امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۶:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41559
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، کاخ موزه چهلستون از بناهای ارزشمند اصفهان است که همچون سایر آثار باستانی اصفهان به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، کاخ موزه چهلستون از بناهای ارزشمند اصفهان است که همچون سایر آثار باستانی اصفهان به دلیل تجربه شرایط مختلف جوی و عوامل انسانی دستخوش تغییر و تحولات زیادی شده و تاکنون بارها در دست مرمت قرار گرفته است.

کاخ موزه چهلستون از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که هر کدام از آنها به تنهایی جلوه شکوه و عظمت اصفهان را به رخ می‌کشد.

پس از مرمت تالار تیموری و ایوان‌های مربوط به بنای چهلستون این بار نوبت به نقاشی‌های این بنا رسیده است تا به دست مرمتگران سپرده و جان دوباره‌ای بگیرد.

نقاشی‌هایی که هر کدام ورقی از تاریخ تمدن اصفهان است که پیش چشم گردشگران ورق می‌خورد،

نقاش‌‌های موجود در تالار مرکزی کاخ در عصر قاجار نقاشی شده و شرح پذیرائی شاه عباس اول و دوم و شاه طهماسب از امرای ترکستان و همایون هندی و نیز جنگ شاه اسماعیل اول با ازبکان است.

دو تصویر دیگر که بر پیکره این بنا خودنمایی می‌کند، جنگ چالدران و جنگ کرنال را به نمایش می‌گذارد.

نقاشی‌ها و آثاری که به بر دیواره‌های چهلستون نقش بسته بود، در دوران ظل السلطان بر لایه‌هایی از گچ مدفون شد، اما به دلیل اهمیت این آثار توسط کارشناسان و متخصصان لایه برداری شد. هم اینکه نیز ادامه مرمت این آثار از سرگرفته شده است.

معاون میراث‌ فرهنگی اصفهان در این مورد عنوان کرد: تالار مرکزی کاخ موزه چهلستون در دست مرمت قرار گرفت.

ناصر طاهری افزود: این تالار در حدود 100 متر مساحت دارد که برای مرمت نقاشی‌ها و قسمت‌های آسیب دیده 10 میلیون تومان بودجه در  نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در این بخش از مرمت عملیات مرمت نقاشی‌های دیواری این بنا و همچنین تثبیت آنها توسط استادکاران و نقاشان متخصص اصفهانی انجام می‌شود که تا سه ماه آینده به اتمام می‌رسد.
انتهای پیام/63019/ن20
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها