امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۳:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41477
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۰
تعداد بازدید: 69
فاطمه قربان، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به تعداد دانش‌آموزان دبستانی در ...

فاطمه قربان، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به تعداد دانش‌آموزان دبستانی در سال تحصیلی جدید، اظهار داشت: پیش‌‌بینی می‌کنیم تعداد دانش‌آموزان ابتدایی در سال تحصیلی آینده بین 6 میلیون و 900 هزار تا 6 میلیون و 950 هزار نفر است.

وی افزود: تراکم دانش‌آموزی کلاس‌های درس امسال در کشور 24 نفر بوده است؛ اما شاید سؤال شود که تراکم ابلاغی 24 نفر بود اما چرا در برخی مناطق این تراکم 35 نفر است؟ علت این است که در روستاها مجبوریم با 2 دانش‌آموز هم معلم داشته باشیم.

قربان با بیان اینکه در دورترین روستاهای کشور هم معلم در کلاس درس حضور دارد، خاطرنشان کرد: در کشور، 22 کلاس با یک دانش‌آموز داریم که ناگزیر هستیم معلم برای آنها داشته باشیم؛ یکی از برنامه‌های راهبردی معاونت آموزش ابتدایی که اولویت‌دارترین برنامه است، شناسایی، جذب، نگهداشت و آموزش کودکان لازم‌التعلیم در دوره ابتدایی است.

* عدم وجود مدرسه شبانه‌روزی در دوره ابتدایی

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: ما در هر نقطه کشور حتی در دورترین روستاهای کشور که یک دانش‌آموز داریم، ناگزیر هستیم برای آنها معلم تأمین کنیم؛ زیرا در ابتدایی نمی‌توانیم به لحاظ عاطفی و دوری دانش‌آموز از خانواده، مدرسه شبانه‌روزی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه وقتی برای یک یا دو دانش‌آموز یک معلم می‌فرستیم، فشار آن بر شهرها وارد می‌شود، تصریح کرد: این بدان معناست که یک مدرسه با 4 دانش‌آموز داریم و از طرفی یک مدرسه با 35 دانش‌آموز داریم؛ وقتی این عدد را جمع می‌کنیم میانگین آن 20 نفر می‌شود؛ این است که در شهرها و مراکز استان‌ها که تراکم جمعیت بیشتر است، کلاس‌های درس ناگزیر بالای 30 نفر است.

قربان در پاسخ به این پرسش که «در شهر تهران تراکم دانش‌آموزی چند نفر است؟»، گفت: در تهران تراکم دانش‌آموزی 30 نفر یا بین 30 تا 31 نفر است؛ علت این است که تهران به آن شکل روستا ندارد و اگر مناطق اطراف آن در بعضی جاها روستا داریم، در آنجا هم تراکم بالاست و کلاس درس با 17 تا 19 دانش‌آموز بسته می‌شود؛ میانگین تراکم دانش‌آموزی در تهران 30 نفر است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها