینه یازدهم پاسخ داد که متن کامل این مصاحبه در ادامه از نظرتان می‌گذرد:

فارس: آقای خورشیدی درباره تشکیل شورای مشاوران رئیس‌جمهور در دولت آقای احمدی‌نژاد و دلیل  استمرار آن در دولت آقای روحانی برایمان توضیح دهید.

خورشیدی: دبیرخانه شورای مشاوران رئیس‌جمهور در دولت دهم و اواخر سال 88 شکل گرفت. یک خلأیی که همیشه در دولت‌ها احساس می‌شد عدم وجود کار کارشناسی و پیگیری آن در مجموعه مشاوران رئیس‌جمهور بود. خیلی‌ها به این مجموعه به دید تشریفاتی نگاه می‌کنند، کار خوبی که در این زمینه انجام شد تاسیس یک دبیرخانه به عنوان پشتوانه جدی این مجموعه بود. البته باید برای این کار، حوزه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، ساختار و چارت و دبیر مشخص می‌شد، هر چند که رئیس شورا آن را اداره می‌کند اما در واقع دبیر موتور محرکه شوراست. جایگاه این شورا در حال حاضر مصوب بوده و به تائید رئیس‌جمهور رسیده است. از نظر تشکیلاتی نواقصی وجود دارد که ما سعی کردیم آن را برطرف کنیم، یکی از نواقص، نوع ارتباط این مشاوران با رئیس‌جمهور بود که البته این موضوع در چارت و دستورالعملی که تصویب شد، منظم و مرتب شد. نوع رابطه به این شکل بود که دبیر کار کارشناسی را به درخواست مشاوران یا مشاور عالی انجام می‌داد و بعد آن را در جلسه شورای مشاوران به بحث می‌گذاشت و پس از تصویب و جمع‌بندی به رئیس‌جمهور ارائه می‌شد و دبیر موظف بود دستور رئیس‌جمهور را پیگیری کند لذا سیکل کاری آن کاملا تعریف شده بود.

فارس: دکتر احمدی‌نژاد در جلسه‌ای گفته بود که من به اندازه یک سوم هم از کار شورای مشاوران رضایت ندارم. این امر دلایل کارکردی داشت یا ساختاری؟

خورشیدی: این حرف را کجا زده بودند؟ احتمالا مربوط به گذشته بوده است. اولین بحثی که ما در شورای مشاوران به آن وارد شدیم بحث ارز بود و 10 ماه قبل از اینکه بحران ارز به وجود بیاید ما با کارشناسانی این موضوع را بررسی کردیم و همه به این نتیجه رسیدند که ممکن است ما در آینده با این بحران مواجه شویم. مکتوبات این مباحث نیز موجود است و مستندات آن در گنجینه اطلاعات دبیرخانه برای دولت‌های بعدی وجود دارد. قبل از آن نیز ما درباره افت ارزش پول ملی، دلار و تورم این پیش‌بینی را کرده بودیم.
 
 * بحث معوقات بانکی اولین بار در شورای مشاورین رئیس‌جمهور کلید خورد

اولین بار بحث معوقات بانکی در شورای مشاورین رئیس‌جمهور کلید خورد. ما در بحث تاسیس شبکه‌هایی به زبان‌های مختلف پیشنهاداتی داده بودیم. موضوع خروج از تهران که توسط رئیس‌جمهور مطرح شد و آن زمان آقای فروزنده مسئول معاونت توسعه و سرمایه انسانی بود در شورای مشاوران رئیس‌جمهور این موضوع به بحث گذاشته شد و برخی به این نتیجه رسیدند که این بحث باید پخته شود و طرح خامی است.

فارس: به نظر خود شما چه عاملی باعث شد که آقای روحانی مجددا شما را برای این سمت انتخاب کند؛ آیا این گمانه‌زنی ها صحت دارد؟

خورشیدی: انشاءالله هر طور آقای روحانی تصمیم بگیرند همانطور خواهد شد و باید ببینیم در آینده چه اتفاقی می‌افتد.

فارس: درباره خبرهایی که در خصوص احیای شورای مشاوران رئیس‌جمهور مطرح می‌شود، بیشتر صحبت کنید؟

خورشیدی:‌من از زمانی که آقای روحانی در مجمع بود خدمتش می‌رسیدیم و مسئول امور قوا بودم و از این رو بیشترین ارتباط را با مکان‌های مختلف در مجمع داشتم. بنده هم به خاطر علاقه شخصی به آقای روحانی و هم به خاطر مسائل کاری روحیه‌ ایشان را می‌شناسم و می‌دانم که به کار جمعی و مشورت کردن اهمیت می‌دهد. خیلی از نزدیکان آقای روحانی می‌دانند و تائید می‌کنند او به شدت مشورت‌پذیر است و با مسائل بسیار آرام و متین برخورد می‌کند. او در عین حال یک قدرت جمع‌بندی خوبی هم دارد. قاعدتا این طرز فکر آقای روحانی در دولت هم منعکس می‌شود و باید منتظر باشیم مشاوران آقای روحانی دکوری نباشند.

* روحیه روحانی مشورت‌پذیر، آرام و با طمأنینه است

فارس: شما عملاً از مجموعه منفک نشدید هرچند زاویه‌های شما با آقای احمدی‌نژاد کاملا مشخص بود.

خورشیدی: بله منفک نشده بودم، من تا جایی که از دستم برمی‌آمد کمک می‌کردم و اگر انتقادی بود واقعا از سر دلسوزی می‌گفتم. اگر روزی بحث جریان انحرافی را مطرح کردم فقط برای این بود که دولت از حواشی به دور بماند. آن حواشی که ایجاد شد واقعا به کار لطمه زد. در حالی که می‌دانم روحیه آقای روحانی مشورت‌پذیر، آرام و با طمأنینه است که خیلی هم عجول نیست.

فارس: در دیداری که با آقای روحانی داشتید آیا او به احیای گروه مشاوران نگاه ایجابی و مثبتی داشت؟

خورشیدی: باید اجازه دهیم که زمان بگذرد؛ قاعدتاً دبیرخانه بعد از رفتن من هم حضور داشت و کار خود را انجام می‌داد، فکر می‌کنم این دبیرخانه در آینده فعال‌تر و کارهای کارشناسی نیز به صورت جدی‌تری پیگیری شود. انشاءالله مشاور عالی یا مسئول آنجا نیز زودتر مشخص شود و کارها پیش برود. انشاءالله بتوانیم کار خوبی را برای آینده ترتیب دهیم. تاسیس این شورا زحمت همه دوستان بود اما تجربه بنده از اول در این حیطه بود و در این زمینه کار کرده بودم و در واقع در اینجا حق آب و گل داریم. من خیلی ایده‌ها داشتم که نشد آنها را انجام دهم.

فارس: فکر می‌کنید این ایده‌ها در دولت تدبیر و امید عملی شود؟

خورشیدی: بله فکر می‌کنم با متانت و صبر و طمأنینه آقای روحانی خیلی از این ایده‌ها را بتوان اجرا کرد.

فارس: آن طور که از صحبت‌هایتان استنباط شد سابقه آشنایی شما با آقای روحانی در مجمع منجر به حضور مجددتان در دبیرخانه شورای مشاوران گردید و  عملا شما تنها بازمانده منتسب به دولت احمدی‌نژاد هستید البته به جز آقای علی اکبرصالحی!

خورشیدی: آقای صالحی، فرد بسیار جاافتاده‌ای است و من گاهی جلو جلو به او تبریک می‌گفتم چرا که حضور او در دولت یازدهم قابل پیش‌بینی بود. آقای روحانی خودش گفت که به دنبال کابینه فراجناحی است و از شخصیت‌های معتدل که مشی آنها اعتدال باشد، استفاده می‌کند. آقای صالحی نیز فردی متین، جا افتاده و از دانشمندان این کشور است و قطعا حضورش در سازمان انرژی اتمی می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد. 

* حضورم در دولت یازدهم قابل پیش‌بینی بود

فارس: اما انتخاب شما و حضور در دولت یازدهم بعنوان داماد آقای احمدی‌نژاد غیرقابل پیش‌بینی بود؟

خورشیدی: خیر! البته شاید حضور من هم به نوعی قابل پیش‌بینی بود. رفتن بنده به مجمع و کار با آقای روحانی که یکی از ستون‌های مجمع محسوب می‌شد در این قضیه مؤثر است، من معتقدم محبت باید دوطرفه باشد.

فارس: یعنی شما با آقای دکتر روحانی محبت دوطرفه دارید؟

خورشیدی: من واقعا ایشان را دوست داشته و به او ارادات دارم و شخصیت و نوع کارش را می‌پسندم. از این رو علاوه بر اینکه وظیفه دارم به این دولت کمک کنم مشی آقای روحانی را نیز کاملا می‌پسندم.

فارس: آقای خورشیدی آیا شما خود را شخصیتی معتدل می‌دانید که توانسته‌اید در دولت آقای روحانی حضور پیدا کنید؟

خورشیدی: نمی‌دانم. دیگران باید بگویند.

فارس: نظرتان درباره جلسات رای اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی دولت و رد صلاحیت سه نفر از آنها چیست؟

خورشیدی: باید با همکاری یک فضای تعاملی را ایجاد کرد.

فارس: برخی از کارشناسان معتقدند آقای روحانی با انتصاب برخی از سرپرستان سه وزارتخانه‌ای که نتوانستند رای اعتماد مجلس را جلب کنند، پیام مجلس را دریافت نکرده است. برای ایجاد تعامل آیا نباید به این پیام توجه شود؟

خورشیدی: روحانی فرزند مجلس بوده و سالها در کمیسیون و مجلس نقش داشته است و این بسیار مبارک است. او ارتباط خوبی نیز با مجلس دارد، بنابراین فکر نمی‌کنم در این زمینه مشکلی به وجود آید هر چند که برخی از این اصطکاک‌ها در محیط کار طبیعی است، اما باید مراقب باشیم که فضا به هم نریزد.

فارس: به دولت دهم بازگردیم،‌ شما انتقاداتی به جریان انحرافی وارد کرده بودید. آنها الان مشغولی چه کاری هستند؟

خورشیدی: آن جریان یک جریان افراطی بود. انگیزه اصلی من برای صحبت کردن این بود که حواشی و افراط‌گری‌ها از بین برود. چرا که این موضوع به کار لطمه می‌زد. اگر انتقادی می‌کردیم در عین حال نقاط مثبت را نیز در جلسات خصوصی با خود آقای احمدی‌نژاد یا برنامه‌های عمومی مطرح می‌کردیم. بنابراین این رفتار به نظرم اعتدال‌گرایی است که شما با حواشی که در کار ایجاد شده و لطمه می‌زند، منطقی برخورد کنید. 

* جریان انحرافی هر منتقدی را حذف می‌کرد

فارس: این جریان انحرافی که در دولت شکل گرفته بود در حال حاضر کجاست و چه کار می‌کند؟

خورشیدی: شاید نبش قبر گذشته کار خوبی نباشد. برخی از افرادی که در کنار آقای احمدی‌نژاد بودند بسیار به حاشیه سازی علاقه داشتند. برخی نان خود را از تفرقه و دعوا می‌خورند. یک زمینه‌‌ای در دولت وجود داشت این افراد اینگونه عمل می‌کردند. آنها دوست داشتند نظراتی که غیر از خودشان بود را حذف کنند و هر کس که خلاف نظر آنها حرفی می‌زد دیگر امکان ادامه کار و فعالیت برایش نبود. بنده هیچ اصراری نداشتم اما ما برای شورای مشاوران زحمت کشیده بودیم و دوست نداشتم که اینها به خاطر شخص بنده لطمه ببیند. لذا ترجیح دادم از مجموعه خارج شوم.  جریان انحرافی هر کسی که انتقاد ولو سازنده داشت را گذاشته و حذف می‌کردند. آنها به دنبال ادامه قدرت به هر شکلی بودند و ما کاملا با این حرف مخالف بودیم.

فارس: البته این اظهار نظر شما در حالی است که وقتی دیدیم آقای مشایی رد صلاحیت شد هیچ اعتراض و انتقادی نکرد.

خورشیدی: شرایط و جو جامعه به آنها اجازه اتخاذ چنین موضعی را نمی‌داد.

فارس: ارزیابی شما از کابینه تدبیر و امید و سه وزیری که به دلیل حضور در فتنه 88 از سوی مجلس رد صلاحیت شدند، چیست؟

خورشیدی: اعضای کابینه از افراد باتجربه‌ای هستند و برخی از آنها را از نزدیک می‌شناسم و در مرکز استراتژیک با برخی از این وزرا کار کرده‌ام و می‌دانم این افراد به درد امروز جامعه می‌خورند؛ شعاری که آقای روحانی داد نیاز امروز جامعه ایران است. این کابینه یک کابینه کارکرده و متینی است که با توجه به شرایط تحریم و شرایط داخلی تورم و مسائل اشتغال می‌تواند کار خود را در یک شرایط آرام جلو ببرد. با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری، به دوستان توصیه می‌کنم که به آقای روحانی کمک کنند تا در چینش فضای کابینه خود دچار مشکل نشود.

فارس: شما گفتید هر جا که لازم می‌دیدید دولت آقای احمدی‌نژاد را نقد کردید، آیا فکر نمی‌کنید جریان‌ها و برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب در مصاحبه‌های مکرر با شما به دنبال این بودند که حرف خود را از زبان شما در نقد دکتر احمدی‌نژاد بزنند. آیا این اقدام شما آگاهانه بود؟

خورشیدی: من از روی عمد این کار را نمی‌کردم و منش من طوری است که با همه ارتباط نزدیکی دارم البته این موضوع در چارچوب خطوط قرمز نظام است.هر کسی که در این چارچوب در عرصه رسانه فعالیت کند من با آن مصاحبه خواهم کرد. شرایط آن زمان ایجاب می‌کرد که من آن صحبت را انجام دهم.

فارس: آیا آقای احمدی‌نژاد خودش هم مصاحبه‌های شما را دنبال می‌کرد؟
خورشیدی: بله.
فارس: بازتاب آن چه بود؟ انتقاد یا سؤالی نداشتند؟

خورشیدی: ما توافق کرده بودیم که در محل زندگی این بحث‌ها را مطرح نکنیم.

فارس: اما چنین چیزی امکان ندارد.

خورشیدی: بله طبیعی است که این حرف‌ها به محیط خانواده کشیده شود اما نیت ما این نبود. من گاهی اوقات به صراحت به آقای احمدی‌نژاد می‌گفتم که فلان موضع شما را اصلا قبول ندارم.

فارس: پس احتمالا شما یک مصونیت آهنین داشتید؟

خورشیدی: بله خدا به ما رحم کرده بود! ما هیچ گاه نباید در رفتارمان دچار کینه شویم و باید با یکدیگر کار کنیم چرا که همه متعلق به یک کشور هستیم. برخی از صحبت‌هایی که در مجلس صورت گرفت به غیر از بحث‌های کارشناسی که واقعا خوب بود، به نظر می‌رسد که برخی مواضع شایسته نبود.

فارس: خبر دارید که جریان انحرافی در حال حاضر مشغول چه کاری است به ویژه با توجه به اینکه شما با آقای احمدی‌نژاد در یک آپارتمان زندگی می‌کنید.

خورشیدی: آن افرادی که مدنظر شما هستند به دانشگاه آقای احمدی‌نژاد منتقل شدند و از این رو به صورت ریز از فعالیت آنها اطلاعی ندارم. نه تنها این افراد بلکه برخی از وزرا نیز به دانشگاه ایرانیان رفتند. در واقع افراد بی‌حاشیه دولت نیز به آنجا رفتند.

* به دانشگاه ایرانیان نمی‌روم

فارس: آیا از شما هم برای حضور در دانشگاه ایرانیان دعوت کرده‌اند؟

خورشیدی: خیر. ما در دولت به زور حضور داشتیم!

* دانشگاه ایرانیان پاتوق دولتی‌ها شده است

فارس: برنامه آقای احمدی‌نژاد برای این دانشگاه چیست؟

خورشیدی: قاعدتا این دانشگاه پاتوقی است تا همه دولتی‌ها کنار یکدیگر جمع شوند و هم کاری است که در دورانی که دیگر قدرت را در دست ندارند انجام می‌دهند. البته برخی از این آقایان اصلا دانشگاهی نیستند چرا که دانشگاه جای فرهیختگان است.

فارس: بنابراین اگر از شما دعوت کنند به این دانشگاه نمی‌روید؟

خورشیدی: خیر بنده به این دانشگاه نخواهم رفت.

فارس: چند شبهه در مورد این دانشگاه مطرح بود. اینکه خود آقای احمدی‌نژاد این درخواست را داده و در عین حال به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی آن را تائید کرده است. بدون اینکه اساسنامه و برنامه این دانشگاه را بیان کند و به این دانشگاه پوئن بین‌المللی بودن را نیز اضافه کرده است.

خورشیدی: بله من هم این موضوعات را شنیده‌ام. ای کاش زودتر از اینها و با طمأنینه و آرامش این کار صورت می‌گرفت و این کار می‌توانست به صورت عقلانی و با آرامش پیش برود. البته کار آقای احمدی‌نژاد خلاف نیست چرا که هر کسی یک ایده‌ای دارد اما بهتر بود این کار به مرور انجام شود. شاید بتوان گفت وقتی دیدند در انتخابات نظرشان تامین نشد به فکر این افتادند با سرعت بیشتری این کار را انجام دهند.
 
 


 

فارس: شما خودتان پیش‌بینی می‌کردید آقای روحانی در انتخابات رای بیاورند و پیروز شوند؟

خورشیدی: در انتخابات ریاست جمهوری معمولا تا ساعت‌های پایانی نتیجه قابل پیش‌بینی نیست و به خاطر همین نظرسنجی‌ها با واقعیت‌های جامعه متفاوت است اما ما در حوالی عید می‌دیدیم که خواسته مردم چیست.

فارس: خواسته مردم از نگاه شما دقیقا چه موضوعاتی بود؟

خورشیدی: تغییر در شرایط، فضای عقلانی‌تر، آرامش و حل و فصل نیازهای اقتصادی و رفع تحریم‌ها بود، من برخی تحریم‌ها را واقعا قبول ندارم چرا که می‌بینیم آراء آقای روحانی در روستاها و شهرها تقریبا یکی است و حالت پراکندگی نداشت. لذا این نشان داد مردم می‌خواستند پیامی را برسانند و حرفی داشتند. ما وقتی به آراء نگاه می‌کنیم می‌بینیم که مردم چه نظری دارند و حرف خود را در قالب یک انتخاب زدند.

فارس: شما تاکید کردید که در حال حاضر فضای عقلانی شکل گرفته است، دولت نهم فضا به چه صورت بود؟

خورشیدی: دولت نهم با ایده‌هایی که داشت واقعا کار خود را خوب انجام می‌داد. دولت دهم نیز در اوایل خوب بود اما در سال‌های آخر وارد دعواهای بی‌حاصل شد. یعنی در حالی که تحریم‌ها مرحله به مرحله بیشتر می‌شد ما در دعوا و حاشیه قرار داشتیم. نتیجه آن تورم، اشتغال و فرسایشی بود که در جامعه به وجود آمد در حالی که واقعا نیاز نبود خیلی از این اتفاقات بیفتد. برخی پافشاری‌های اشتباه بر روی برخی افراد واقعا نیازی نبود اما این دعوا را به مجلس کشیدند. آیا این عقلانیت بود؟ این فضا هیجانی بود و این طور نیست که مردم با کسی عقد اخوت بسته باشند. مردم با نظام و جمهوری اسلامی هستند و با شخص کاری ندارند.

فارس: یعنی شما معتقدید دعواهای دو سال اخیر بین مجلس و دولت مسبب اصلی‌اش دولت و شخص احمدی‌نژاد بود؟

خورشیدی: روی برخی موضوعات حساس دست می‌گذاشتند.

فارس: خیلی مواقع احساس می‌شد که عکس‌العمل آقای احمدی‌نژاد یک واکنش به کنش آقایان و افراد دیگر است اما چون احمدی‌نژاد تندتر بود همه تقصیرها به گردن او می‌افتاد.

خورشیدی: وقتی فضا هیجانی و دعوا شود حق و ناحق اشتباه می‌شود و نمی‌توان حق را تشخیص داد. حتی در فضایی که احمدی‌نژاد سعی داشت در مجلس بحث کند برخی دعوا ایجاد می‌کردند. من نمی‌گویم که همه تقصیرها گردن احمدی‌نژاد بود و برخی نیز به ناحق حرفهایی را می‌زدند. بنابراین کسی نمی‌توانست تشخیص دهد که چه کسی مقصر است اما رئیس قوه مجریه بار نظام را به دوش می‌کشد و وقتی او وارد این بحث‌ها می‌شد، این موضوع بیشتر به چشم می‌خورد.

فارس: آیا شما از دلیل عدم حضور آقای احمدی نژاد در مراسم تحلیف خبر دارید؟

خورشیدی: خیر،بنده با آقای احمدی نژاد در این باره صحبت نکردم.

* برای حضور در صندوق مهر امام رضا پیشنهاداتی داشتم

فارس: به جز حضور در دبیرخانه شورای مشاوران گویا برای صندوق مهر امام رضا نیز پیشنهاداتی به شما شده است؟

خورشیدی: بله پیشنهادی در این زمینه مطرح شده است که باید صبر کنیم که دولت جلو رفته و جا بیافتد و قبول این دو مسئولیت به طور همزمان به نظر آقای روحانی بستگی دارد. ما به دنبال این هستیم که یک باری را به مقصد برسانیم هر چند که علاقه‌ام به کار قبلی‌ام یعنی شورای مشاوران است. برای تیم مشاوران جدید قاعدتا باید آقای روحانی تصمیم‌گیری کند.

فارس: سرفصل‌های خود را برای مسئولیت جدیدتان در شورای مشاوران رئیس جمهور آماده کردید؟

خورشیدی: برخی موارد از قبل مطرح بود که ما بر روی برخی از این طرحها کار کرده بودیم و بیشتر بحث‌های اقتصادی و بازار مطرح است. اینجا یاد خاطره‌ای افتادم؛‌ آقای احمدی‌نژاد از ما می‌خواستند از بازار و وضعیت اقتصادی گزارشی تهیه کنم؛ لذا یک گزارش 13 بندی در این زمینه تهیه شد و این گزارش بسیار صریح بود. من برای آقای احمدی‌نژاد در نامه‌ای که پس از بازدید از بازار داشتیم نوشتم که در برخی از جاها وضع خیلی خراب است و مردم درباره شما چنین حرفهایی مطرح می‌کنند.خواستم که آقای احمدی‌نژاد را با واقعیت‌ها آشنا کنم، چرا که رئیس جمهور نمی‌تواند صبح تا شب در جامعه حضور داشته باشد. درست است که آقای احمدی‌نژاد بسیار مردمی است، اما به هر حال سعی داشتم در آن گزارش آقای احمدی نژاد را با واقعیت‌ها آشنا کنم. برخی دوستان به من گفتند تنها کسی که وضعیت را این طور می‌نویسد و آن را محکم امضا می‌کند، تو هستی، در واقع من سعی داشتم واقعیت‌ها را بگویم.

فارس: این ناشی از حصن حصینی بود که شما داشتید؟

خورشیدی: بله ما دوست داشتیم که از این حصن حصین استفاده کنیم تا آقای احمدی‌نژاد کمتر دچار اشتباه شود.

* به احمدی‌نژاد ظلم شد

فارس: فکر نمی‌کنید که در دو سال پایانی دولت دهم خیلی به آقای احمدی‌نژاد ظلم شد؟

خورشیدی: بله باید قبول کنیم که به آقای احمدی‌نژاد ظلم هم شده است. خیلی از انتقادها نوک تیز و عامدانه بود اما احمدی‌نژاد کارهای بسیار بزرگی کرد؛ بردن دولت به استان‌ها برای کسانی که کار اجرایی کرده‌اند، یک رویا بود اما احمدی‌نژاد آن را انجام داد. هیچ کس فکر نمی‌کرد این کار انجام شود ما باید منصفانه حرف بزنیم.

فارس: چرا آقای احمدی‌نژاد در اولین جلسه‌ای که باید در مجمع شرکت می‌کرد، حضور نیافت؟

خورشیدی: آقای احمدی نژاد در زمان آن جلسه، برای استراحت به یکی از شهرها سفر کرده بود و این اتفاق بعد از مدتها انجام شد.

فارس: سفر به شهرهای شمال؟
خورشیدی: خنده.

فارس: چرا ایشان بعد از مدتها و دقیقا در زمان اولین جلسه حضور در مجمع تشخیص به این سفر رفت؟

خورشیدی: آقای احمدی‌نژاد در این 8 سال واقعا کار کرد و اصلا به خودش استراحت نداد و حتی در سفرهای خارجی نیز فقط کار بود. بنابراین برای ما خوب بود که بعد از مدتها با آقای احمدی‌نژاد به این سفر رفتیم.

فارس: در این سفر دیدار مردمی با دکتر چه طور بود؟

خورشیدی: تنها شخصیت سیاسی که مردم همیشه دوست دارند با آنها عکس یادگاری بگیرند روسای جمهور هستند. چون آنها نماد ملی هستند.اخلاق آقای احمدی‌نژاد نیز بسیار مردمی است و هنوز در میدان 72 تن مردم به دیدن دکتر احمدی‌نژاد می‌آیند.

* جریان احمدی‌نژاد برای انتخابات مجلس و دولت برنامه خواهد داشت

فارس: گفته می‌شود که برخی اعضای دولت دهم قصد دارند که برای 4 سال آینده و انتخابات 96 کادرسازی کند، آیا شما این تحلیل را قبول دارید؟

خورشیدی: من خبر این موضوع را به طور دقیق نشنیدم اما آنها با توجه به اینکه به عنوان یک جریان سیاسی در یک دوره در راس قدرت اجرایی کشور بودند، برای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری برنامه خواهند داشت، اما این حق آنهاست که در انتخابات شرکت کنند.

فارس: از دانشگاه ایرانیان خبر تازه‌ای ندارید؟

خورشیدی: من هنوز نرسیدم که به این دانشگاه سر بزنم، چون دکتر را منزل می‌بینیم، اما می‌دانم که به دنبال جمع کردن کار برای راه‌اندازی این دانشگاه است.

فارس: منابع مالی این دانشگاه از کجا تامین می‌شود؟

خورشیدی: من از خود آقای احمدی نژاد شنیدم که درخواست‌ها وکمک‌هایی که به این دانشگاه می‌شود محل درآمد است البته دانشگاه غیرانتفاعی هم است.

فارس: آیا به غیر از کمک‌های مردمی منبع درآمدی دیگری هم دارند؟
خورشیدی: اطلاعی ندارم.

فارس: باتوجه به اینکه وزیر بهداشت تغییر کرده، فکر می‌کنید که باز هم ریاست بیمارستان فیروزآبادی را عهده‌دار خواهید بود؟

خورشیدی: این بیمارستان قدمت بسیار زیادی دارد و تنها بیمارستان جنرال شهرری است که بسیاری از مردم به آن مراجعه می‌کنند.این بیمارستان سابقه حضور دکتر قریب را هم دارد. خیلی‌ها ریاست این بیمارستان را رد کردند. این بیمارستان مشکلات بسیار زیادی داشت و حتی وقتی یک سال پیش برای بازدید به این بیمارستان رفته بودیم متوجه شدیم که آنها آب گرم ندارند و ابتدایی‌ترین موضوع ممکن یعنی تاسیسات این بیمارستان ناقص بود. من از تیمی که آنجا فعالیت می‌کند، تشکر می‌کنم. تیمی که در آن بیمارستان کار کرد بسیار قوی است وکارهای بسیار مهمی در این بیمارستان انجام داد.

فارس: اخیرا از آقای مشائی خبر جدیدی دارید؟

خورشیدی: من جدیدا او را ندیدم و به دانشگاه ایرانیان نیز رفت و آمد نداشتم.

* روحانی بر روی ارزشها بسیار حساسیت دارد

فارس: آیا خط قرمزی که مجلس برای فتنه گران داشت، کار درستی بود یا خیر؟

خورشیدی: آقای روحانی پس از حوادث سال 78 اولین کسی بود که سخنرانی کرد، مردم به عنوان رئیس جمهور به آقای روحانی اعتماد کردند. آقای روحانی نشان داده که بر روی ارزشها بسیار حساسیت دارد و مجلس نیز باید از این زوایه نگاه کند. لذا مجلس باید طوری عمل کند که آقای روحانی درچینش وزرای خود دچار مشکل نشود.

فارس: شما مشخصا درباره خط قرمز مجلس که فتنه را معیار رای اعتماد قرار داده چه نظری دارید؟ آیا این تعامل است یا چوب لای چرخ دولت گذاشتن؟

خورشیدی: به نظر من این تعامل است، آقای روحانی اجازه نداد که در ماجرای رای اعتماد به وزرا دعوایی ایجاد شود و اگر دوستانه‌تر برخورد شود بعید می‌دانم که تعارضی به وجود آید.

فارس: اما سوابق وزرایی که رد صلاحیت شدند و موضع گیری آنها در فتنه کاملا مشخص است. چند وزیر احمدی‌نژاد نیز در مجلس هشتم، افتادند.

خورشیدی: مثل اینکه رسم شده است! بعید می‌دانم که او تحت فشار تصمیم‌گرفته باشد. شاید شرایط احمدی‌نژاد با روحانی قابل مقایسه نباشد اما آقای روحانی به این نتیجه رسید که این کار را انجام دهد. من فعلا منتظر هستم که شرایط جلو بیاید و باید به هر کس که رئیس جمهور می‌شود، کمک کنیم.

گفت‌و‌گو از: فاطمه تذری و مریم عاقلی
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها