امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۶:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41508
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 107
مهدی قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج در حاشیه نشست با مسئولان منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: در حال حاضر یکی از ...

مهدی قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج در حاشیه نشست با مسئولان منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: در حال حاضر یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی مدیریت موفق منابع طبیعی و محیط زیست کشور فقدان انسجام و هماهنگی مطلوب در روابط برون سازمانی در بین ذی‌نفعان دولتی و غیر دولتی منابع طبیعی و محیط زیست است.

این دانش‌آموخته منابع طبیعی ادامه داد: وجود هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی مختلف که به نحوی در مدیریت منابع طبیعی ذی‌نفع هستند، لازمه مدیریت موفق و یکپارچه عرصه‌های طبیعی کشور محسوب می‌شود.

قربانی عنوان کرد: از طرفی دیگر سیاست‌های تقابلی و تضادی در بین ذی‌نفعان دولتی و غیر دولتی در عرصه‌های طبیعی را می‌توان یکی دیگر از چالش‌های پیش روی مدیریت موفق مشارکتی منابع طبیعی عنوان کرد.

وی گفت: در سوی دیگر، دستیابی به مدیریت موفق مشارکتی منابع طبیعی و محیط زیست کشور نیازمند تقویت انسجام اجتماعی، سرمایه اجتماعی، سرمایه اقتصادی و سرمایه فرهنگی در بین بهره‌برداران منابع طبیعی (جوامع محلی) است.

قربانی تصریح کرد: هر یک از این معیارها مکمل یکدیگر بوده و در برنامه‌ریزی و مدیریت منابع طبیعی باید تمامی این معیارها را مورد نظر قرار داد.

این پژوهشگر و استاد دانشگاه در ادامه گفت: برای نخستین بار در ایران جهت مدل‌سازی و سیاستگزاری و همچنین اجرای مدیریت مشارکتی منابع طبیعی طرح ملی «تحلیل شبکه اجتماعی؛ مدل‌سازی، سیاستگزاری و اجرای مدیریت مشارکتی منابع طبیعی» در سه استان البرز، کهگیلویه و بویراحمد و سمنان به اجرا در می‌آید.

مجری این طرح ادامه داد: این طرح ملی بین دانشگاه تهران و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور منعقد شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و مجری طرح مذکور اظهار داشت: طرح ملی تحلیل شبکه اجتماعی و مدیریت مشارکتی منابع طبیعی در دو فاز مطالعاتی و اجرایی در سه استان کشور پیگیری می‌شود. 

قربانی نگاه فرابخشی در مدیریت منابع طبیعی را یکی از الزامات دستیابی به مدیریت موفق مشارکتی منابع طبیعی عنوان کرد و با توجه به اهمیت اکوسیستم‌های طبیعی در ایران و نقش آن‌ها در مدیریت پایدار سرزمین، هماهنگی و تقویت انسجام سازمانی در بین ذی‌نفعان دولتی، غیر دولتی و محلی را یکی از اولویت‌های اساسی دستگاه اجرایی منابع طبیعی کشور برشمرد که باید در سطوح تصمیم‌گیری کلان کشور به این مهم توجه ویژه کرد.

انتهای پیام/2571/م30/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار