امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۴:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41594
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 101
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه رسمی کشور تصویر حکم رئیس کلی بانک مرکزی را منتشر کرد. در این حکم ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه رسمی کشور تصویر حکم رئیس کلی بانک مرکزی را منتشر کرد.

در این حکم که به امضای معاون اول رئیس جمهور رسیده است، آمده: هیئت وزیران در جلسه 3 شهریور 1392 بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و مجمع عمومی بانک‌ها و به استناد بند یک ماده واحده قانون راجع به حذف واژه «فرمان همایونی در قوانین و مقررات مربوط به انتصاب افراد به بعضی مقامات کشور،مصوب 1360،» تصویب نمود ولی الله سیف به عنوان رئیس کل بانک مرکزی منصوب شود.

این در حالی است که روال طی شده برای انتصاب رئیس کل بانک مرکزی، پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی، تصویب «مجمع عمومی بانک مرکزی» و تصویب هیئت وزیران بوده است.

در واقع ابهام مورد در نظر تفاوت جایگاه مجمع عمومی بانک‌ها با مجمع عمومی بانک مرکزی است. مجمع عمومی بانک‌ها از وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر صنایع و معادن، وزیر بازرگانی( صنعت، معدن و تجارت)، وزیر جهاد کشاورزی،  وزیر مسکن و شهرسازی (راه و شهرسازی) ، وزیر تعاون( تعاون کار و رفاه) و رئیس سازمان برنامه ریزی و مدیریت تشکیل می‌شود که  ریاست مجمع بانکها با وزیر امور اقتصادی و دارایی است.

اما ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی شامل رئیس جمهور (ریاست مجمع) وزیر امور اقتصادی و دارایی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزیر بازرگانی(وزیر صنعت، معدن و تجارت)  و یک نفر از وزرا به انتخاب هیأت وزیران است.

با توجه به تفاوت جایگاهی، با توجه به اینکه دولت رئیس کل بانک مرکزی را مطابق با قانون دائمی پولی و بانکی مصوب سال 51 تعیین کرده است، مقام پولی باید به تایید مجمع عمومی بانک‌ها برسد. در حالی که فرد مورد نظر به تائید مجمع عمومی بانک مرکزی رسیده است.




انتهای پیام/م
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار