امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۳:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41552
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 115
سید قدرت علی‌پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کهگیلویه با اشاره به تلاش محیط بانان منطقه حفاظت شده خائیز اظهار داشت: به رغم همه مشکلاتی که در حفاظت ...

سید قدرت علی‌پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کهگیلویه با اشاره به تلاش محیط بانان منطقه حفاظت شده خائیز اظهار داشت: به رغم همه مشکلاتی که در حفاظت از منطقه به لحاظ کمبود نیروی انسانی وجود دارد محیط بانان منطقه حفاظت شده خائیز با جان و دل از این منطقه و وحوش آن حفاظت می‌کنند.

وی همچنین از دستگیری یکی از شکارچیان غیر مجاز و سابقه‌دار در منطقه حفاظت شده خائیز خبر داد و افزود: این فرد که با سلاح مجهز به صدا خفه کن اقدام به شکار کل و بزهای کوه خائیز می‌کرد و چندین بار از چنگ محیط بانان گریخته بود بالاخره در روز گذشته به دام محیط بانان کوه خائیز افتاد و تحویل مراجع قضایی شد.

بیشتر ناامنی ها در مناطق حفاظت شده از سوی شکارچیان سابقه دار است

رئیس اداره محیط زیست کهگیلویه با بیان این‌که بیشتر کسانی که مناطق حفاظت شده را ناامن می‌کنند کسانی هستند که سابقه شکار غیر مجاز و حتی زندان هم دارند، اظهار داشت: امیدواریم که مراجع قضایی با شدت بیشتری با شکارچیان سابقه‌دار برخورد کنند.

وی ادامه داد: هرچه برخوردهای قضایی و محکومیت‌ها شدیدتر و بدون اغماض باشند بازدارنگی بیشتری دارد و تاثیر مستقیمی بر نگاه جامعه و شکارچیان غیرمجاز به بحث محیط زیست و حیات وحش دارد.

هیچ جنبده‌ای در طبیعت حاشیه امن ندارد

وی با اشاره به وجود فرهنگ غلط شکار که در جامعه سنتی کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد، خاطرنشان کرد: همین فرهنگ غلط باعث شده که خیلی از مردم هر جنبنده‌ای را که در طبیعت وجود دارد و مشاهده می‌کنند هدفی مناسب برای شکار بدانند و تا این فرهنگ در میان مردم وجود دارد کار محیط‌ بانی در استان‌هایی مانند کهگیلویه و بویراحمد سخت‌تر خواهد بود.

لزوم عزم همگانی برای برچیده شدن فرهنگ غلط شکار

رئیس اداره محیط زیست کهگیلویه با بیان این‌که وجود همین فرهنگ غلط شکار و عشق به تفنگ باعث شده کوه‌های استان که دیر زمانی مامن انواع وحوش بوده، امروزه از وجود بسیاری از وحوش خالی شوند و با دست‌اندازی و شکار بیش از حد برخی گونه‌ها، عملاً تعادل محیط زیست در کوه‌ها و طبیعت استان به هم خورده است.

وی وجود مناطق حفاظت شده دنا، خائیز و خامی را از ظرفیت‌های ویژه استان برای حمایت از حیات وحش استان برشمرد و افزود: امیدواریم که با فرهنگ‌سازی در زمینه حمایت از محیط زیست توسط رسانه‌های جمعی و مطبوعات و همچنین دوست‌داران محیط زیست که تعداد آن‌ها در بین مردم استان کم نیست شاهد ارتقاع کمی و کیفی و نیز برگشتن تعادل به محیط زیست استان باشیم.
انتهای پیام/82008/م30/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها